Cekin.si
Katera država vam najbolj 'diši'?

Davki

Tujina za podjetnike res bolj sladka?

Neža Šabanovič Grmšek
13. 10. 2010 12.30
1

Ustanovitev Evropske unije ni le odprla državnih meja, temveč je omogočila prosto poslovanje po celotni uniji tudi novopečenim podjetnikom ali podjetjem, ki razmišljajo o selitvi sedeža podjetja v 'ugodnejšo' državo.

Katera država vam najbolj 'diši'?
Katera država vam najbolj 'diši'?FOTO: iStockphoto

Najprej se odpre vprašanje, zakaj bi svoje podjetje sploh selili v drugo državo. V Sloveniji je za odprtje gospodarske družbe (d.o.o.) potreben začetni kapital v vrednosti 7.500 evrov, ne glede na dejavnost. Kar povzroča težave podjetnikom, ki začetnega kapitala praktično nimajo. Poleg tega je v mnogih državah prijetnejše pravno okolje in svobodnejša davčna zakonodaja. Razlogi za ustanavljanje družbe v tuji državi so različni – hitrost postopka, preprosta ustanovitev, vstopni kapital, stopnje omejitve odgovornosti in tako dalje.

Kot pravi predavateljica na Fakulteti za družbene vede dr. Barbara Rajgelj, slovenski podjetniki na ovire pri poslovanju naletijo 'zaradi relativno visokih davčnih obremenitev, zlasti pa zaradi obremenitev plač in prispevkov za socialno varnost, pa tudi zaradi prekomernih zahtev za opravljanje različnih dejavnosti.'

Do neke mere je takšna zakonodaja razumljiva, 'vendar pa vse to za podjetnike in podjetnice predstavlja izjemno breme, ki ga zlasti mladi, neizkušeni težko nosijo.' Predavateljica delovnega prava dr. Rajgljeva pa k temu tudi kritično dodaja, da podporne institucije ne nudijo dovolj informacij in spodbud, ki bi jih potrebovali podjetniki.

Se pa na drugi strani pri ustanovitvi podjetja v tujini zagotovo pojavijo stroški, ki jih zahteva matično podjetje. Zakonodaja nekaterih držav namreč predpisuje, da mora imeti podjetje sedež v državi ustanovitve, poštni predal, zastopnika in podobno. Vse to pa seveda spremljajo dodatni stroški.

Temeljni dokumenti skupne evropske države – Evropske unije, narekujejo svobodo ustanavljanja sedeža podjetja v katerikoli državi članici. Isto velja tudi za že obstoječa podjetja, ki lahko sedež prestavijo v drugo državo, v svoji državi pa s podružnico poslujejo in trgujejo. Omejitve matičnega podjetja v tujini so vezane predvsem na zakonodajo, saj velja tista, v kateri je registrirana matična družba.

Evropsko sodišče je naredilo velik preskok s sodbami razsojenimi v prid tujim podjetjem, češ, da imajo popolnoma enake pravice v državi ustanovitve kot domača podjetja.

Slovenska zakonodaja, kot že omenjeno, za ustanovitev gospodarske družbe zahteva kapital v višini 7.500 evrov, kar lahko predstavlja veliko oviro. Je pa v tem znesku upoštevano tudi stvarno premoženje. Vsekakor se najdejo države, ki imajo zahtevani osnovni kapital še večji, vendar pa podjetniki iščejo bolj ugodne – kot naprimer Finska, Irska, Španija in Švica.

Kako registrirati podružnico in katere države so za podjetnike ugodne, pa boste izvedeli TUKAJ!

Alternativa za ustanovitev podjetja brez vstopnega kapitala je oblika samostojnega podjetnika, kar pa ni vedno rešitev. Predvsem za tiste, ki želijo posel združiti v partnerstvu ali pa imajo omejitve zaradi osebnih ali družinskih razlogov.


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861