
Ko imaš v državi uradno 107.000 brezposelnih in še kakšnega, ki iz takšnih ali drugačnih razlogov ni vpisan v to evidenco, je to vsekakor dobra ideja, a le, če sledi tudi izvedba, to pa se pri nas doslej še ni zgodilo.
Svetovna banka je namreč objavila letno poročilo 'Doing Business', ki preverja, kako privlačne so države za investitorje, ki tja prinesejo nova delovna mesta. Med drugim preverjajo, kako strogi so predpisi, kako vzpodbudno okolje ponuja določena država za podjetnike in kako trd boj je treba biti z birokrati, da podjetnik sploh kaj doseže.
Načeloma bi seveda bilo pričakovati, da so se v zadnjem letu na tem področju najbolj potrudile države, ki imajo finančne težave. Temu v praksi ni tako, prvi primer pa je Grčija, ki je bila lani na 97. mestu med podjetnikom prijaznimi državami, letos pa je med 183 analiziranimi državami zdrsnila na 100. mesto.
Najdejo pa se tudi države, ki so krizo vzele resno. Takšen primer je Portugalska, kjer so skrajšali in olajšali postopke za ustanovitev podjetja. Poleg tega so občutno skrajšali čas, ki ga investitorji potrebujejo za pridobitev gradbenega dovoljenja.
Najbolj reformno naravnane so po poročilu Svetovne banke trenutno države nekdanjega vzhodnega bloka, predvsem Armenija ter tri južnoafriške države, Kapverdski otoki, Sierra Leone in Burundi.
In kje je Slovenija. Na istem 37. mestu kot lani. Za podjetnike in s tem nova delovna mesta torej v zadnjem obdobju nismo naredili prav veliko. Najlažje pa je poslovanje začeti v Singapurju, Hongkongu in na Novi Zelandiji, ki se je na tretje mesto povzpela s trinajstega. Na četrtem mestu so
Združene države Amerike, peta pa je Danska, obe državi sta obdržali lansko uvrstitev.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV