Za mladega študenta Tylerja Clementija je bilo javno ponižanje preveliko, zato je, ko je izvedel, da sta kolega brez njegove vednosti posnela njegovo srečanje s kolegom s fakultete, na Facebooku pustil poslovilno sporočilo in skočil z bližnjega mostu.
Na buren odziv javnosti na dogodek se je zganila tudi policija in kasneje še tožilstvo. Proti študentoma, ki trdita, da sta se želela samo 'malo zabavati', so spisali obtožnico, ki še čaka na obravnavo na sodišču, bremeni pa ju namernega uboja, za kar jima grozi do pet let zapora.
Čeprav marsikdo verjame, da je zagrožena kazen mnogo prenizka in da sploh ni verjetno, da se bosta morala kdaj soočiti z njo, saj naj bi bilo precej verjetno, da bosta oproščena zaradi slabe zakonodaje na področju spletnega kriminala, ki ne pesti le ZDA, ampak ves svet, ker se sodobna tehnologija razvija mnogo hitreje kot se sprejema zakonodaja, pa je oba študenta zdaj doletela prva kazen.
Univerza ju je namreč izključila. Tudi na pobudo javnosti, peticijo na Facebooku je samo v nekaj urah 'podpisalo' več kot 10.000 ljudi. „Vzeli jima bodo možnost izobraževanja, kar je prekruta kazen,“ trdijo njuni zagovorniki. Verzija, ki sta jo medijem sporočila odvetnika obeh obtožencev pa je nekoliko drugačna. Oba naj bi univerzo sama prosila za izpis in naj bi se imela namen vpisati na različni univerzi v drugih delih države.
„Če smo pošteni, je bilo takoj po dogodku jasno, da se tam ne moreta več študirati,“ trdi odvetnik Weijeve, ki pravi, da se je njegova klientka izpisala iz 'varnostnih razlogov'. Študenti so namreč napovedali, da bodo, če tega ne bo storil nihče drug, z brezsrčnima kolegoma obračunali sami.
Kar nekaj ljudi pa se medtem sprašuje, katera univerza ju bo sploh sprejela. Rutgers je sicer javna izobraževalna ustanova, a Ravi naj bi računal na vpis v katero izmed prestižnejših univerz. Ker pa imajo te tudi visoke 'moralne standarde', tega zdaj ni pričakovati.
„Mislim, da ni več pomembno, ali ju sodišče obsodi ali ne. Mislim, da sta si že uničila tako normalen študij kot uspešno kariero in celo brezskrbno življenje. Ljudje tega ne bodo tako hitro pozabili, še posebej, ker se njuni imeni vedno pojavita, ko se zgodi kakšen drug 'spletni' incident,“ trdi neimenovan vir z univerze Rutgers.
A sošolci pokojnega študenta trdijo, da tudi univerza ni nedolžna in da sta Ravi in Weijeva le 'zloben obraz večje zgodbe'. Tako profesorji kot vodstvo naj bi bili namreč vedeli, da je bil Tyler še pred škandalom tarča posmeha in nasilnih sošolcev, pa niso ukrepa. „Oglašujejo se kot izobraževalna ustanova, ki daje znanje in vrednote, a to ni nič bolj verodostojen oglas od tistega, ki trdi, da bo pralni prašek odstranil prav vse madeže,“ trdi Tylerjev sošolec.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV