Cekin.si
image (28)

Kariera

S krvjo poplačal dolgove, nato postal milijonar

Ž.K./Reuters
05. 05. 2011 17.17
0

Kitajski poslovnež He Simo je, da bi ohranil svoje podjete pri življenju, prodal vse svoje premoženje, tudi kolo in celo lastno kri. Danes je milijonar in eden najbogatejših Kitajcev.

He Simo je nekdanji vojak, ki je ustanovil podjetje z le 311 evri. Da bi podjetje preživelo, je bil prisiljen razprodati vse svoje premoženje, vključno z najbolj priljubljenim kitajskim prevoznim sredstvom, kolesom. Ker tudi to ni bilo dovolj, je prodajal celo lastno kri. Danes je zgodba iz leta 1989, ko je začel svojo poslovno pot, že davno pozabljena. Podjetje Guadong East Power LTD je največji kitajski proizvajalec sistemov neprekinjenega napajanja (UPS) in hkrati največja konkurenca vodilnim podjetjem na globalnem trgu, kot sta Schneider Electric in Emerson.

He Simo je več let razstavljal in proučeval najbolj prodajane izdelke na trgu in jih, po dobri kitajski navadi, kopiral in ceneje prodajal. A po več letih je začel vlagati denar tudi v razvoj. Še vedno do potankosti proučuje izdelke svoje konkurence, a hkrati so izdelki, ki prihajajo iz njegovega podjetja plod številnih lastnih inovacij. Sistemi neprekinjenega napajanja so tanjši, manjši, kar 40 odstotkov bolj učinkoviti in predvsem cenejši kot primerljivi izdelki konkurenčnih podjetij.

Kitajci se že leta trudijo iz posnemovalcev preleviti v inovatorje in ogromno denarja investirajo v razvojne centre, toda za zdaj se jim vse skupaj še ni obrestovalo. Strokovnjaki jih med vodilne nacije uvrščajo le na področju nanotehnologij in jedrske energije, toda le vprašanje časa je, kdaj bodo napredovali tudi na drugih področjih. Vlada se je namreč odločila v razvoj na sedmih ključnih področjih, od alternativnih virov energije do prenosa podatkov, vložiti kar 1,5 bilijona dolarjev v naslednjih petih letih. Kot poroča Thompson-Reuters naj bi Kitajska že letos po številu prijavljenih patentov prehitela ZDA in Japonsko.

Toda poznavalci razmer na Kitajskem opozarjajo, da je večina teh patentov kratkoročnih in jih je lažje pridobiti, hkrati pa  patentom ne zagotavljajo dolgotrajne zaščite.

 

Ob tem opozarjajo še na politične razmere, ki so še vedno daleč od demokracije, kot jo poznamo na zahodu. Omejevanje prostega komuniciranja in celo cenzura naj bi bili glavni oviri pri razvoju in inovacijah. Poleg tega podjetja, ki trenutno izkoriščajo podcenjeno kitajsko valuto in poceni delovno silo, ne vidijo nobenega razloga, da bi vlagali denar v raziskave in razvoj, saj tudi brez tega več kot uspešno delujejo. Predvsem vodilna kitajska podjetja, ki jim je vlada do sedaj namenila največ finančnih spodbud, so ta denar z lahkoto zapravila. Konec koncev, zakaj bi metal denar v inovacije, če lahko s poceni izdelki obvladuješ dovolj velik del trga, da je podjetje uspešno.

Toda na Kitajskem je vedno več podjetnikov, kot je He Simo, ki so do svojega uspeha prišli izredno težko, a z jasno vizijo. In kot kaže, bodo tovrstni podjetniki zagotovili Kitajski vidno mesto tudi na področju inovacij.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861