Cekin.si
Ne čakajte, da bo služba prišla k vam

Kariera

Ne izbirajte sredstev!

N.Š.
30. 04. 2012 11.48
0

Iščete delo, pošiljate prošnje, uspeha pa ni? Razmere na trgu dela so katastrofalne, zato je treba izrabiti vsa razpoložljiva sredstva!

Ne čakajte, da bo služba prišla k vam
Ne čakajte, da bo služba prišla k vamFOTO: iStockphoto
Avtor knjige Kako najti službo v tekih časih – priročnik za preživetje, Richard Nelson Bolles predlaga naslednje prijeme, ki vam lahko prinesejo zaposlitev …

1.Prvi korak do uspešnega iskanja dela je, da se sami s seboj pogovorite o tem, česa si resnično želite in česa nikakor ne.

Že mogoče, da boste porabili precej časa za navidez nepomembno početje – razmišljanje, a Bolles trdi, da je ta del kar 85 % uspešnega iskanja zaposlitve. Predlaga, da si vsak iskalec zaposlitve odgovori na tri vprašanja:

- najprej 'kaj': premislite, katera so znotraj vašega področja in dodatnih znanj tista dela, ki vas še posebej veselijo (organizacija, raziskovanje, delo s strankami ...)

- sledi iskanje odgovora na vprašanje 'kje': katera področja vas zanimajo? Bi morda poskusili kaj novega?

- na koncu pa še 'kako': katera delovna mesta vam najbolj ustrezajo glede na vašo izobrazbo in dosedanje delovne izkušnje? Katera znanja imate, ki bi vam pomagala začeti kariero na kakšnem novem področju? Ste morda opravili kakšna dodatna neformalna izobraževanja ali nabirali izkušnje v okviru prostočasnih dejavnosti? Katero podjetje imate v mislih in zakaj prav to? Poznate koga, ki je z vašim želenim delodajalcem kakorkoli povezan (je tam zaposlen ali pa je poslovni partner)?

Po takšnem temeljitem premisleku boste natančno vedeli, kje so vaše prednosti in slabosti na poti do konkretnega delovnega mesta. Lahko jih boste začeli odpravljati in razmišljati o tem, kako jih najbolje zakriti z izpostavljanjem vaših prednosti.

2.Veste, kaj bi radi počeli, nimate pa v mislih konkretnega podjetja?

Preverite, katera podjetja v vaši okolici ali pa morda v mestu, kamor se želite preseliti, pokrivajo vaše želeno področje. Lahko celo prelistate rumene strani v telefonskem imeniku. Potem skušajte o teh podjetjih pridobiti čim več informacij, na koncu pa si pripravite izbor. Nato s podjetji, ki vas zanimajo vzpostavite kontakt. Pokličite, še bolje pa je, če se tja odpravite kar osebno. Delodajalci večkrat razmišljajo o novih sodelavcih tudi, ko prosta delovna mesta še niso uradno razpisana. Na takšen 'obisk' v podjetje vedno pridite z jasno izraženimi cilji – zakaj bi radi tukaj delali, katere so vaše temeljne sposobnosti in prednosti. Takšen način iskanja dela naj bi bil po daljšem časovnem obdobju uspešen kar v 70 odstotkov, vsekakor pa metoda deluje desetkrat bolje kot če bi namesto osebnega stika v podjetje 'na slepo' poslali le prošnjo.

Ne izbirajte sredstev
Ne izbirajte sredstevFOTO: iStockphoto
3.Navezovanje osebnega stika z delodajalci ali za zaposlovanje pristojnimi uslužbenci v želenih podjetjih torej močno poveča vaše možnosti za zaposlitev, vendar pa je metoda skoraj neprimerna za zelo sramežljive ljudi. Vaš nastop pred potencialnim delodajalcem je namreč izjemno pomemben in če zaradi potenja in tresenja kolen iz sebe ne boste spravili niti besedice, tudi službe ne boste dobili. če spadate med takšne ljudi, raje poskusite v podjetjih, kjer že dela kakšen vaš znanec (uspešnost takšnega iskanja dela je okoli 47 odstotkov), ki naj za vas zastavi kakšno dobro besedo ali pa se odpravite v manjša podjetja (do 50) zaposlenih, kjer ponavadi vlada bolj 'domača' atmosfera in vam bo manj neprijetno.

4.Naj se ve, da iščete delo. Predvsem naj to vedo vaši prijatelji, znanci, nekdanji kolegi iz šolskih klopi ali znanci, ki ste jih spoznali med vašimi prejšnjimi zaposlitvami. Nikar ne pozabite na spletna socialna omrežja. Obstaja okoli 30 odstotkov možnosti, da vam bo prav nekdo od vaših znancev svetoval prosto delovno mesto, kjer vas bodo kasneje zaposlili.

5.Preglejte oglase v dnevnih časopisih in pošljite prijavo na razpisano delovno mesto. Uspešnost metode je okoli 24 odstotkov, še posebej primerna pa je, če iščete 'začasno zaposlitev' ali pa vam je v resnici vseeno, kaj bi delali, le da bo nekaj denarja za plačilo položnic. Če iščete specifična dela s posebnih strokovnih področij, pa seveda raje prelistajte strokovne časopise, ki prav tako pogosto objavljajo prosta delovna mesta. Metoda je še posebej primerna za tiste, ki že imajo veliko delovnih izkušenj in jih tudi ne moti, če se bodo morali zaradi nove službe preseliti v kakšen bolj oddaljen kraj ali se dlje voziti v službo.

Ob uspešnih metodah pa seveda obstaja tudi vrsta manj uspešnih.

1.Obstaja le minimalna možnost, da boste delo dobili, če boste sami objavili oglas, da ga iščete. Uspešni boste le, če imate odlične sposobnosti samo promocije in znate zelo dobro izpostaviti svoje prednosti in kvalitete.

2.Majhna je tudi verjetnost, da boste delo našli preko zaposlitvene agencije, če se boste samo vpisali v njihovo bazo iskalcev. Je pa res, da nikar ne pozabite na njihovo spletno bazo podatkov, kjer objavljajo prosta delovna mesta. Iskanje dela preko agencije sicer ni nujno neuspešno, le naj ne bo edini način iskanja. Še naprej bodite aktivni tudi sami!

3.Občutno se povečajo možnosti, da najdete delo s pomočjo zaposlitvene agencije, če si izberete osebnega svetovalca. Ta bo najprej večinoma izdelal profil vaših prednosti in slabosti s pomočjo katerega boste lažje našli delo, seveda pa takšni svetovalci ne delajo zastonj.

4.Odzivanje na razpisana prosta delovna mesta, ki so objavljena na spletu je prav tako med manj uspešnimi metodami iskanja. Prijavljenih bo zelo veliko kandidatov! Imajo pa javno razpisana delovna mesta še eno slabost. Pogosto so zasedena še pred objavo, da so prosta, ker pa formalno morajo biti objavljena. Obstaja precejšnja verjetnost, da boste le zapravljali čas in energijo.

5.Tudi pošiljanje pisnih prošenj vsem 'sprejemljivim' podjetjem ni najboljši način. Kot že rečeno, je boljša metoda osebni stik. Pisnih prošenj tako ali tako dobijo vsak dan cel kup. Pa tudi – ista prošnja bo na enega delodajalca naredila vtis, drugega bo pustila mrtvo hladnega. Ali drugače povedano – nikar ne pošiljajte iste prošnje v vsa podjetja. Premislite, katere vaše prednosti so še posebej pomembne za določenega delodajalca in jih izpostavite.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861