Podjetja ali zasebniki, ki opravljajo dejavnost vključeno na spisek obrtnih in obrti podobnih dejavnosti vsak mesec prejmejo položnico za članarino v zbornici. Znesek članarine se giblje med 10 in 50 evri, s tem pa plačujejo tako Obrtno zbornico Slovenije kot tudi Območno obrtno zbornico. V letu 2009 je Obrtna zbornica nabrala več kot 6 milijonov evrov iz naslova plačanih članarin.
Čas gospodarske krize pa je podjetnike postavil na trda tla in težave se poznajo tudi pri plačevanju članarin. Vse več je neplačevanja in posledično izvršb, ki jih je v letu 2010 prevzela Carinska uprava. Zakon, ki je v veljavo stopil januarja 2007 narekuje, da Davčna uprava odstopa od skrbi za članarine OZS, vendar so na podlagi internega dogovora iz zbornice do sedaj še lahko pošiljali zahtevke za izvršbe kar na Durs. V letu 2008 in 2009 je Durs izdal skupaj za več kot 22 tisoč sklepov o davčni izvršbi.
Leto | št. neplačanih članarin | neplačane članarine |
2008 | 11.112 | 2.409.828,00€ |
2009 | 11.120 | 2.244.962,68€ |
Število izvršb, ki se nanašajo na izterjavo neplačane članarine, pa je v letu 2010 naraslo na 14.775 zadev, s katerimi se od januarja 2010 ukvarja Carinska uprava RS. Vlogo izterjevalca za nedavčne terjatve bodo na Cusu popolnoma prevzeli do januarja 2012. 'Razlog je bil predvsem v preobremenjenosti davčne službe in po drugi strani priprave Carinske uprave RS na reorganizacijo ob vstopu Hrvaške v EU, ko bodo zaradi ukinitve mejnih prehodov na slovensko-hrvaški meji nastali določeni kadrovski viški. Te delavce bomo lahko premestili na delovna mesta izterjevalcev, davčna služba pa bo lahko povečala učinkovitost pri izterjavi "svojih" davčnih terjatev' pojasnjuje tiskovna predstavnica Carinske uprave Sabina Langus Boc.
Da pojasnimo še stran obrtno-podjetniške zbornice, ki jo, kot pravi njihova predstavnica Nina Černilec, mediji ves čas le napadajo. Obrtna zbornica po besedah predstavnice skrbi za svoje člane in se bori za njihove pravice, le kot primer 's ponovno uvedbo investicijskih olajšav smo v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije za vse obrtnike in podjetnike (tudi za tiste, ki niso člani OZS) po grobi oceni dosegli prihranek v skupni vrednosti 120 milijonov EUR.'
Najpomembnejši dosežki Obrtno-podjetniške zbornice:
✔ Skrajšanje plačilnih rokov države na 30 dni.
✔ Skrajšanje roka vračila preplačanega DDV s 60 na 21 dni.
✔ Dvig limita za plačevanje DDV po plačani realizaciji na 400.000 evrov (ocena prihranka: 1,7 mio evrov).
✔ Dvig limita za obdavčenje na podlagi normiranih stroškov na 42.000 evrov (ocena prihranka: 5,1 mio evrov).
✔ Uvedba znižane davčne stopnje DDV za delovno intenzivne storitve (krojaške dejavnosti, frizerske dejavnosti, storitve v restavracijah, za vse okrasne rastline …).
✔ Znižanje stopnje obdavčitve dohodkov pravnih oseb (ocena prihranka: 58,7 mio evrov).
✔ Ukinitev davka na izplačane plače (ocena prihranka: 124,9 mio evrov).
✔ 50-odstotno davčno priznavanje oblikovanih rezervacij za izplačilo odpravnin delavcev pred odhodom delodajalca v pokoj.
✔ Ponovna uvedba investicijskih olajšav (ocena prihranka: 120,0 mio evrov).
✔ Povečanje olajšav za vlaganje v raziskave in razvoj (ocena prihranka: 12,1 mio evrov).
✔ Priznavanje amortizacije za poslovne prostore, evidentirane v dejavnosti (ocena prihranka: 16,7 mio evrov).
✔ Uvedba možnosti za samostojne podjetnike posameznike, da že v davčnem obračunu akontacije od dohodnine od dohodka, doseženega z opravljanjem dejavnosti, uveljavljajo splošno olajšavo ter olajšavo za vzdrževane člane.
✔ Odprava pogojev za neobdavčen prenos sredstev s samostojnega podjetnika posameznika na novega samostojnega podjetnika, gospodarsko družbo ali nazaj v gospodinjstvo.
Poleg naštetega pa so na zbornici odpravili tudi administrativne ovire pri odpiranje s.p.-jev, nekaj nepotrebnih obrazcev so izključili ter dosegli poenostavitev določenih birokratskih postopkov. Zbornica za svoje člane redno pripravlja tudi izobraževanja, vprašanje pa je, ali jih podjetniki sploh koristijo oziroma v kolikšni meri jih potrebujejo.
Pa še nasvet --> če je vaše poslovanje dovolj široko usmerjeno, si poiščite dejavnosti, ki ne spadajo v obrtne in obrti podobne dejavnosti in tako vam članarine ne bo treba plačevati. Spisek dejavnosti si lahko poiščete v Uredbi o določitvi obrtnih dejavnosti in obrti podobnih dejavnosti.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV