V Sloveniji je bilo za študijsko leto 2011/2012 razpisanih 25.499, v prvem prijavnem roku pa je bilo sprejetih že 14.379 bodočih študentov. Največ bodočih študentov se bo na pot za izobrazbo odpravilo v ljubljanski hram učenosti, kjer je bilo v prvem roku sprejetih 8.762 študentov. Univerza Maribor je po prvi selekciji sprejela 3.705 študentov, Univerza na Primorskem pa 1.209 študentov. Na samostojne visokošolske zavode pa se je vpisalo 647 študentov. Med dijaki je bila najbolj priljubljena tudi letos Univerza v Ljubljani, merjeno s številom prijav glede na število razpisanih mest. Druga najbolj zaželena je bila Univerza na Primorskem, tretja pa Univerza v Mariboru.
Slovenske univerze po priljubljenosti
Na najbolj priljubljeni slovenski univerzi med študenti, Univerzi Ljubljana, je bil največji presežek prijav glede na število vpisnih mest na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo, kjer je bil med prijavljenimi študenti sprejet vsak peti. Po priljubljenosti je sledila Fakulteta za šport, kjer se je prijavilo 3-krat več bodočih študentov kot je mest na fakulteti, na tretjem mestu pa je Zdravstvena fakulteta kjer je bilo za 170 odstotkov več prijavljenih kot je bilo razpisanih mest.
Med bodočimi slovenskimi intelektualci sta med najmanj priljubljenimi fakultetami Naravoslovnotehniška fakulteta in Teološka fakulteta. V prvem roku je imela največ razpisanih mest Filozofska fakulteta in sicer 1.518, prijavljenih pa je bilo manj študentov. Po številu razpisanih prostih mest sledi Ekonomska fakulteta z 900 mesti, prijav so dobili več in sicer 950, ter Fakulteta za strojništvo, kjer se je na 720 prostih mest prijavilo 640 bodočih študentov.
Fakultete Univerze v Ljubljani po priljubljenosti
Na drugi največji slovenski univerzi, Univerzi Maribor, je najbolj zaželena Fakulteta za varnostne vede, kamor se je prijavilo 3-krat več bodočih študentov kot so razpisali mest. Po priljubljenosti sledita fakulteti, ki bosta izobrazili zdravstveni kader. Druga najbolj priljubljena je namreč Fakulteta za zdravstvene vede, prijav je bilo 2,5-krat več kot razpisanih mest, na tretjem mestu pa je Medicinska fakulteta kamor se je prijavilo 2-krat več študentov kot je sedežev na fakulteti.
Med najmanj priljubljenimi na univerzi Maribor je Tehniška fakulteta in ekonomsko poslovna fakulteta, kjer bo ostalo skoraj 70 odstotkov prostih sedežev v predavalnicah. Najmanj zasedene predavalnice bosta imeli še Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo in Fakulteta za naravoslovje in matematiko. Na obeh bodo predavalnice le skoraj polovično zasedene. V štajerski prestolnici je največ prostih mest razpisala letos Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko in sicer 740, prijavilo pa se je 18 odstotkov manj študentov. Ekonomsko-poslovna fakulteta v Mariboru je razpisala 700 prostih mest, prijav pa so prejeli 451.
Fakultete Univerze v Mariboru po priljubljenosti
Med fakultetami Univerze na Primorskem in Novi Gorici je med bodočimi študenti najbolj zaželena Pedagoška fakulteta Koper, kamor se je prijavilo še enkrat več študentov kot je bilo razpisanih mest. V prvem roku je bilo več prijav kot je bilo razpisanih mest le še na Visoki šoli za zdravstvo v Izoli, kjer je bilo 27 odstotkov več prijavljenih kot prostih mest v predavalnicah. Po priljubljenosti se je na tretje mesto uvrstila Fakulteta za turistične študije Portorož – Turistica, kjer pa je bilo že manj prijav kot razpisanih mest in sicer za osem odstotkov manj.
Med najmanj priljubljene v tem delu Slovenije so se uvrstile fakultete Univerze v Novi Gorici. Najmanj zaželena med bodočimi študenti je bila Fakulteta za aplikativno naravoslovje, sledili pa sta ji Fakulteta za humanistiko in Fakulteta za znanosti v okolju. Največ razpisanih mest je objavila sicer Fakulteta za menedžment v Kopru in v prvem roku razdelila 60 odstotkov vseh prostih sedežev od 420, sledila pa ji Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije v Kopru, ki je razpisala 410 prostih mest in prejela 182 prijav.
Fakultete Univerze na Primorskem in Novi Gorici po priljubljenosti

Med visokošolskimi zavodi je največ prijav glede na razpoložljivo število prostih mest prejela Visoka šola za dizajn v Ljubljani, kjer se je prijavilo za 2,4-krat več bodočih dizajnerjev kot je bilo razpisanih mest, katerih je bilo 70. Med bolj priljubljenimi sta še Visoka šola za zdravstveno nego Jesenice, kamor se je prijavilo 23 odstotkov več študentov kot je bilo mest, in Visoka šola za varstvo okolja, kamor se je prijavilo 12 odstotkov več študentov. Med najmanj priljubljenimi so po prvem roku bile Visoka šola za tehnologije in sisteme, Visoka šola za tehnologijo polimerov in Visoka šola za upravljanje in poslovanje.
Visokošolski zavodi po priljubljenosti

Zaključimo lahko, da se v Sloveniji veliko bodočih študentov želi izobraževati v smeri kulture in umetnosti, kjer pa na žalost ni veliko prostih mest. Na ljubljanski Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo, na primer prosto mesto dobi le vsak peti prijavljeni, na Visoki šoli za dizajn pa vsak tretji. Med bodočimi slovenskimi intelektualci pa so zelo priljubljene tudi fakultete zdravstvene smeri, kar je razveseljiv podatek saj nam primanjkuje zdravnikov in zdravstevenga osebja v slovenskih bolnišnicah, poskrbeti bi bilo potrebno le za več prostih mest na teh izobraževalnih ustanovah.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV