Erasmus za mlade podjetnike je program izmenjave izkušenj in znanja med mladimi podjetniki ter razvitimi poslovnimi okolji, ki poteka med 21 državami – vanj je vključena tudi Slovenija. Nastal je po vzoru programa Erasmus, ki študentom omogoča študijske izmenjave v drugi državi članici. Izmenjava v okviru programa Erasmus za mlade podjetnike traja od enega do šestih mesecev in ponuja priložnost, da se novi podjetniki pri izkušenih kolegih v drugi državi članici EU naučijo upravljati malo ali srednje veliko podjetje ter se seznanijo s poslovnim okoljem te države. Namen takšne izmenjave je pridobitev znanj s področja upravljanja podjetja, strateškega načrtovanja prodaje, trženja oziroma razvoja novih izdelkov ali storitev.
V Sloveniji je program v začetni fazi, saj poteka šele dober mesec, mladi podjetniki pa se lahko povežejo s tujimi izkušenimi podjetniki preko šestih posredniških organizacij: GEA College PIC poslovno-izobraževalni center d.o.o., Univerza na Primorskem: Znanstveno-raziskovalno središče Koper - Center za sodelovanje z gospodarstvom, AVANTIS Zavod za mednarodne aktivnosti in sodelovanje, Tehnološki park Ljubljana d.o.o., Regionalni razvojni center Koper, in Inovatorski center ASI, zavod za spodbujanje inovativnosti.
Nekaj več o programu nam je zaupala Tina Kociper, vodja programov v Poslovno izobraževalnem centru GEA College. Kot je povedala, Gea College v letošnjem letu načrtuje dvajset izmenjav. Desetim mladim podjetnikom iz Slovenije bodo pomagali najti ustreznega gostitelja – izkušenega podjetnika – v tujini, prav tako pa bodo desetim mladim podjetnikom iz tujine ponudili možnost izobraževanja v Sloveniji. Kociperjeva je poudarila, da v Sloveniji obstaja velik interes mladih za udeležbo v omenjenem programu, nekaj prostih mest za prijavo pa je še vedno na voljo. Mladi Erasmusovi podjetniki med bivanjem v tujini prejemajo štipendijo v višini med 700 in 1100 evri mesečno. Nekaj manj zanimanja za sodelovanje je med slovenskimi podjetniki, kar pa gre pripisati dejstvu, da je program še v povojih. Izmenjave lahko trajajo od enega pa do največ šestih mesecev, kot pojasnjuje izmenjava pa se lahko opravi v več intervalih, vendar nujno v obdobju enega leta.
Kristina Ober, predstavnica za odnose z javnostmi Tehnološkega parka Ljubljana, izpostavlja dejstvo, da je Slovenija v omenjeni program vstopila šele letos, zato bodo rezultati vidni šele v prihodnjih mesecih: »Uspešnost programa izmenjav bo dosežena z zahtevano izpolnitvijo norme: v vsakem konzorciju je potrebno izvesti 50 izmenjav.« Kot pravi Obrova, javnost še ni dovolj obveščena o programu, zato zainteresirane kandidate obveščajo preko sporočil za javnost, informacijskih - motivacijskih in podjetniških delavnic, razglasili pa so tudi zmagovalce za Najboljši poslovni načrt. Od februarja 2009, ko je program začel delovati, je bilo zaključenih že več kot 50 podjetniških izmenjav, trenutno je v teku 100 izmenjav, odprtih pa je še 1800 vlog.
S pomočjo programa Erasmus za mlade podjetnike je svojo podjetno žilico v tujini preizkusil tudi Slovenec Sandi Gregorčič. Da bi razširil svoje znanje na področju zunanjega oglaševanja in oglaševalskega trga se je za dobrega pol leta odpravil na Malto, kjer sodeluje s predstavnikom tamkajšnje oglaševalske agencije. Namen skupnega sodelovanja je ustvariti skupen produkt oziroma storitev, ki bi združevala tako slovensko in malteško znanje ter izkušnje, predvsem pa vzpostaviti dobre odnose med slovenskimi in malteškimi oglaševalci. Tovrstne podjetniške izkušnje, prinašajo korist za obe strani; gostujočim posameznikom, oziroma podjetjem ter tistim, ki se odpravijo v tujino, pa naj bodo to nove poslovne ideje ali pa nadaljnje strateške usmeritve.
Več informacij o programu Erasmus za mlade podjetnike lahko najdete na spodnjih povezavah:
http://www.cmepius.si/vzu/erasmus/erasmus-in-podjetja/erasmus-za-mlade-podjetnike.aspx
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV