
V Veliki Britaniji bodo sprejeli novi zakon, po katerem bo lahko otrok Williama in Kate, ne glede na to, če bo deklica, podedoval eno najdražjih britanskih kraljevih posesti, 809 milijonov evrov vredno posest Duchy of Cornwall. Zakon bodo modernizirali tako, da bodo kraljevi dediči, moškega ali ženskega spola imeli enake pravice pri dedovanju. Po spremenjenem zakonu bo namreč lahko prestol prevzela tudi prvorojena hčerka. Prej je namreč prestol šel prvorojenemu dečku, ne glede na to, če je že imel starejšo sestro.
S spremembo zakona bo tako lahko morebitna prvorojena hčerka kraljevega para William in Kate prva, ki bo lahko podedovala eno izmed najdražjih britanskih kraljevih posesti Duchy of Cornwall, ki je ocenjeno na 806 milijonov evrov. Strokovnjak za britansko ustavo lord John Stevas je pojasnil: 'Načelo, ki bi moralo povezovati vse zadeve dedovanja, je, da so moški in ženske obravnavani enako.'
Stari britanski zakon o kraljevem dedovanju je star okoli 300 let in pravi, da morajo moški dediči imeti vedno prednost do prestola pred ženskami. Ta zakon so sicer od leta 1981 poskušali že večkrat spremeniti. Vsi poskusi pa so propadli zaradi pomanjkanja podpore s strani vlade. Nove težnje po spremembi zakona pa so se pojavile, ko je princ William prvič naznanil zaroko s Kate Middleton novembra lani.
To je prva sprememba zakona v zadnjih 250 letih. Kraljeva palača pa bo morala odpreti tudi knjigovodske knjige, da jih bodo lahko preverili državni revizorji. Vseeno pa v zunanjo revizijo ne bodo vključeni privatni prihodki kraljice in princa Charlesa. Z novo podelitvijo sredstev naj bi sicer kraljeva palača v letih 2013 in 2014 dobila med 40 milijonov evrov in 41,6 milijona evrov. Kraljica pa bo upravičena tudi do letnega prihodka od vseh kraljevih posesti v višini 15 odstotkov od 7,7 milijarde evrov, na kolikor je ocenjeno celotno premoženje.
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV