»Znanje je kot mleko z omejenim časom trajanja, vtisnjenim na vaš karierni karton,« pravi strokovnjakinja za izobraževanje dr. Danijela Brečko. Zaradi hitrih izboljšav je recimo rok trajanja znanja v poslovni administraciji le še okoli tri leta. Če v tem času ne boste nadomestili z novim znanjem, lahko gre vaša kariera le v eno smer - navzdol.

1. Berite.
»Prave učne dividende se skrivajo v aktivnem branju,« meni Brečkova. Berite tako poslovno literaturo, beletristiko kot dnevno časopisje. Branje pospešuje lateralno mišljenje, poleg tega pa vam omogoča, da se učite iz idej, konceptov, raziskav in izkušenj drugih.
2. Sprašujte.
Vprašanja so bogat vir učenja. Veliko ljudi si ne upa zastaviti vprašanj, ker se bojijo, da bodo izpadli neumno. Ne skrbite: prava vprašanja so vedno zelo preprosta ali, kot je dejal R. Kipling: »Imam šest prijaznih mož, ki so me naučili vsega kar vem; ime jim je Kaj, Zakaj, Kdaj, Kako, Kje in Kdo.«
3. Udeležite se izobraževalnega seminarja, delavnice, posveta ipd.
Na seminarju ne boste pridobili le novega znanja, ampak tudi spoznali izkušnje drugih ter imeli priložnost eksperimentirati. Učenje v skupini ima močan socialni element, ki pripomore k hitrejšemu učenju ter razvoju intelektualnega, čustvenega in socialnega kapitala.
4. Privoščite si refleksijo.
Razmislite po končani nalogi ali ob koncu dneva – kaj je šlo dobro in kaj slabo. Tovrstna praksa vam bo omogočila učenje na podlagi prepoznanih napak.
5. Naredite si osebni izobraževalni in akcijski načrt.
V izobraževalnem načrtu zapišite, kaj želite (katere kompetence) izboljšati in kako boste to naredili. Predvidite tudi točke nadzora.

Projekti so odličen vir za pridobivanje novih izkušenj, razvoj novih spretnosti ter znanj, uporabnih v različnih situacijah in kontekstih.
7. Učite se iz napak in uspehov.
Tako iz lastnih kot uspehov in napak drugih. Najprej je uspehe in napake treba prepoznati, jih priznati, šele nato se lahko učimo na njih.
8. Delite znanje.
Zanje dobi svojo pravo vrednost šele ko ga delimo z drugimi. Zadrževanje znanja omejuje in zavira proces vašega lastnega učenja.
9. Privoščite si coacha, mentorja ali osebnega svetovalca.
Neprecenljivo je, da vam lahko nekdo poda objektivno mnenje in vam nastavi zrcalo.

10. Poskrbite za pravo mero učnih zalog.
Vsi smo ponosni na to, kar znamo delati danes in kako dobro smo oboroženi z znanjem. Hitro lahko zapademo v cono udobja. Vprašanja, ki si jih je po mnenju Brečkove smiselno zastaviti za oblikovanje prave zaloge so:
• Kako dobro smo pripravljeni na jutrišnji dan?
• Kaj sem se naučil v preteklih šestih mesecih in kaj je moj načrt, da naučim v prihodnjega pol leta?
• Če bi vaše delovno mesto oglaševali in bi se potegovali zanj, bi ga dobili?
• Če bi jutri izgubili službo, kaj bi naredili?