Spletni portal businessinsider je objavil pogovor Scottom Purcellom, vodjo kadrovske agencije, ki išče kadre za visoko tehnološka podjetja v silicijevi dolini. Na eni strani imajo velike kadrovske potrebe podjetja kot so Apple, Facebook in Google, na drugi strani se vsak dan v ta del Kalifornije preseli kakšno novo Start Up podjetje, ki je uspelo pritegniti interes investitorjev in njihov denar.

Plače tako rastejo v nebo. Vodilni inženir na področju razvoja programske opreme pri podjetju Twitter je tako lansko leto zaslužil kar 10,3 milijona dolarjev (7,6 milijona evrov) in bil drugi najbolje plačani delavec podjetja, takoj za direktorjem. Izhodiščne plače so v letu 2013 po besedah Purcella rekordne. Izkušeni inženirji s področja razvoja programske opreme naj bi tako imeli kar 165.000 dolarjev osnovne letne plače (120.000 evrov). Tudi ljudje, ki v delovno razmerje vstopajo prvič in nimajo delovnih izkušenj si lahko obetajo visoke zaslužke, saj je začetna letna plača za pripravnike okoli 60.000 evrov.
Purcell je v pogovoru omenil še ponudbo, ki so jo dali Java Hadoop razvijalcu, ki bi kljub temu, da je imel le tri leta izkušenj prejel kar 175.000 evrov na leto (130.000 evrov). V Silicijevi dolini naj bi bila izhodiščna plača za Java programerje okoli 130.000 dolarjev (95.000 evrov), skoraj vsi pa poleg tega prejmejo še razne letne bonuse, ki so vezani na uspešnost in nagrade v obliki delnic podjetja v katerem so zaposleni. Tovrstno nagrajevanje iz zaposlenih v hitro rastočih podjetjih ustvarja instant milijonarje.
Zaposleni v Silicijevi dolini letno tako v povprečju zaslužijo kar 50.000 evrov več kot njihovi kolegi drugod po Ameriki. S slovenskimi plačami pa jih raje ne bomo primerjali.
Komentarji (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV