Kljub gospodarski krizi je trenutno na svetu več milijarderjev kot kdajkoli prej. Po podatkih revije Forbes je trenutno na svetu 1.210 milijarderjev. Gospodarska kriza in nestabilno okrevanje je sicer oklestila premoženje nekaterim najbogatejšim, nekateri pa so na krilih krize tudi služili.
Najbogatejši Zemljan, po najnovejših podatkih revije Forbes, ki sestavlja lestvico najbogatejših, še vedno ostaja mehiški milijarder Carlos Slim, sledi mu ustanovitelj računalniškega giganta Microsoft Bill Gates, na tretje mesto pa se uvršča borzni guru in milijarder Warren Buffett. Poglejte pa si najbogatejše ljudi izbranih držav:
Najbogatejši Mehičan: Carlos Slim
Vrednost premoženja: 54,2 milijarde evrov
Carlos Slim je s 54,2 milijarde evrov tudi najbogatejši zemljan. Slim izvira iz revnega okolja, saj je bil njegov oče imigrant in čevljar. Svoje premoženje je ustvaril skoraj iz nič, a po pripovedovanju njegovih prijateljev še vedno ostaja skromen, ker nosi poceni obleke in uporablja papir in nalivnik namesto prestižnih računalnikov.
Najbogatejši Američan: Bill Gates
Vrednost premoženja: 41 milijard evrov
Na Forbesovi lestvici najbogatejših Zemljanov se uvršča na drugo mesto. Bill gates je obogatel z ustanovitvijo računalniškega giganta Microsoft, ki je revolucioniral namizne računalnike. Najbogatejši Američan sicer ni dokončal fakultete, ker je pustil študij na Harvardski univerzi, ko se je z vsemi svojimi močmi posvetil ustanavljanju Misrosofta v študentskih letih.
Najbogatejši Francoz: Bernard Arnault
Vrednost premoženja: 30 milijard evrov
Četrti na Forbesovi lestvici Bernard Arnault si je svoje premoženje ustvaril v modni industriji, ko je leta 1984 kupil bankrotirano podjetje Boussac Saint-Freres, ki je imelo v lasti luksuzno blagovno znamko House of Dior. Kmalu po nakupu te družbe je prevzel še podjetje LVMH, ki ima v lasti modne blagovne znamke, kot so: Louis Vuitton, Givenchy, Tag Heuer, Donna Karan, Fendi, and Moët & Chandon.
Najbogatejši Indijec: Lakshmi Mittal
Vrednost premoženja: 22,8 milijarde evrov
Najbogatejši Indijec in šesti najbogatejši zemljan je svoje premoženje ustavril s podjetjem ArcelorMittal, ki je najvčji proizvajalec jekla na svetu.
Najbogatejši Španec: Amancio Ortega
Vrednost premoženja: 22,7 milijarde evrov
Najbogatejši Španec Amancio Ortega se uvršča na sedmo mesto med najbogatejšimi Zemljani. Svojo kariero je začel kot vodja trgovine z oblačili. Tam je opazil, da so si draga oblačila lahko privoščile le bogate stranke, zato se je odločil, da bo ustvaril svojo linijo oblačil po zmernih cenah. Skozi čas je njegov posel rasel in je sedaj lastnik trgovske verige z oblačili Zara, ki je znana po tem, da ponuja modna oblačila po nizkih cenah.
Najbogatejši Nemec: Karl Albrecht
Vrednost premoženja: 18,7 milijarde evrov
Na Forbesovi lestvici se najbogatejši Nemec Karl Albrecht uvršča na 12. mesto. Karl Albrecht je služil kot vojak v drugi svetovni vojni in uporabil izkušnje, ki jih je pridobil med vojno in povojnem času, da je zgradil uspešno trgovsko podjetje ALDI s svojim bratom.
Najbogatejši Šved: Stefan Persson
Vrednost premoženja: 18 milijard evrov
Stefan Persson je predsednik uprave trgovske verige z oblačili H&M, ki je pod njegovo taktirko hitro razširila svoje poslovanje po evropskih državah in ZDA. Z mesta najbogatejšega Šveda je izrinil Ingvar Kamparda, glavnega moža pohištvene trgovske verige Ikea, kateremu se je to leto premoženje zmanjšalo na 4,4 milijarde evrov iz prejšnjih 12,5 milijarde evrov.
Najbogatejši Rus: Vladimir Lisin
Vrednost premoženja: 17,6 milijarde evrov

Vladimir Lisan, ki se uvršča na 14 mesto najbogatejših Zemljanov, je začel svojo kariero kot mehanik in nato opravljal delo jeklarja. Kasneje se je pridružil družbi Trans-World group, ki se je ukvarjala s posredništvom in je imela kontrolo nad jeklarsko in aluminijsko panogo v Rusiji. Družba se je kasneje razdelila, Lisin pa je pridobil 13-odstoten delež in nato prišel do kontrolnega deleža.
Najbogatejši Italijan: Michele Ferrero
Vrednost premoženja: 13,2 milijarde evrov
Najbogatejši Italijan je lastnik evropskega proizvajalca čokolade Ferrero, ki je znan po izdelkih kot so: Tic-Tac bonboni, Kinder jajčka, Nutella in seveda Ferrero Rocher. Michele Ferrero ne mara medijske pozornosti in poskuša živeti mirno življenje in se samo posvečati izdelovanju okusne čokolade.
Najbogatejši Britanec: Gerald Cavendish Grosvenor
Vrednost premoženja: 9,5 milijarde evrov
Najpremožnejši Britanec Gerald Cavendish Grosvenor je svoje premoženje ustvaril s svojo nepremičninsko družbo Grosvenor Property Group, ki je prisotna na petih kontinentih.
Najbogatejši Švicar: Ernesto Bertarelli
Vrednost premoženja: 7,3 milijarde evrov
Švicar Ernesto Bertarelli je podedoval podjetje svojega očeta Serono leta 1996 in ga prodal leta 2007. Danes je vključen v podjetji Kedge Capital in Ares Life Sciences.
Najbogatejši Čeh: Petr Kellner
Vrednost premoženja: 6,7 milijarde evrov
Najbogatejši Čeh Petr Kellner je eden izmed največjih delničarjev nizozemske družbe PPF Group, ki jo je ustanovil leta 1991. PPF Group je ena izmed največjih investicijskih in finančnih družb v Centralni in Vzhodni evropi. Petr Keller se je rodil Na Češkem in leta 1986 diplomiral iz ekonomije na Praški univerzi.
Najbogatejši Avstrijec: Dietrich Mateschitz
Vrednost premoženja: 3,7 milijarde evrov
Najbogatejši Avstrijec Dietrich Mateschitz je ustvaril energijsko pijačo pod blagovno znamko Red Bull, ki jo prodaja po celem svetu. Dietrich pa je zelo aktiven tudi v športu, saj ima lastništvo v dveh nogometnih klubih in moštvu formule ena.
Najbogatejši Grk: Spiro Latsis
Vrednost premoženja: 3,5 milijarde evrov
Najbogatejši Grk Spiro Latsis je svoje premoženje ustvaril v panogi ladijskega prevozništva, vendar mu je njegovo bogastvo dodobra oklestila kriza, ki se je pojavila, ko se je grško gospodarstvo sesulo.
Najbogatejši Slovenec: Mirko Tuš
Vrednost premoženja: 192,2 milijona evrov

najbogatejši Slovenec, po lestvici revije Manager, je Mirko Tuš, ki je do svojega bogastva prišel z ustanovitvijo trgovske verige Tuš, ki jo je kasneje razširil v holding z več dejavnostmi. Vrednost Tuševega deleža v Tuš Holdingu je bila leta 2010 ocenjena na 192,2 milijona evrov, kar je sicer 42 odstotkov manj kot leto prej.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV