Cekin.si
Podjetništvo; pot v revščino ali bogastvo?

Kariera

Minimalne plače gor, denarja na koncu meseca manj!

Ž.K.
02. 03. 2010 06.49
2

Kakorkoli se vlada obrne, ni prav. Vedno se najde skupina državljanov, ki menijo, da jih je vlada spregledala. Čudno je, ko vlada trdi, da ravno njih spodbuja.

Med tem, ko v mesecu marcu sindikati slavijo svojo zmago, saj se je s prvim marcem občutno zvišala minimalna plača, samostojni podjetniki, oziroma smozaposleni ugotavljajo, da bo samo letos, iz njihovih žepov zaradi tega izhlapelo najmanj 600 evrov. 

Podjetništvo; pot v revščino ali bogastvo?
Podjetništvo; pot v revščino ali bogastvo?FOTO: Reuters

Toda zmanjševanu neto prihodkov skupine državljanov, ki jo želi vlada, glede na izhodno strategijo, še povečati, bo utrpela še eno znižanje neto dohodkov. Država jim namreč obljublja še eno povečanje prispevkov. Sicer ne za vse, le za tiste, ki trenutno plačujejo najmanj, torej najbolj revne. Tistim, ki plačujejo največ, torej najbolj bogatim, naj bi s tako imenovano socialno kapico prispevke navzgor omejili.

Status samostojnega podjetnika je za mnogo ljudi rešitev v časih, ko je zaposlitev za nedoločen čas skoraj nemogoče dobiti. Tudi država mnoge, ki so v času krize izgubili zaposlitev usmerja prav k pridobitvi tega statusa. Konec koncev na zavodih za zaposlovanje nudijo celo subvencije in izobraževanje za tiste, ki so se odločili za korak v podjetništvo. Tudi v izhodni strategiji, ki jo je predstavila vlada piše, da se bo spodbujalo podjetništvo in samozaposlovanje.

Samostojne podjetnike in podjetnice v mesecu marcu čaka torej zvišanje prispevkov. Minimalni prispevki se zvišujejo iz 228 evrov na 284 evrov. To pomeni, da bodo mesečno morali odvajati vsaj 56 evrov več v državno blagajno. Ko bo prišlo do realizacije izhodne strategije, pa jih čaka ponovno povišanje prispevkov.

Med tem, ko bodo podjetja z izgubo višje minimalne plače lahko uvajala postopoma, ta mini odlog ne velja za samostojne podjetnike. V Obrtno podjetniški zbornici Slovenije so tako mnenja, da bi veliko večino samozaposlenih in drugih, ki so v prvem zavarovalnem razredu, takšna prevalitev davčnega bremena na njih lahko pripeljala do zaprtja svoje dejavnosti, poleg tega bi takšna višja obremenitev negativno vplivala na vstope novih, predvsem brezposelnih v podjetniški sektor.

Zanimiva bo situacija, ko bo zaradi krize in povišanja minimalnih plač prišlo do dodatnih odpuščanj. Na zavodih za zaposlovanje bodo nezaposlene v skladu s smernicami vlade poskušali preusmeriti v samozaposlitev, tam pa jih bodo čakali višji prispevki. Res je sicer, da naj bi država, predvsem z evropskim denarjem, pri samozaposlitvi pomagala s 4500 evri subvencije, ki pa jo bodo tisti, ki bodo zanjo zaprosili, prejeli po nekaj mesečnem čakanju, zadostovati p abo morala za vsaj dve leti samozaposlitve. Med tem bodo morali stroške življenja in prispevkov kriti iz svojega žepa in s svojim delom.

Obrtna zbornica je še mnenja, da bi država moralal proračunsko luknjo krpati s tem, da se v plačevanje davkov in prispevkov vključi tudi sivi trg in delo na črno. Zbornica obrtnikov in podjetnikov, ki zastopa mnenja največjega števila samostojnih podjetnikov bo konec tedna predsednika vlade poskušala prepričati v spremembo izhodne strategije.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861