V časih, ko se podjetja borijo s krizo, je izredno pomembno, da kljub varčevalnim ukrepom, nižanjem plač in odpuščanjem, uspejo zadržati dobre kadre. Pogosto je to odvisno od odnosa, ki ga vodstvo podjetje uspe vzpostaviti z zaposlenimi, predvsem pa od zaupanja, ki ga imajo zaposleni v vodstvo podjetja. Le to naj bi bilo po poročanju časnika Forbes odvisno od petih dejavnikov:

Delite svoje znanje
Dejstvo je, da ni vsak zvezda. Med zaposlenimi so pač nekateri boljši, nekateri slabši. Kot nadrejeni izberite tiste z vodstvenimi sposobnostmi ali drugimi za vaše delo potrebnimi talenti in jih vzgajajte. Ne odrivajte jih od sebe, ker mislite, da so vam konkurenčni. Če boste vi na njih prenašali svoje znanje, ga bodo tudi oni prenašali na svoje sodelavce.
Bodite jasni!
Vsakemu zaposlenemu natančno razložite, kakšna je njegova vloga v podjetju in kakšne so njegove odgovornosti. Če nekdo dela malce slabše oziroma ima določene pomanjkljivosti, zanj pripravite načrt, preko katerega se bo lahko izboljšal. Z načrtom ga seznanite in soočite z morebitnimi posledicami, če izboljšanj ne bo. Tako tudi v primeru, da ga boste morali zamenjati, ne bo presenečenj in neutemeljene slabe volje.
Gradite pristne odnose
V nekaterih podjetjih v želji po tem, da bi zaposleni postali pripadni blagovni znamki, za katero delajo, posegajo po prijemih, ki na prvi pogled sicer dajejo rezultate, v resnici pa delujejo ravno nasprotno. Vsaka prisila (obvezno nošenje oblačil z logotipi, obvezna udeležba na team buildingih ter na službenih zabavah ...) ima negativen učinek in še stvarem, ki so namenjene razvedrilu zaposlenih, dajejo pridih obveznega dela. Če boste poskrbeli za dobre sproščene odnose na delovnem mestu, se bodo z veseljem udeležili tudi vseh drugih aktivnosti.
Bodite odprti in pošteni
V svoji komunikaciji do podrejenih bodite odprti in pošteni. Na morebitne težke spremembe jih pripravite in ne ovinkarite. Vrata naj bodo odprta za težave, ki so povezane z opravljanjem delovnih obveznosti.
Priznajte tudi svoje napake
Dejstvo je, da podrejeni (seveda tudi nadrejeni, če jih imate) od vas pričakujejo, da napak nimate, kar pa seveda ni res. Svoje napake priznajte, a hkrati razložite, kaj ste storili, da ste jih popravili oziroma odpravili.
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV