Cekin.si
Če uradno nadzor nad spletno aktivnostjo zaposlenega ni dovoljen, še to ne pomeni, da se ga nadrejeni ne poslužujejo!

Kariera

Ne klikajte vsega po vrsti, če bi jutri še radi imeli službo!

N.Š.
11. 08. 2010 13.25
0

Kdor čas, ki bi ga naj v službi namenjal delu, porablja za lastno zabavo na spletu, se nahaja na tankem ledu, svarijo delodajalci in poznavalci trga dela. Saj menda nočete zaradi nekaj napačnih klikov končati med iskalci zaposlitve?

Če uradno nadzor nad spletno aktivnostjo zaposlenega ni dovoljen, še to ne pomeni, da se ga nadrejeni ne poslužujejo!
Če uradno nadzor nad spletno aktivnostjo zaposlenega ni dovoljen, še to ne pomeni, da se ga nadrejeni ne poslužujejo!FOTO: iStockphoto
Sicer pa – ali sploh veste, koliko zasebnega brskanja po spletu je dovoljenega v vašem podjetju? Včasih tega ne ve niti vaš šef, saj se v marsikateri družbi do tega vprašanja še niso opredelili. Iz primerov, ki so se končali z izgubo dela, ali na sodišču zaradi spora med odpuščenim delavcem in delodajalcem, pa je razvidno, da načeloma, če brskanje, ki nima zveze s službo ni jasno prepovedano, velja, da je osrednji pogoj, da vaša spletna zabava ne vpliva na količino in kvaliteto dela, ki ga opravite. Seveda pa to, da vam nihče ni prepovedal zasebnega brskanja po spletu, še ne pomeni, da lahko na službenem računalniku počnete karkoli.

E-pošta
Čeprav v vašem podjetju velja, da je zasebno dopisovanje med delovnim časom prepovedano, vam delodajalec večinoma ne bo zameril, če boste poslali krajše sporočilo v primeru nujnega družinskega dogodka ali pa le kratek stavek, da boste zaradi sestanka prišli kasneje domov. Načeloma pa velja – če je uporaba spleta v zasebne namene prepovedana, je prepovedana in je lahko povod za odpoved.

Delo in prenosi tekem
Medtem ko na vašem računalniku pripravljate predstavitev za jutrišnji sestanek, bi radi obtem z drugim ušesom spremljali še prenos nogometne tekme ali poslušali glasbo. Če zaradi tega delo ne bo trpelo in če tega doslej ni še nihče prepovedal, potem si takšen način dela lahko privoščite.

Delodajalec lahko nadzira, kaj počnete na spletu …
Načeloma ne. Uradno ne. Pa čeprav je zasebna uporaba spleta prepovedana, si lahko poseben nadzor omisli le v primeru, ko ima za kaj takšnega zelo utemeljene razloge. Je pa res, da smo do sem pisali o tem, kar je dovoljeno, a to še ne pomeni, da vaš delodajalec kljub temu ne ve, kaj počnete na spletu, saj ima zato na voljo kar nekaj orodij. In čeprav morda nima nikjer uradno spravljene mape, kjer hrani vaše spletne aktivnosti, vas lahko klikanje po napačnih spletnih straneh vseeno stane službe. Samo uradni vzrok bo morda drugačen …

Zasebno brskanje po spletu pri zaposlenih vzpodbuja lenobo
Narobe! Raziskave univerze v Marylandu so pokazale, da lahko brskanje po spletu, ki ni povezano s službo, celo poveča delovno vnemo. Ugotovili so, da zaposleni, ki po spletu za lastno zadovoljstvo na teden brskajo okoli 4 ure, ne delajo nič manj kvalitetno ali manj, so pa bolj pripravljeni delati nadure in na spletu v povprečju poiščejo več informacij, ki zadevajo tudi njihovo delo kot zaposleni, ki splet uporabljajo le izjemoma, pa še to le v službene namene.

Če 'slučajno' naložite viruse ali s spleta prenašate filme, glasbo in druge nelegalne vsebine, se ne bo nihče pritoževal
Narobe! Ena stvar je, da je bil virus 'pripet' sporočilu, povezanemu s službo, druga, povsem drugačna pa, če ste odpirali strani, kjer prodajajo 'e-mail viagro' ali nekaj dni zastonj dostopa do pornografskih strani. Brez posledic je ne boste odnesli niti, če vas zalotijo pri kršenju avtorskih pravic zaradi prenašanja video ali audio posnetkov. Pravilo je tukaj preprosto: spletna aktivnost, zaradi katere si lahko podjetje nakoplje finančne težave, težave z zakonom ali izgubo ugleda, vam bo nakopala resne težave.

Če niso rekli drugače, lahko na spletu počnem karkoli …
Narobe! Samo zato, ker nekaj ni pisno prepovedano, to še ne pomeni, da je dovoljeno. Če ne veste, kakšna je politika podjetja do zasebnega brskanja po spletu, izhajajte iz prepričanja, da sta splet in službeni računalnik namenjena le delu, ne pa tudi vaši zasebni zabavi.

Delodajalci blokirajo dostop do nekaterih spletnih strani
Najpogosteje do socialnih omrežij Facebook, Myspace in Twitter, sledijo storitve elektronske pošte, portali za spletno nakupovanje in spletno bančništvo.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861