Zgodovina nas bo vedno spominjala, kako velik vpliv na življenja imajo usode in izbrane poti. Morda bi bili sedanjost in preteklost popolnoma drugačni, če bi nekateri vodje izbrali drugačno pot.

Med osovraženimi voditelji, ki bi lahko imeli popolnoma drugačno življenje, je bil Pol Pot, nesojeni pariški elektronik. Tri desetletja pred prevzemom oblasti in vzpostavitvijo agrarnega socializma v Kambodži je bil študent v Parizu. Leta 1949, ko je imel 24 let, je dobil štipendijo za študij elektronike, vendar je trikrat padel letnik, zato je mora oditi iz Francije. V Kambodžo se je vrnil leta 1953, ko je nekdanja francoska kolonija postala neodvisna. Med njegovim vladanjem je v spopadih in zaporih umrlo okoli dva milijona Kambodžanov.
Jim Jones je začel kot borec za človekove pravice. Karizmatični verski voditelj in ustanovitelj Hrama naroda je znan po množičnih umorih in samomorih v Jonestownu v Gvajani leta 1978. Odgovoren je za zastrupitev več kot 300 otrok. Pred ustanovitvijo sekte je bil velik borec za človekove pravice in direktor komisije za človekove pravice v Indianapolisu. Leta 1961 je dosegel, da v lokalni bolnišnici niso več ločevali bolnikov glede na barvo kože, potem ko so ga v njej zdravili zaradi čira na želodcu.

Idi Amin Dada bi bil lahko svetovno znan prvak težke kategorije. Samo 10 let pred uporom leta 1971, ko je prevzel oblast v Ugandi, je bil boksarski državni prvak že več kot osem let, nekdanji oficir Britanske kolonijalne vojske je bil tudi dober igralec ragbija. Pozneje pa je postal odgovoren za smrt med pol milijona in milijona sorojakov. Zanj se je sicer govorilo, da je bil precej počasen, da mu je bilo treba razlagati besedo po besedo.

Ruholah Musavi Homeini je bil nekoč pesnik in filozof. Največji del življenja je predaval filozofijo, pred razglasitvijo teokratsko vodene Islamske republike Iran je napisal 25 knjig in dram, pa tudi nekaj pesmi. Med drugim je zapisal: "Postal sem zapornik, o ljuba, mladosti na tvojih ustnicah. Videl sem tvoje oči in zbolel od ljubezni." Čeprav je večinoma slavil boga, tovrstnih stihov ne bi pričakovali od islamskega teologa, ki je ubil 20.000 političnih zapornikov.

Timothy McVeigh je bil odlikovani veteran. Štiri leta pred terorističnim napadom v Oklahomi, v katerem je umrlo 168 oseb in je bilo ranjenih na stotine, je kot pripadnik ameriške vojske sodeloval v misiji Puščavska nevihta. Drugi dan borbe je obglavil iraškega borca, drugega pa ubil iz razdalje več kot dva kilometra, zato je dobil priznanje. Leta 1997, ko je bil obsojen na smrt zaradi terorizma, so mu ga odvzeli.

Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV