Cekin.si
Dobijo zaposlitev vedno res najboljši?

Kariera

Pri 49-ih prestara za tajnico?!

N.Š.
30. 08. 2010 07.54
0

Nejeverno je <b>Martina W</b>. zrla v svojo prijavnico na prosto delovno mesto. Sredi dokumentov, ki ji jih je nesojeni delodajalec vrnil po tem, ko so jo zavrnili, je namreč tičal majhen, samolepilni rumen listič.

'Prestara, rojena leta 61' je pisalo na njem. Interna opomba zaposlovalca univerzitetne klinike v nemškem Heidelbergu, kamor se je prijavila, ko je zasledila oglas, da iščejo tajnico. Več kot jasno je, da opazka ni bila namenjena javnosti, le nekdo je listič pozabil odstraniti, preden so materi treh otrok vrnili prijavnico, priporočila in dokazila o izobrazbi. A škandal ni zato nič manjši.

Podobno kot Slovenija in preostali del Evrope se namreč tudi Nemčija sooča z nujno potrebnim dvigovanjem starostne dobe za upokojitev, dvignili naj bi jo na 67 let, in ko v javnost prihajajo primeri, kot je ta, se ljudje upravičeno bojijo, kako bodo v starejših letih našli delo, če pa se delodajalcem zdijo prestari že tisti, ki še niso dopolnili niti 50 let.

Ko sem sredi papirjev zagledala listič, najprej nisem verjela lastnim očem,' pravi Martina. Po začetnem šoku pa je nastopila jeza in odločila se je za tožbo pri pristojnem delovnem sodišču. ''Delodajalec je zagrešil tipični primer diskriminacije zaradi starosti, to pa zakonodaja jasno prepoveduje in za nespoštovanje predpisa določa kazen,'' je jasen odvetnik Wolfgang Ruck.

Dobijo zaposlitev vedno res najboljši?
Dobijo zaposlitev vedno res najboljši?FOTO: iStockphoto

Na kliniki seveda niso prav nič navdušeni nad dejstvom, da je spodrsljaj prišel v javnost. Ker sodišče še ni odločilo, konkretnega primera ne komentirajo. Trdijo pa: ''Zgodila se je res neljuba nevšečnost, drugače vedno zaposlujemo tudi starejše. Samo v zadnjem letu smo zaposlili kar 17 sodelavk
in sodelavcev, starejših od 50 let.''

Da bi nekoliko omilili škandal, so svoji nesojeni tajnici, nakazali dve bruto plači odškodnine ali 4800 evrov, če jih bo zaradi diskriminacije obsodilo še sodišče, pa ji bodo morali plačati kar 14,5 bruto plač. Sicer pa se je vmes sreča nasmehnila tudi Martini, ki je našla delo v odvetniški pisarni.

Potem ko je Martinin primer razburil javnost, pa so postala še enkrat več tudi vse glasnejša ugibanja, kakšne možnosti sploh imajo starejši delavci na trgu dela, kjer zaradi visoke brezposelnosti ni težko najti mlade delovne sile.

Odgovor se glasi, da se seveda tudi v kasnejših življenjskih obdobjih da najti službo, obstajajo celo delodajalci, ki veliko raje zaposlujejo starejše delavce, saj imajo ti veliko izkušenj, le iskanja se je treba lotiti na pravi način.

Strokovnjaki trdijo, da naj bi bila celo prošnja nekoliko drugačna kot v primeru mladega iskalca zaposlitve, zato obstajajo celo tečaji, namenjeni samo starejšim iskalcem. Če na kratko povzamemo teorijo …

Prošnjo za zaposlitev začnite tako, da najprej izpostavite svoje sposobnosti in prednosti. Namesto pred leti priljubljenih potrdil o znanju osnovnih računalniških programov in tečajev jezikov, najprej izpostavite osebnostne lastnosti, kot so sposobnost timskega dela, točnost, zanesljivost, dobre sposobnosti obvladovanja stresnih situacij in podobno.

Šele nato izpostavite izobrazbo, vsa dodatno pridobljena znanja, izkušnje in izpostavite projekte, ki ste jih že uspešno izpeljali. Tako v službi kot na primer v lokalni skupnosti. Pomembno je, da prošnja odseva vašo osebnost in pozitiven odnos, to vam lahko kljub kakšnemu znanju manj ali kakšnemu letu več prinese pozitiven odgovor delodajalca.

Naj vas prošnji ne bo sram dodati fotografijo, če je zahtevana. Naj bo najnovejša. Tista iz mladih let vam ne bo prav nič koristila. Ko boste prišli na razgovor, je namreč pomembno, da vas bo tisti, ki bo z vami opravil razgovor, spoznal in se spomnil vtisa, ki ga je pri njem pustila vaša prošnja, ne pa da bo razočaran, ker bo namesto petindvajsetletnice s fotografije pred njim gospa srednjih let. Fotografija mora biti posneta
profesionalno, pred fotografiranjem pa je pomemben tudi izbor oblačil, ličil in pričeske. Imejte v mislih, da gre za vašo službeno podobo, ne za pustno zabavo!

Razmišljate, da bi podatek o starosti kar izpustili? Če ne prej, se bo pojavil v življenjepisu. Nima smisla. Izpostavite svoje prednosti in se ne sramujte datuma rojstva.

Se sprašujete, ali RES morate prijavo napisati z računalnikom, čeprav niste ravno vešči tipkanja, elektronske pošte in podobnega? Ja! Naj vam ne pride na misel, da bi iz podstrešja prinesli star pisalni stroj. Že mogoče, da se
ne prijavljate na delovno mesto, kjer je obvladovanje  računalnika pogoj, ampak poleg vseh mladih prosilcev najbrž ne želite dajati vtisa, da ste ostali nekje v sedemdesetih.

Če sami ne obvladate računalnika, naj to za vas storijo sorodniki ali prijatelji. Prav tako uporabite možnost pošiljanja  prošnje preko elektronske pošte, če je bilo v razpisu izpostavljeno, da je to potencialnemu delodajalcu bolj všeč. Ampak prošnjo vedno pošiljajte s svojega, ne s sinovega ali hčerinega e-naslova!

Poleg tega si zapomnite, da je lahko prav računalnik vaš nov najboljši prijatelj, če in ko boste iskali delo. Poleg številnih zaposlitvenih oglasov, ki jih najdete na spletu, se lahko iskanja dela namreč lotite tudi na nekoliko 'novejše' načine ...

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861