Če v katerega od spletnih iskalnikov vtipkate njegovo ime, se namreč kot rezultat pojavi kup zadetkov. Če je nekoč veljalo, da papir prenese vse, je držalo tudi, da so ljudje novico čez nekaj časa pozabili, časopis pa zažgali ali pustili kje v kotu. V času interneta pa takšni in drugačni škandali ljudi spremljajo tudi takrat, ko si to najmanj želijo.
Rad bi si uredil življenje, a ni tako preprosto!
Pred dnevi smo tako od J. prejeli pismo, v katerem je zapisal, da je kljub trdni odločitvi, da bo živel pošteno, njegovo življenje na področju iskanja zaposlitve pravi pekel. Ponujajo mu le občasno delo na črno. 'Spremenil sem se za 180 stopinj in to dnevno sproti dokazujem, tudi na področju delovnih razmerij, vendar nikakor ne morem dobiti dela iz meni nepoznanih razlogov, zato sklepam, da je morda krivo to, da sem bil večkrat obsojen, in da sem pobegnil iz zapora. Kazen sem sedaj odslužil in začel sem 100-odstotno pošteno življenje, vendar sumim, da ko delodajalci opazijo, kako sem pobegnil iz zapora … Da jih nato nekako ne zanimam več,' je zapisal.
Čeprav na razgovorih ne laže o svoji preteklosti in pove, da je bil v zaporu. Le spektakularnost pobega je morda tista, ki na koncu jeziček tehtnice prevesi proti njemu. J. pa v pismu trdi, da si od vsega najbolj želi dobiti delo in ne biti več odvisen od socialne pomoči. 'Menim, da sem tudi za državo bolj koristen, če imam zaposlitev, kot pa da prejemam socialno podporo, se pravi, da sem v breme davkoplačevalcem.'
Medije zato prosi, da umaknemo objave, ki se nanašajo na njegov pobeg iz zapora, da bi končno lahko dobil delo. A povsem zbrisati svojo spletno zgodovino je vse prej kot lahka naloga. Mediji, forumi, socialna omrežja. Tovrstne novice se širijo kot požar, gašenje pa je skorajda nemogoča naloga.
In seveda – J. ni edini, ki ima zaradi svoje preteklosti, težave z iskanjem zaposlitve. Kaj torej storiti, če ste se zapletli v težave z zakonom, zdaj ko bi radi obrnili nov list, pa vam nihče ne želi pomagati?

Saša Boštjančič iz portala Moja zaposlitev pravi, da je ljudem, ki so že bili kaznovani, zares mnogo težje dobiti zaposlitev. 'Pogosto že v samem oglasu zasledimo navedeno, da morajo biti kandidati nekaznovani (večinoma so to delovna mesta za varnostnike, za delo z otroki …) tudi sicer na splošno se nam zdi, da dajo delodajalci prednost kandidatom ki so »kazensko čisti«'.
V času, ko so razmere na trgu dela že tako težke, je torej za te kandidate še težje. 'Naš predlog je, da se najprej lotijo prostovoljnih del, da si s tem pridobijo določene izkušnje in veščine in seveda pokažejo voljo do dela, kar mislimo, da bo všeč tudi delodajalcem. Vseskozi naj iščejo za njih primerna delovna mesta, svoj življenjepis naj vpišejo v spletno bazo CV-jev, poiščejo nasvete, kako napisati dober življenjepis, spremno pismo, naj se prijavijo na E-informator … Sicer pa naj se čim bolj mrežijo, naj se povežejo z znanci, prijatelji, družino … Izkoristijo naj poznanstva, torej s tistimi, ki jim lahko pomagajo priti v stik s potencialnimi delodajalci,' še pravi Boštjančičeva.
Koliko jih je, ne vedo
Tanja Gerkšič z Zavoda za zaposlovanje nam je povedala, da zaradi varovanja osebnih podatkov evidence, iz katere bi bilo razvidno, koliko nekdanjih zapornikov v Sloveniji išče delo in kako (ne)uspešni so pri tem, ni. 'Brez dvoma gre za ranljivo zaposlitveno skupino, predvsem zaradi stigmatizacije v okolju in pogosto tudi zaradi nezaupanja delodajalcev, ko ti ugotovijo, da je bil iskalec zaposlitve pred tem na prestajanju zaporne kazni,' pravi Gerkšičeva.
Kljub temu pa nekdanji zaporniki kot iskalci zaposlitve niso deležni posebne obravnave, se pa zgodi, da so zaradi težje zaposljivosti, večkrat obravnavani individualno. 'To pomeni, da osebe, za katere že ob prijavi v evidenco brezposelnih ugotovimo, da bodo potrebovale več aktivnosti, obravnavamo tako, da aktivnosti prilagajamo individualnim potrebam teh oseb. Takšne osebe se lahko vključijo v različne programe aktivne politike zaposlovanja, z namenom povečanja zaposlitvenih možnosti, ravno tako jim je omogočena strokovna obravnava pri poklicnih svetovalcih in druga specialistična obravnava v skladu z njihovimi potrebami.'
Imajo pa zaporniki možnost, da zaposlitev iščejo že med prestajanjem zaporne kazni. 'Lahko se vpišejo praviloma v obdobju zadnjih 6 mesecev prestajanja zaporne kazni. Zavod za prestajanje zaporne kazni mora zagotoviti, da je oseba na razpolago za zaposlitev. Hkrati s prijavo na zavodu in v skladu s podpisanim zaposlitvenim načrtom imajo takšni zaporniki možnost vključitve v programe aktivne politike zaposlovanja v okviru ciljnih skupin posameznega programa. Z vstopom v evidenco brezposelnih so jim omogočene tudi strokovna svetovalna obravnava in druge storitve zavoda.'
Denar je za delodajalce najboljša spodbuda
Nekdanji zaporniki pa imajo tudi možnost vključitve v različne programe aktivne politike zaposlovanja. Ti so namenjeni povečanju zaposlitvenih možnosti in vključujejo usposabljanja za načrtovanje poklicne poti in izboljšanje veščin iskanja zaposlitve, usposabljanja in izobraževanja za opravljanje različnih del in poklicev, po katerih je trenutno največje povpraševanje, pa tudi spodbujanje zaposlovanja s pomočjo subvencije ali sofinanciranja stroškov. Ker se to delodajalcem izplača, gre za njim najljubši ukrep.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV