Cekin.si
Zmaga

Kariera

Poskrbite, da si vas zapomnijo!

M.K.
23. 07. 2014 08.12
1

V poslovnem svetu je iznajdljivost veliko pomembnejša kot teoretično znanje. Prav zaradi tega večina stremi k temu, da pusti kar se da dober vtis na sestankih. Da izpadejo 'pametni', bi se temu reklo po domače. To je včasih lahko še kako naporno, sploh če začnete med sestankom sanjariti o prijetnejših stvareh. V nadaljevanju vam ponujamo nekaj nasvetov, kako se v takih primerih rešiti iz zagate!

V poslovnem svetu je iznajdljivost veliko pomembnejša kot teoretično znanje. Prav zaradi tega večina stremi k temu, da pusti kar se da dober vtis na sestankih.
V poslovnem svetu je iznajdljivost veliko pomembnejša kot teoretično znanje. Prav zaradi tega večina stremi k temu, da pusti kar se da dober vtis na sestankih.FOTO: Thinkstock
Narišite Vennov diagram

Če vaše misli na sestanku odplavajo k prijetnejšim temam in vas iz sanjarjenja nenadoma predrami sodelavec, ki vam je predal besedo, se lahko iz zagate (ker seveda ne veste, o čem točno je tekla beseda) izvlečete tako, da vstanete in na tablo narišete Vennov diagram - grafični prikaz odnosa med množicami. Ta se mora seveda navezovati na vsebino sestanka, ni pa potrebno, da je zelo natančen. Še preden boste odložili pisalo, bodo vaši kolegi začeli debatirati o velikosti posamezne množice, njihovi vsebini in podobnem, vi pa se boste lahko brez velikih besed enostavno zleknili na svoj stol in ponovno predali sanjarjenju.

Odstotke pretvorite v deleže

Če nekdo na sestanku pove kaj v smislu »25 odstotkov vseh uporabnikov dnevno pritisne na ta gumb«, hitro pripomnite, da je to »v bistvu približno ena četrtina vseh uporabnikov« in se delajte, kot da ste to vneto zabeležili, češ da gre za informacijo ključnega pomena. Seveda bodo vsi začeli kimati, da imate prav in bodo impresionirani ali celo malo ljubosumni zaradi vaših izrazitih matematičnih spretnosti, čeprav v bistvu že osnovnošolci vedo, da je 25 odstotkov ena četrtina.

Na soudeležence sestanka boste vtis naredili lažje, kot si morda mislite.
Na soudeležence sestanka boste vtis naredili lažje, kot si morda mislite.FOTO: Profimedia
Kolege prosite, da naredijo »korak nazaj«

Na poslovnih sestankih ponavadi pride do točke, ko začnejo prisotni govoriti eden čez drugega. Mnenja, podatki in številke letijo z vseh strani, vi pa enostavno ne morete več slediti toku pogovora? Potem boste izpadli resnično 'pametni', če v takem trenutku poskušate pomiriti strasti s stavkom, kot je »lahko na tej točki vsi skupaj naredimo korak nazaj?« Kar naenkrat bodo vsi utihnili in se obrnili proti vam, očarani nad tem, da ste sposobni pomiriti strasti. To bo idealen trenutek, da nadaljujete v smislu »Kaj točno je težava, ki jo poskušamo rešiti?« Tako lahko soudeležence na sestanku matirate v dveh potezah in postanete 'pametnjakovič' dneva.

Vztrajno prikimavajte in se pretvarjajte, da si delate zapiske

Na sestanke imejte namesto tabličnega računalnika s sabo vedno beležko. Vaše zavračanje tehnologije bo med udeleženci srečanja zelo cenjeno. Tudi če vas vsebina ne zanima, se vsaj delajte, da si skrbno zapisujete pomembne točke sestanka in ob tem vztrajno prikimavajte. Če vas kdo vpraša, zakaj si vse tako skrbno zapisujete, odgovorite, da se vam zdijo nekatere točke sestanka tako pomembne, da si jih velja zapisati, če se sestanek že ne snema na diktafon. Na ta način boste videti kot izredno zavzet uslužbenec in pravi 'pametnjakovič'. Ne pravijo zaman, da pametni pišejo, kajne?

Zelo, zelo počasi ponovite zadnji stavek največjega strokovnjaka na sestanku

Na vsakem sestanku je prisoten nekdo, ki velja za strokovnjaka na področju, o katerem teče beseda. Ponavadi se srečanja udeleži na posebno povabilo, da poda svoje mnenje ali svoje videnje določene problematike. Ko bo končal s svojim govorom, ne oklevajte! Počasi, besedo za besedo ponovite njegov zadnji stavek in dodajte, kako pomembno je to, kar je povedal – pa čeprav morda ne veste čisto točno, o čem je govoril. S tem se boste namreč (vsaj navidezno) približali njegovemu nivoju znanja, kolegi na sestanku pa se bodo začeli zmedeno spraševati, ali imajo med sabo res nekoga, ki se lahko kosa z najboljšimi – ja, vas!

Med svojim govorom korakajte po prostoru

Ali ni tako, da tistega, ki med govorom vstane od mize in začne hoditi naokrog, dojemate kot nekoga, ki je nad vami? Nekoga, ki je pomembnejši od ostalih prisotnih? Prav zaradi tega tudi sami zberite pogum in na naslednjem sestanku (tudi če načeloma niste eden glavnih govorcev) v trenutku, ko vam dajo besedo, vstanite, prekrižajte roke in se med govorom sprehajajte po pisarni. V trenutku, ko boste to naredili, bodo kolegi na vas začeli gledati kot na nekoga, ki je pametnejši od njih. Sprehodite so do kota in se s hrbtom naslonite na steno. Vmes globoko vdihnite. Verjemite, vsi se bodo spraševali, kje ste zbrali pogum, za tako potezo.

Stopite ven z izgovorom, da morate nujno sprejeti telefonski klic

Ko ste na sestanku, verjetno nočete stopiti ven, da se oglasite na telefon, ker vas skrbi, da bodo soudeleženci mislili, da je kaj pomembnejšega od trenutno obravnavane tematike. Ob tem je zanimivo povedati, da rezultati raziskave psihologov kažejo popolnoma drugačno sliko. Če namreč stopite ven, češ da morate nujno sprejeti klic, boste soudeležencem sestanka po njihovem prepričanju dali vedeti, kako zelo zaposleni in pomembni ste.

Vztrajno si zapisujte in kimajte, ko dobite besedo, vstanite in se sprehodite po prostoru.
Vztrajno si zapisujte in kimajte, ko dobite besedo, vstanite in se sprehodite po prostoru.FOTO: iStockphoto


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861