Patricia Kluge je bila leta 1981, ko se je poročila s tedaj najbogatejšim Američanom, zagotovo prepričana, da je konec njenih finančnih skrbi. Ko se je devet let kasneje ločila in iz sodišča odšla z milijardo dolarjev na svojem računu, je imela svet v svojih rokah. A uspela je dokazati, da nobeno premoženje ni tako veliko, da se ga ne bi dalo zapraviti.
Rodila se je v Bagdadu kot Patricia Rose in bila vzgojena v strogem katoliškem duhu. Toda kljub temu, je svojo kariero začela z golimi slikami v različnih revijah in celo nastopom v erotičnem filmu. Če se danes zdi, da je to celo ustaljena praksa za začetek medijsko prepoznavne kariere, pa je bilo to v šestdesetih letih prejšnjega stoletja precej pogumno.
S svojimi čari ji je uspelo omrežiti 34 let starejšega medijskega mogotca Johna Klugeja. Leta 1981 so zadoneli poročni zvonovi in vpisala se je med svetovno elito. John Kluge je vseh devet let zakona pridno delal in imel leta 1990 po ocenah strokovne javnosti okoli 6 milijard dolarjev na bančnem računu. Patricia je poleg ogromne hiše in drugega premoženja dobila tudi okroglo milijardo dolarjev. Ogromna vsota, bi ji morala ob minimalnem donosu (2 %) vsako leto prinesti dodatnih dvajset milijonov dolarjev.
Toda v podjetni Patricii je se je zbudil podjetniški duh. Odločila se je, da bo postala vinarka. Za ljudi njenega statusa se ne spodobi, da bi začela z eno trto in z učenjem o zakonitostih vinogradništva in trga vin. Patricia je začela na veliko. Samo v prvem letu je v svoje podjetje vložila več kot 50 milijonov dolarjev, kar je več, kot večina najbolj priznanih vinarjev vloži v tridesetih letih. Ker sama ni imela potrebnega znanja, ga je uvozila. Iz Francije so prišli največji strokovnjaki, ki jih je premamilo milijon dolarjev plače.
Kot so poročali ameriški mediji ji je zelo hitro uspelo pridelati zelo dobro vino. Prejela je tudi nekaj nagrad in zdelo se je, da je njena poslovna odločitev popoln uspeh. Toda očitno je novopečena vinarka precenila priljubljenost svojega vina. Visoka cena je odgnala kupce in v zelo kratkem času je bila prisiljena ceno spustiti kar za 70 odstotkov, kar pa ni bistveno povečalo prodaje. Tudi odločitev, da bo svoja vina prodajala na globalnem, svetovnem trgu je prinesla ogromne stroške.
Slabi poslovni rezultati podjetja, ki se mu do zadnjega ni želela odreči, razkošen življenjski stil, številne donacije v dobrodelne in politične namene, vse to, je v nekaj več kot desetih letih pojedlo ogromno premoženje.
Prvi znaki finančne krize pri gospe Kluge so se pokazali na začetku leta 2010, ko se je na trgu luksuznih nepremičnin pojavila njeno posestvo, katerega vrednost je ocenila na okroglih 100 milijonov dolarjev. Ko so mediji povprašali po razlogu za prodajo, se je izgovorila, da si želi le zmanjšati stroške. Vrednost posestva se je v nekaj mesecih znižala na 48 milijonov dolarjev. Sledila je prodaja ostalega premoženja: pohištva, starin, celo zbirke športnih pušk. Avkcijska hiša je omenjene stvari prodala za 15,2 milijona dolarjev. Ne dolgo zatem se je pri Sotheby'su na dražbi znašla še dragocena zbirka nakita, ki je bila prodana za 5 milijonov dolarjev. Toda očitno tudi to ni bilo dovolj, saj so banke v decembru zaplenile celotno posestvo in vinarno z vso zalogo vina.
Vinarna, v katero je bilo vloženih najmanj 50 milijonov dolarjev, se na dražbi prodaja za 19 milijonov, vino, ki so ga prodajali po 78 dolarjev za steklenico,se prodaja po ceni 2 dolarja za steklenico. Razprodaja premoženja je popolna, nekdanja milijarderka pa se je zavila v molk. Namesto nje z javnostjo komunicira njen sedanji mož Will Moses, ki je v svoji izjavi povedal le, da niso izpolnili prodajnih načrtov in niso zbrali dovolj denarja za poplačilo dolga banki.
Komentarji (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV