Cekin.si
Veliko je birokratskih ovir!

Davki

Davčno mamljive države

Neža Šabanovič Grmšek
13. 11. 2011 12.24
0

Podjetniki imajo možnost podjetje ustanoviti v katerikoli državi članici Evropske unije, za katero menijo, da je zanje ugodnejša.

Podružnico lahko ustanovi tuja ali domača pravna oseba.
Podružnico lahko ustanovi tuja ali domača pravna oseba.FOTO: iStockphoto

Ustanovitev podjetja v tujini pa še ne pomeni konec poslov v Sloveniji. S Slovenijo lahko tuje podjetje posluje brez težav in sicer z podružnico, ki jo registrira v sklopu matičnega podjetja, ki zanjo odgovarja.

Postopek registracije podružnice je precej enostaven, opravi pa ga lahko tuja in domača pravna oseba. Registracijo podružnice tujega podjetja opravi notar in po vpisu v register lahko podjetje prične poslovati. Razen v primerih, ko določena dejavnost zahteva posebne pogoje. Takrat je potrebno te najprej izpolniti nato pa se lahko poslovanje prične.

Dobro je vedeti: Vsaka tuja oseba, ki opravlja dejavnost v Sloveniji, se mora pred začetkom dejavnosti vpisati v davčni register in si pridobiti davčno številko.

Podružnice so pravno odvisne od matičnega podjetja, sicer pa so organizacijsko in ekonomsko samostojne. Zakon o gospodarskih družbah navaja, da za obveznosti podružnic odgovarja matično podjetje z vsem svojim premoženjem.

Mamljive države

Češka: Češka je sedma najbolj zanimiva država na svetu glede investicij. Med glavne prednosti spadajo kvalificirana delovna sila, ki je poceni v primerjavi z zahodno Evropo.

Črna gora: Prizadevanja za povečanje tujih naložb v Črni gori so znižala davek na dobiček, ki znaša le 9 odstotkov in sodi med najnižje v Evropi. Sicer pa ima Črna gora tudi veliko drugih davčnih olajšav.

Danska: Na Danskem je možno pridobiti lokalno finančno pomoč pri investiranju, saj je na voljo tudi tujim investitorjem. Sta pa oba investitorja obravnavana enakopravno.

Finska: Podjetja, ki imajo sedež na Finskem, imajo dostop do investicijskih spodbud finske vlade in Evropske unije. Namen večine tovrstnih spodbud je pospeševati naložbe v ekonomsko manj razvite regije.

Irska: Dejavnik uspešnosti irskega gospodarstva so tudi tuje investicije. Irska vlada s svojo politiko privlači tuje investitorje, poleg tega se oponaša z razvito infrastrukturo ter mlado in izobraženo delovno silo.

Liechtenstein: Sodi med najbogatejše države na svetu. Svobodna ekonomija in močen finančni sektor. Ugodnost pa je tudi preprost podjetniški zakonik in davek na dobiček ne presega 20 odstotkov.

Srbija: Davek na dobiček podjetij v Republiki Srbiji znaša 10 odstotkov. Podjetja lahko investicije v osnovna sredstva in stroške na novo zaposlenih uveljavljajo za znižanje davčne osnove.

Švica: V Švici obstajajo tri stopnje davka na dodano vrednost - 7,6 odstotkov, 2,4 odstotka in 3,6 odstotka - prenočitveni davek, ki je namenjen spodbujanju razvoja turizma.

'kdor ne riskira, ne profitira!'

Tveganju se seveda ni moč izogniti in največkrat je problem v nepoznavanju tuje zakonodaje. Le to nas hitro pripelje v prekršek, čeprav za to niti ne vemo. Pred ustanovitvijo podjetja v tujini je dobro preučiti vse finančne transakcije, potrebna potovanja in stroške, ki nastanejo ob tem. Kajti hitro se lahko situacija obrne in je ustanovitev podjetja v tujini kvečjemu dražja. Predavateljica dr.Barbara Rajgelj rešitve za Slovenijo rešitve ne vidi v zmanjšanju ali ukinitvi vstopnega kapitala 7.500 evrov, saj ima po njenem podjetnik alternativo v ustanovitvi s.p.-ja.'Poleg tega je prav, da država tistim, ki jim omogoča, da za svoje poslovanje niso osebno odgovorni, vsaj na simbolni ravni sporoči, da podjetništvo s seboj prinaša tudi tveganje ter odgovornost do potrošnikov, delavcev in okolja.'

Vas zanima kaj več o ustanovitvi podjetja v tujini. Ne prezrite!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861