Cekin.si
Tudi kot vedeževalci se tudi računovodje utrudijo pri napovedovanju prihodnosti.

Kariera

Prihodnost je v računovodji, ne vedeževalcu!

Uroš Bric
19. 03. 2009 09.45
0

Dandanes je modna muha napovedati prihodnost, v kateri marsikateri prerok vidi nič drugega kot le denar. Več kot ga dobi, bolj je svetla. Prihodnost namreč. Zakaj se s tem ne strinja računovodja? Ker vsakič, ko računa ...

… da bo prihodnost prinesla več denarja, pomeni to zanj več skrbi pri tem, za koliko si povišati plačo. Pustimo šalo ob strani, toda vseeno je poklic računovodje eden izmed poklicev prihodnosti, ki ga je vsesplošna gospodarska kriza le oplazila. Za tiste manjše ter fleksibilnejše računovodje pa velja ravno obratno, saj se njihov krog novih strank vztrajno veča. Poglejmo, zakaj.

Pazljivo pri izbiri računovodje - cenovne razlike med njimi so astronomske!
Pazljivo pri izbiri računovodje - cenovne razlike med njimi so astronomske!FOTO: iStockphoto

Računovodstvo ni več suhoparno prelaganje in listanje fasciklov

V zadnjih letih je v Sloveniji računovodska panoga postala zelo razširjena dejavnost, saj se je veliko zaposlenih v računovodskih servisih odločilo za samostojno pot v obliki popoldanske dejavnosti. Prav zato računovodski servisi odpirajo in zapirajo svoja vrata, saj na trgu preživijo le inovativni in konkurenčni tekmeci. Ponudba računovodskih storitev se zato vse bolj dopolnjuje. Poleg standardnega obračuna plač in DDV-ja nekateri servisi prevzamejo administracijo, fakturiranje, plačilni promet, vršijo izterjave, pripravljajo dopise, urejajo dokumentacije za kredite, leasinge, zavarovanja in podobno.

Računovodje očitno ne poznajo recesije

"Trenutno kljub gospodarski krizi ni opaziti upada povpraševanja," je povedala Nataša Novak iz računovodskega servisa Faktura iz Kopra ter dodala: "Neposredno ne čutimo posledic recesije, je pa viden vpliv krize na poslovanje strank, zaradi česar lahko prihaja do cenovnih usklajevanj." Nasprotno pa meni Sandra Čuček, vodja mariborske poslovalnice Vizija računovodstvo. "V letošnjem letu se v določenih primerih, večinoma pri espejih, povpraševanje po računovodskih storitvah celo povečuje," ter dodaja: "Cene naših storitev so ostale iste, saj ni bilo potrebe po dodatnem znižanju cen." Vsi računovodski servisi pa tudi zatrjujejo, da zaradi krize zaenkrat še nimajo večjih težav s plačilno disciplino strank, saj so se jim že pred krizo prilagajali v vseh pogledih.

"Bolj kot gospodarska kriza je problem sivi trg," je povedal Drago Kastelic iz računovodskega servisa Drago Kastelic s.p., ki spada pod franšizno skupino Simič&Partnerji. Računovodstvo, ki ne izdaja računa za svojo storitev, predstavlja mnogim računovodjem nelojalno konkurenco, saj so cene računovodskih storitev lahko nižje tudi za 20 odstotkov in več.

Na vprašanje glede okvirnega cenika bodite vztrajni in natančni!

Računovodska tarifa predstavlja priporočljiv način vrednotenja računovodskih storitev, ki se uporablja kot pripomoček za oblikovanje lastnih cen računovodskih servisov. Po novem se od 1. 1. 2009 enkrat letno vrednost tarife uskladi s splošno rastjo cen oziroma se poveča enkrat letno za stopnjo inflacijo.
Cene računovodskih storitev so odvisne od velikosti podjetja oziroma števila faktur in obsega dela. Tako v povprečju računovodske storitve (brez DDV-ja) za mikro podjetja in samostojne podjetnike stanejo med 55 in 75 evrov. Naj poudarimo, da gre za povprečne cene, ki se od primera do primera razlikujejo. Prav zato smo v naši redakciji podrobno opredelili različne pakete, ki smo jih cenovno primerjali med različnimi ponudniki. Vsi podani ceniki so informativne narave, kar pomeni, da se je za dodatno znižanje cen možno pogajati.

Paket 'popoldanec'


Paket je namnejen tistim, ki opravljajo dopolnilno dejavnost (s.p.) in zajema obračun pavšalnih prispevkov, vodenje glavne knjige, obračun DDV, knjiženje, vodenje registra osnovnih sredstev ter izdelavo končne bilance stanja in izkaza poslovnega izida.

V računovodskem servisu Helena bi bila okvirna cena za tovrsten paket 48 evrov: tri mesece vam po promocijskem obdobju približno napovejo točno ceno, ki se je natančno določi glede na preteklo poslovanje. V računovodskem servisu Faktura iz Kopra bi se cena gibala okrog 70 evrov, v Vizija računovodstvu iz Maribora pa bi na mesec odšteli približno 80 evrov. V vse cene je že vključen DDV.

Paket Mini

Poleg zgoraj naštetih predpostavk smo tu upoštevali še obračun prispevkov za samozaposlenega oziroma obračun plače 1 zaposlenega v d.o.o. in knjiženje 180 poslovnih dogodkov v letu. Naj opozorimo, da pod pojem poslovni dogodek spada izdan ali prejeti račun, izdan potni nalog ter obračunan izdatek ali prejemek.

Cene za tovrsten paket se gibljejo okoli 100 evrov na mesec. Tako bi v računovodskem servisu Helena dobili ponudbo za približno 80 evrov, v računovodskem servisu Faktura iz Kopra pa bi se cena za paket Mini gibala okrog 100 evrov. V Vizija računovodstvu iz Maribora pa bi na mesec odšteli približno lahko tudi 120 evrov. V vse cene je že vključen DDV.

Paket Maxi

Od paketa Mini se razlikuje le po številu poslovnih dogodkov ter številu zaposlenih. V paketu Maxi je torej upoštevan obračun za obračun plače dveh zaposlenih (vključno z morebitnim obračunom samozaposlenega) in knjiženje 420 poslovnih dogodkov v letu. Kot rečeno, pod pojem poslovni dogodek spada izdan ali prejeti račun, izdan potni nalog ter obračunan izdatek ali prejemek.

Glede na ponujeno ceno je omenjen paket najugodnejši v računovodskem servisu Helena, kjer bi zaračunali približno 120 evrov mesečno. Tako v računovodskem servisu Faktura iz Kopra kot tudi v Vizija računovodstvu iz Maribora pa vam bi na mesec opravljali računovodsko storitev za 150 evrov. Prav tako je v vse cene že vključen DDV.

Kaj pa d.o.o.?

Preverili smo, kolikšne so cene (mesečni pavšal) za storitveno podjetje (d.o.o.), ki ima štiri redno zaposlene ter približno 500 poslovnih dogodkov letno, občasno pa je treba obračunati tudi najemnino fizični osebi, potne naloge ter opraviti mesečni obračun DDV-ja. Prav tako je bilo v ponudbo vključena izdelava zaključnega računa (izdelava končne bilance stanja in izkaz poslovnega izida, izkaz gibanja kapitala ...).

Izračun ponudbe, ki so nam jo poslali iz deset naključno izbranih računovodskih servisov, kaže velike razlike v ceni. Razpon v ponujeni ceni je bil velik za skoraj 300 evrov. Tako smo najugodnejšo ponudbo prejeli za 260 evrov, medtem ko je najdražja ponujena cena znašala 650 evrov. V povprečju so se cene gibale med 350 ter 450 evrov, v katerih je bil DDV že vključen.

Zanimivo pa je dejstvo, da so nekateri višji znesek argumentirali s ponujeno dodano vrednostjo, kot sta davčno svetovanje ali regulacija in usklajevanje dobička iz dejavnosti, zaradi česar podjetnik plača manj davka. Zakaj je to slaba in draga dodana vrednost? Ker bi tovrstni argumenti že v osnovi morali spadati pod osnovne storitve, s katero bi računovodja dokazal svojo profesionalnost.

Torej, če mislite, da računovodske storitve plačujete predrago, pot pod noge! Konkurenca in ponudba sta veliki, kar je ob osnovnem poznavanju cenika računovodskih storitev voda na vaš mlin.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861