
Dobro pa je tudi podrobno pregledati starost in vzdrževanost stanovanja, velikost in razporejenost prostorov, možnost lastnega vhoda, morebitne poškodbe, svetlost, opremljenost, možnost priklopa interneta in druge pomembne lastnosti, ki olajšajo študentsko bivanje.
Da bo vaše bivanje potekalo brez zapletov tudi v prihodnje, od vašega bodočega najemodajalca preverite, ali odgovarja na vprašanja neposredno in ali je pri vseh morebitnih dodatnih prošnjah za olajšanje študentskega bivanja ustrežljiv.
Poizkusite se dogovoriti tudi za skrajšanje odpovednega roka, ki v povprečju znaša dva oziroma tri mesece. Denarnega prihranka sicer ne bo, a takšna poteza se lahko izkaže za dobro izhodišče, če bi se morali nepredvideno odseliti kam drugam. Nikoli namreč ne veste, kdaj boste spoznali osebo svojih sanj, pa se bosta skupaj odselila na svoje.
Za vse tiste, ki ne dobijo mesta v študentskem domu ali sobe s subvencijo, se ob prihodu v univerzitetno središče začne iskanje stanovanja na prostem trgu, kar praviloma pa traja vsaj nekaj dni, zato se pripravite in se trdno odločite, kakšno sobo ali stanovanje želite.
Sobe, ki so bolj oddaljene od fakultet, so načeloma cenejše kot tiste, ki so bližje, upoštevati je tudi treba "sloves" oziroma zloglasnost posamezne mestne četrti. Ko se boste lotili aktivnega iskanja, je najbolje, da povprašate starejše kolege, ali vam lahko koga priporočijo, saj vam lahko svetujejo, kje je mogoče bivati udobno in brez težav, ki jih sicer povzročajo nekateri lastniki.
Informacije lahko poiščete tudi na študentskih organizacijah, kamor lastniki sporočijo proste zmogljivosti, študentje pa si potem izberejo, kaj jim ustreza in posredovalnica jih poveže z lastniki. Ponudba se dnevno spreminja, zato jo je priporočljivo spremljati dlje časa; najlažje jo spremljamo preko spletnih strani.
Če boste iskali oglase preko tiskanih medijev, si priskrbite najnovejšo številko, da boste spremljali trenutno ponudbo, a zavedajte se, da lastniki oglase praviloma ponavljajo toliko časa, dokler prostorov ne oddajo.

Nepremičninske agencije za študente večinoma niso primerne, saj si obračunajo provizijo, ki ni zaželena za vedno prazni študentski žep, zaradi tega agencije praviloma nimajo posebne ponudbe sob za študente, a to ne pomeni, da agencija ne bo priskrbela primernega bivališča.
Temeljito preglejte vse oglase in odberite neprimerne od primernih, posebej previdno pri oglasih, ki obljubljajo preveč za premalo, saj verjetno nekje tiči zajec, ki ga bomo morda opazili šele pri ogledu ali pa potem, ko boste že podpisali obvezujočo najemno pogodbo.
Bistveno je, da iz celotne ponudbe izluščimo tiste oglasov, ki ponujajo primerno bivališče, sicer boste porabili preveč dragocenega časa in energije, ko boste tavali od enega lastnika do drugega.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV