
Ustanovitev podjetja v tujini pa še ne pomeni konec poslov v Sloveniji. S Slovenijo lahko tuje podjetje posluje brez težav in sicer z podružnico, ki jo registrira v sklopu matičnega podjetja, ki zanjo odgovarja.
Postopek registracije podružnice je precej enostaven, opravi pa ga lahko tuja in domača pravna oseba. Registracijo podružnice tujega podjetja opravi notar in po vpisu v register lahko podjetje prične poslovati. Razen v primerih, ko določena dejavnost zahteva posebne pogoje. Takrat je potrebno te najprej izpolniti nato pa se lahko poslovanje prične.
Dobro je vedeti: Vsaka tuja oseba, ki opravlja dejavnost v Sloveniji, se mora pred začetkom dejavnosti vpisati v davčni register in si pridobiti davčno številko.
Podružnice so pravno odvisne od matičnega podjetja, sicer pa so organizacijsko in ekonomsko samostojne. Zakon o gospodarskih družbah navaja, da za obveznosti podružnic odgovarja matično podjetje z vsem svojim premoženjem.
Mamljive države
Češka: Češka je sedma najbolj zanimiva država na svetu glede investicij. Med glavne prednosti spadajo kvalificirana delovna sila, ki je poceni v primerjavi z zahodno Evropo.
Črna gora: Prizadevanja za povečanje tujih naložb v Črni gori so znižala davek na dobiček, ki znaša le 9 odstotkov in sodi med najnižje v Evropi. Sicer pa ima Črna gora tudi veliko drugih davčnih olajšav.
Danska: Na Danskem je možno pridobiti lokalno finančno pomoč pri investiranju, saj je na voljo tudi tujim investitorjem. Sta pa oba investitorja obravnavana enakopravno.
Finska: Podjetja, ki imajo sedež na Finskem, imajo dostop do investicijskih spodbud finske vlade in Evropske unije. Namen večine tovrstnih spodbud je pospeševati naložbe v ekonomsko manj razvite regije.
Irska: Dejavnik uspešnosti irskega gospodarstva so tudi tuje investicije. Irska vlada s svojo politiko privlači tuje investitorje, poleg tega se oponaša z razvito infrastrukturo ter mlado in izobraženo delovno silo.
Liechtenstein: Sodi med najbogatejše države na svetu. Svobodna ekonomija in močen finančni sektor. Ugodnost pa je tudi preprost podjetniški zakonik in davek na dobiček ne presega 20 odstotkov.
Srbija: Davek na dobiček podjetij v Republiki Srbiji znaša 10 odstotkov. Podjetja lahko investicije v osnovna sredstva in stroške na novo zaposlenih uveljavljajo za znižanje davčne osnove.
Švica: V Švici obstajajo tri stopnje davka na dodano vrednost - 7,6 odstotkov, 2,4 odstotka in 3,6 odstotka - prenočitveni davek, ki je namenjen spodbujanju razvoja turizma.
'kdor ne riskira, ne profitira!'
Tveganju se seveda ni moč izogniti in največkrat je problem v nepoznavanju tuje zakonodaje. Le to nas hitro pripelje v prekršek, čeprav za to niti ne vemo. Pred ustanovitvijo podjetja v tujini je dobro preučiti vse finančne transakcije, potrebna potovanja in stroške, ki nastanejo ob tem. Kajti hitro se lahko situacija obrne in je ustanovitev podjetja v tujini kvečjemu dražja. Predavateljica dr.Barbara Rajgelj rešitve za Slovenijo rešitve ne vidi v zmanjšanju ali ukinitvi vstopnega kapitala 7.500 evrov, saj ima po njenem podjetnik alternativo v ustanovitvi s.p.-ja.'Poleg tega je prav, da država tistim, ki jim omogoča, da za svoje poslovanje niso osebno odgovorni, vsaj na simbolni ravni sporoči, da podjetništvo s seboj prinaša tudi tveganje ter odgovornost do potrošnikov, delavcev in okolja.'
Vas zanima kaj več o ustanovitvi podjetja v tujini. Ne prezrite!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV