Teorija sicer ni nova, poznali so jo že leta 1920, so zapisali pri Business Insiderju. In ni edina 'bolj vprašljive' narave. Očitno tudi ekonomisti ne zaupajo vedno le številkam in statistiki. Tukaj je nekaj izjemno zanimivih kazalcev, ki naj bi razlagali, v kakšnem stanju je v danem trenutku gospodarstvo.
1. Indeks vojaškega oglaševanja
Koncept je preprost: v časih, ko ljudje ne najdejo službe, se jih več vpiše v vojsko. Ko imajo tam preveč novincev, objavijo oglase, ki prej kot da bi v vojsko vabili, zainteresirane odbijajo. Torej – bolj kot so oglasi za službo v vojski privlačni in vabljivi, bolje gre ekonomiji in obratno.
2. Latvijski indeks prostitutk
Ta govori o tem, da si v času debelih krav ženske lahko najdejo boljšo službo in je zato na ulicah manj prostitutk, tiste, ki so, pa imajo višje cene. Ko se situacija obrne, ponudba tovrstnih storitev naraste.
3. Količina prodanega moškega spodnjega perila
V času krize naj bi po tej teoriji moški varčevali pri spodnjem perilu. Za to obstaja celo dokaz: Ameriško raziskovalno podjetje Mintel je ugotovilo, da je leta 2009 prodaja moškega spodnjega perila upadla prvič po letu 2003, in sicer za 2,3 %.
4. Število vročih natakaric
Bolj kot so natakarice seksi, slabše je stanje gospodarstva. Utemeljitelji to razlagajo z dejstvom, da lahko v boljših časih lepa dekleta najdejo boljšo službo kot strežbo za točilnim pultom, saj je na voljo več dela za hostese, manekenke in podobno.
5. Evropski indeks porabe piva
Ta govori o tem, da v kriznih časih ljudje po službi bolj redko posedajo v lokalu s steklenico piva v roki. Morda bo na tem nekaj resnice. V času recesije je namreč v evropskih pivovarnah delo izgubilo kar 12 % ljudi, kar je več kot v drugih industrijah.
6. Dolžina las japonskih žensk
V času recesije naj bi ženske k frizerju zavile bolj poredko. To so na primeru ene od svojih recesij dokazali Japonci, ki so takrat ugotovili, da si Japonke v kriznih časih rade omislijo krajše in obstojne frizure, ki jih lahko negujejo same in ne potrebujejo pogostega obiska frizerskega salona.
7. Krajša kot so krila, bolje gre gospodarstvu
Avtor koncepta je ekonomist George Taylor, ki je teorijo predstavil leta 1920. Prodajalci oblačil pravijo, da gre za mit, ekonomiste pa skrbi velika količina kril maksi dolžin, ki so jih to poletje in jesen nosile ženske.
8. Indeks kokic
Ta pravi, da ljudje v kinu pogosteje naročijo še porcijo kokic, če gre ekonomiji slabo in se morajo za malo denarja malo potolažiti. V ZDA je bilo rekordno leto za prodajo prav leto recesije – 2009.
9. Indeks prodaje šminke
Leonard Lauder, predsednik uprave kozmetičnega giganta Estee Lauder, je njegov avtor, pravi pa, da je v času recesije največja prodaja šmink, ker gre za modni dodatek, ki si ga ženske lažje privoščijo kot torbico ali čevlje. Investopedia pravi, da se je predaja šmink v zadnjih letih podvojila.
10. Indeks ozke kravate
Ta teorija pravi, da slabša, kot je ekonomija, tanjše in temnejše so moške kravate!
Komentarji (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV