
Nana priznava, da je mikavna denarna nagrada igrala odločilno vlogo, da sta se z možem odločila za sodelovanje v resničnostnem šovu. “Za začetek mi je bilo pomembno, da je pogodba vključevala tedensko plačilo. Glavna nagrada je seveda mamljiva, a težko dosegljiva. Gre pa za znesek, za katerega mnogi delajo 10 ali 20 let, tudi celo življenje ...”
Čemu pa bi namenila denar, če bi recimo vendarle osvojila glavno denarno nagrado?
Mislim, da bi na koncu zame ostalo še najmanj. Najprej bi nekaj dala otrokoma. Želim si, da bi imela možnost študirati v tujini, če bi si to zaželela. Silila ju seveda ne bova. Vsekakor bi z Geno pomagala tudi njegovemu bratu in njegovi družini na Kosovu. V vojni so jim požgali hišo, pred vrati je zima, ko bo treba kupiti drva, ima tri šoloobvezne otroke, še vedno imajo težave z redukcijo elektrike, ki nekaj ur je, nekaj ur spet ne … Težko je. Tam je na primer že 100 evrov kot pri nas 1000 evrov! Zajeten del zneska pa bi namenila v dobrodelne namene za revne otroke in družine.
Torej se posvečaš tudi dobrodelnemu delu … Katere dobrodelne organizacije so ti blizu?
Pravzaprav ne verjamem v nakazovanje denarja dobrodelnim organizacijam, ker nikoli ne vem, kje bo denar končal. Vseeno sodelujem z organizacijama Beli obroč in Zvezo prijateljev mladine, kjer pred začetkom šole zbiramo sredstva za nakup šolskih potrebščin. Letos smo imeli seznam 2000 učencev, ki bi potrebovali pomoč, na koncu smo pomagali 200 otrokom. S tega naslova imam tudi seznam ljudi, ki potrebujejo pomoč. Tako imam doma včasih cele kupe oblačil, ki jih potem dostavimo tistim, ki jih potrebujejo, dostavljala sem že na primer tudi pralni stroj …
Kako pomemben ti je v življenju denar?
Nujno zlo. Če ga imam, ga rada delim s tistimi, ki ga nimajo. Sicer pa nisem zapravljiva. Z možem nikoli ne nakupujeva brezglavo, ampak se o vsem posvetujeva.
Kakšen odnos do denarja pa skušata privzgojiti otrokom?
Na mesec imata 20 evrov žepnine, ki mora zadostovati za nakup kartice za mobitel in drobne priboljške. Tako se učita ravnanja z denarjem. Tudi kakšna večja dela nagradiva z denarjem, seveda pa s tem ne mislim, da bi jima plačevala za pospravljanje sobe.
Pa tvoji spomini na otroštvo v finančnem smislu?
Jaz sem edinka in denarja ni nikoli primanjkovalo. Bilo pa je tako, da je bila tudi na področju denarja dvojna vzgoja. Mama mi je sicer dajala denar, imela sem svojo šiviljo, vzela pa mi je stik z ljudmi, ki niso bili po njenem okusu in recimo ni dajala denarja za kakšno pico s prijatelji. Tu pa je vstopil oče, ki mi je skrivaj dajal denar.
Kdaj si se sama lotila dela, ki je prineslo denar?
Pri petnajstih. Med počitnicami sem delala v tovarni. Bila pa sem zelo varčna, tako sem si, ko sem bila stara 17 let in pol in nisem imela niti vozniškega izpita, že kupila svoj prvi avto – Jugo! Takrat je bilo to kar nekaj denarja.

S čim pa se pravzaprav ukvarjaš zdaj?
Sem urednica spletnega portala Ona-on in imam registriran čistilni servis.
Tudi sama poprimeš za delo?
Seveda, oba z Geno. Nobenih težav nimam s čiščenjem stranišč (smeh). Naše stranke so večinoma podjetniki in znane osebe. Pravzaprav mi je všeč pogledati stanovanje, ki smo ga dobro uredili.
Imela pa sta tudi gradbeno podjetje …
Ja. Tukaj je pa recesija zelo udarila. Imela sem srečo, da sem imela dovolj prihrankov, da sem lahko plačala vse ljudi, ki so delali za nas. Na denar, ki ga drugi dolgujejo meni, pa bo treba počakati, če sploh kdaj bo. Vrsta upnikov je dolga. Je pa v tem poslu delal tudi Gena. Ukvarjali smo se s pleskanjem in suho gradnjo.
Znana si tudi kot avtorica knjige o Urški Čepin. Se boš k pisateljevanju še vrnila?
Trenutno pišem roman, ampak za to človek potrebuje čas in mir. Vseboval bo veliko mojih življenjskih izkušenj, ki se bodo prepletale s fikcijo. Seveda pa bo jasno povedano, da gre za literarno delo, ne za biografijo. Tako je bolj varno tudi zaradi morebitnih tožb.
Se v Sloveniji splača pisati knjige?
Založbi se jih splača izdajati, pisatelju pa se splača pisati samo, če za njim ni založbe. Na primer s knjigo o Urški Čepin je založba zaslužila okoli 50.000 evrov, sama nisem dobila niti 2% tega zneska. Potem pa še nekaj dobiš od izposoje v knjižnicah. Meni se je nabralo 100 evrov. Odnos do pisateljev v Sloveniji je res katastrofa! Na primer Desa Muck po javno dostopnih podatkih dobi 5.000 evrov. Glede na to, koliko knjig je napisala in da gre pri vseh za velike uspešnice, bi morala biti po vseh pravilih milijonarka. Pa ni!
Pa reciva, da bi imela neomejeno količino denarja, kaj bi si privoščila?
Hišo nekje na samem. V krogu vsaj 5 kilometrov ne bi imela nobenega soseda. Prva soseda pa bi bila Angelca Likovič! (Smeh.)
Bliža se veseli december. Koliko denarja bosta z možem porabila za darila?
Za otroke nekaj več, drug drugega pa obdarujeva z malenkostmi. Jaz osebno raje dajem kot prejemam darila. Dovolj mi je že objem. Sem pa veliko denarja zapravljala za darila v času, ko je bilo 11 nečakov po moževi strani še manjših. Takrat je šlo za darila tudi po 1000 evrov, zdaj pa so že veliki in imajo svoje službe.
Komentarji (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV