Velika večina je Azijk, jasen trend, na katero stran sveta se selijo gospodarski vpliv, gospodarska moč in najpomembnejši finančni tokovi. Predstavljamo štirinajst najbolj pridnih, najbolj sposobnih, skratka najboljših, od "najrevnejše" do najbogatejše!
JOANNE ROWLING, 1 milijarda dolarjev. Nekoč prejemnica socialne pomoči in mama samohranilka, britanska pisateljica, ki je napisala izredno popularno zbirko Harry Potter ter nato še tri knjige, ki so povezane s čarovniškim svetom. Po končanem študiju je na Portugalskem učila angleščino, ob povratku pa je na vlaku dobila zamisel za knjige o Harryju Potterju, ki se mu je nato posvetila kot svojemu literarnemu prvencu.
Da je napisala prvo knjigo, je potrebovala pet let, temu pa sta sledili še dve leti zavrnitev, preden je knjiga končno izšla. Kratico J. K. Rowling ji je predlagal založnik, ker se je bal, da dečki ne bodo hoteli brati fantazijskega romana ženske. Prvo knjigo je Joanne v večini napisala v krajevni gostilni, kjer se spominjajo, da je ure in ure sedela v kotu ob eni sami kavi ter tiho in pridno nekaj čečkala na papir.
Iz takratnih "čečkarij" je pričarala današnje milijardno bogastvo, knjižne in filmske pravice so naredile svoje, največ denarja pa prinašajo avtorske pravice za izkoriščanje lika Harryja Potterja.
CHAN LAIWA, 1,1 milijarde dolarjev. Skoraj 70-letna pekinška nepremičninska dama si lasti prestižne nepremičnine na glavni pekinški nakupovalni ulici Shinbao. Med njenimi strankami so prestižni hoteli, kot na primer Regent Hotels, prodajalci avtomobilov Ferrari in Lamborghini, modni trgovci Armani, Versace, D&G ali Louis Vuitton, pa tudi "majhni", denimo McDonnalds, Starbucks in podobni. Denar vseh najemnikov enako žvenketa.
LEI JUFANG, 1,2 milijarde dolarjev. Skrivnosti tradicionalne tibetanske medicine so popeljale nekdanjo domačo lekarnarico Lei proti vrhu, ne samo na streho sveta, ampak v sam vrh najbogatejših.
Pred 15 leti je ustanovila podjetje "Cheezheng Tibetan Medicine Group", katerega naravni produkti se odlično prodajajo po vsem svetu, samo podjetje pa zelo uspešno kotira tudi na pekinški borzi. Dodajamo, da se Lei strogo drži lastnega pravila in zahteva, da v njenih produktih ni najti nobene živali in tudi ne ogroženih rastlinskih vrst.
MEG WHITMAN, 1,3 milijarde dolarjev. Nekdanja šefica spletnega dražbenega giganta eBay velja za prvo izmed velikih zaslužkarjev, ki so denarce zaslužili s tako imenovanimi 'pikakom' posli. Leta 2008 je zapustila eBay, kjer sicer še vedno bajno služi, a njeno srce zdaj bije za politiko.
YAN CHEUNG, 1,7 milijarde dolarjev. Kitajska 'Papirnata kraljica', kot ji pravijo mnogi, je svoje premoženje v zadnjih dveh letih oplemenitila kar šestkratno! Kot hčerka vojaškega oficirja je bila navajena trdega dela že od malih nog, leta 1985 pa je v Hongkongu na noge postavila majhno podjetje, ki se je ukvarjalo s predelavo starega papirja.
Tega je nato začela uvažati in zbirati po vsej Kitajski in nato tudi širše. Zdaj že pravi reciklacijski koncern z imenom 'Devet zmajev' je leta 2006 uspešno vstopil tudi na hongkonško borzo.
ZHANG XIN, 2 milijardi dolarjev. Naslednja Kitajka v vrsti milijarderk po lastni 'krivdi', leta 1995 je skupaj z možem ustanovila nepremičninsko podjetje 'Soho China', ki je prerastel v gradbeni koncern. Prstke so si omastili pri megalomanskih gradnjah elektroenergetskih objektov. Tam je vedno denar, pravi Zhang.
GIULIANA BENETTON, 2,1 milijarde dolarjev. Skupaj s svojima bratoma Lucianom (na levi), Gilbertom in Carlom (na desni) je Giuliana že leta 1965 na noge postavila družinski imperij. Kot najstnica je prodorna Italijanka pletla puloverje, ki jih je nato s kolesom razvažal in prodajal po bližnji okolici kar njen brat Luciano.
Najprej so najeli nekaj dodatnih pridnih pletic, nato najeli pletilnico pred propadom in se nato izjemno razširili po vsem svetu! Štiri legende se počasi umikajo iz posla, a na pomembnih mestih že sedi naraščaj. Franca, Alessandro, Sabrina, Christian in Rocco, prav vsak se piše - Benetton.
CHU LAM YIU, 2,2 milijarde dolarjev. Zanjo bi lahko rekli, da lepo diši in ima dober okus. Pri komaj 27 letih je ustanovila podjetje 'Huabao', ki je v nadaljevanju dobilo še dodatek 'International Holding', ukvarja pa se predvsem s proizvodnjo dišav in arom. Ena izmed največjih dobaviteljic omenjenih substanc se med drugim ukvarja tudi s proizvodnjo tobačnih izdelkov, čistil, kozmetike in pijač.
XIULI HAWKEN, 2,3 milijarde dolarjev. Trgovka, grosistka, lastnica neštetega števila trgovinic, veleblagovnic in celih nakupovalnih središč po vsej Kitajski. Njen 'Renhe Commercial Holding' od leta 2008 dalje cveti na borzi. Baje, da kupi vse, ne sprašuje po izvoru in kakovost blaga. In dejstvo je, da proda vse. Ne glede na izvor in kakovost ...
OPRAH WINFREY, 2,4 milijarde dolarjev. O njej je bilo povedano že skoraj vse. Po zlorabah v otroštvu, odvisnosti od drog, zasvojenosti s hrano - njena kariera in življenjska pot je zdaj čista. A z legendarnim 'The Oprah Winfrey Showom' bo 56-letnica naslednje leto prenehala. Pomeni to pokoj? Hudo dvomimo ...
DORIS FISHER, 2,5 milijarde dolarjev. Skupaj s svojim možem Donaldom je Doris leta 1969 ustanovila modno podjetje 'Gap'. V letih je zraslo v enega najpomembnejših in največjih koncernov, ki se ukvarjajo z modo in oblačili.
Z možem sta zelo kmalu ugotovila prednosti kitajskega trga in zgodaj navezala stike s kitajskimi proizvajalci. Danes njuno podjetje obrne skoraj petino ameriške trgovine z oblačili, posel pa so prevzeli njuni trije sinovi John, Robert in William.
ELENA BATURINA, 2,9 milijarde dolarjev. Skoraj kot v pravljici – od delavke v tovarni do milijarderke. Rusinja Elena je študirala kemijo, leta 1991 pa je ustanovila tovarno plastike Inteko, ki je zrasla v megakoncern, zlagoma je prevzela večino podobnih podjetij v državi. Na poti navzgor so ji prav gotovo pomagale tudi politične zveze, njen mož je namreč dolgoletni in še vedno aktualni moskovski župan Jurij Lužkov.
ROSALIA MERA, 3,5 milijarde dolarjev. Skupaj s svojim življenjskim partnerjem Amanciom Ortego je Španka Rosalia že dolga leta nazaj zasnovala svoje prve kolekcije oblačil in spodnjega perila kar v domači kleti.
Ortega je kasneje ustanovil koncern Inditex, v katerega spada med drugim tudi svetovno znana blagovna znamka oblačil Zara. Rosalia Mera je tudi po ločitvi obdržala 7 odstotkov lastništva v družbi, ki letno obrača težke milijarde dolarjev.
WU YAJUN, 3,9 milijarde dolarjev. V samem vrhu milijarderk, ki so obogatele z lastno pametjo, spretnostjo in pridnostjo, spada najbogatejša Kitajka Wu Yajun. Njeno premoženje večinoma izhaja iz družbe 'Longfor Properties', ki na veliko trguje ter upravlja z nepremičninami, ki jo je ustanovila leta 1995 skupaj s svojim možem.
Moža ni več, a Wu še vedno uspešno krmari podjetje, k bogatenju pa krepko pripomorejo vladni projekti in lastništvo prestižnih stavb na prestižnih ulicah prestižnih mest.