Cekin.si
tek po ljubljani

Kariera

Zaradi njega so tekle in kričale po Ljubljani!

Ž.K.
03. 10. 2013 11.18
4

Mag. Aleš Lisac je vodil podjetja v petih državah. Je avtor, predavatelj in marketinški svetovalec. S svojim delovanjem, nasveti, predavanji, knjigami, časpisom in blogom je vplival na več kot 25.000 podjetnikov in drugih ljudi, ki jih zanima uspeh v poslu in življenju nasploh.

Aleš Lisac velja za marketinškega guruja. Sodeloval je s 87 od 100 največjih slovenskih podjetij, s 44 odstotki naših hitro rastočih podjetij. Na njegovem predavanju v Hali Tivoli mu je prisluhnilo kar 4.000 ljudi. Zato se nam je zdel primeren sogovornik, ko smo želeli izvedeti, kako sodobne tehnologije in resničnostni šovi vplivajo na podobo podjetij in njihovo prodajo.

Aleš LIsac z udeleženkama šova TOP 4 s Tjašo Kokalj.
Aleš LIsac z udeleženkama šova TOP 4 s Tjašo Kokalj.FOTO: Doris Kordić

Kaj se je v trženju in marketingu spremenilo v zadnjih desetih letih?

'Lahko rečemo, da nič, lahko pa rečemo tudi, da zelo veliko. Odvisno od panoge. Recimo pri prodaji nepremičnin je imel pred desetimi leti vso moč v svojih rokah prodajalec. Kupci so ponižno kupovali predrage nepremičnine. Danes je kralj tisti, ki kupuje, tisti, ki ima denar. Pred desetimi leti je recimo gospa, ki ji niso bile všeč ploščice v kopalnici novogradnje dobila naslednji odgovor: »Gospa, ploščice takšne so. Sprijaznite se z njimi, z leti vam bodo postale všeč.« Če danes kupec z denarjem reče: »Ploščice mi niso všeč.«, mu prodajalec odgovori: »S temi ploščicami se samo malo šalimo, samo povejte, kakšne bi radi imeli in jih bomo položili na lastne stroške.«.

Res pa je, da je danes več panog, kjer se je potrebno za kupca še kako potruditi. Danes je v večini primerov do kupcev priti težje in dražje, kot je bilo to v preteklosti. In tudi več orodij imamo na voljo tisti, ki se ukvarjamo z marketingom in prodajo.'

Kako spremljate pojav socialnih omrežij kot trženjskega orodja in kakšen je njihov vpliv na marketing in trženje?

'Gre samo še za eno orodje več v rokah prodajalcev. Večina tistih, ki pogosto govori in piše o socialnih omrežjih pretirava glede njihove učinkovitosti v prodajnem procesu. V prodaji je bistveno, da razumemo in vemo, kdo so naši kupci. Če prodajalec ve, kdo je kupec, potem ve, ali ga bo našel recimo na Facebooku in Twitterju ali ne. Pogosta napaka podjetnikov je, da usmerijo preveč denarja in energije v »moderne« metode, pozabijo pa na tisto, kar res prinaša denar, kupce, prodajo.'

Kako so se po vašem mnenju naša podjetja prilagodila novim medijem?

'Nekatera super, izgradila so celoten posel na novih medijih, druga slabo.'

Kako gledate na vedno bolj pogoste resničnostne šove, katerih tematika je dokazovanje v poslu?

'Najprej komentar na vse resničnostne šove. Gre za genialno idejo. Včasih je bilo potrebno plačati režiserja, scenarista, igralce … in si naredil film. Danes najdeš skupino norcev, ki se pusti snemati, ti »norci« sami poskrbijo za scenarij, sami odigrajo najboljše prizore in za vse to jih še plačati ni potrebno. Občinstvo resničnostne šove rado gleda. Skratka trenutno zmagovalna kombinacija. Saj razumete, da se malo šalim, ampak v povedanem je veliko resnice.

Resničnostne šove kjer je glavna tematika poslovna, podpiram. Tudi zaradi teh šovov bo več ljudi razumelo, kaj je potrebno za uspeh v poslu. Sploh ogled priporočam mnogim javnim uslužbencem, ki mislijo, da denar vsakega petega v mesecu sam od sebe pride v bankomat. V večini teh resničnostnih šovov zmagajo pogumni, vztrajni, pametni, tisti ki so bolj željni uspeha. Skupni imenovalec večine teh šovov je tekma, dirka. Vedno se nekaterim pove, da niso dobro opravili naloge, drugi so pohvaljeni. Tega manjka v mnogih podjetjih, kjer je lastnik država. Mali podjetniki pa itak ves čas tekmujemo in če nismo dovolj dobri, imamo na koncu lačne otroke. Podari nam nihče ne nič.'

Kakšen pomen ima pri uspehu v poslovnem svetu samo promocija?

'V vsaki panogi bodo prodali več in dosegli višje cene tisti, ki jih potencialni kupci poznajo. Ljudje kupujemo od drugih ljudi, ki jih poznamo, jim zaupamo in so nam všeč. Poslovni svet ni nobena izjema.'

Bi kateremu izmed svojih klientov predlagali nastop v resničnostnem šovu, če bi menili, da bi mu to pomagalo pri prodaji ali pri večji prepoznavnosti blagovne znamke?

'Odvisno od tega, ali bi se nastop ujemal s siceršnjo podobo klienta in odvisno od ciljev projekta. Ampak načelo je odgovor DA. TOP 4 je recimo odličen primer. Igor Arih je naredil koncept, ki je zanimiv za gledalce in sodelujoča podjetja. Mislim tudi, da bo oddaja poučna in jo bodo radi gledali prodajalci, direktorji prodaje, podjetniki. Skratka dober resničnostni šov zna biti odlična poteza za televizijo, gledalce, sodelujoča podjetja.'

tek po ljubljani
tek po ljubljaniFOTO: Kanal A

Branson, Trump, Jobs in številni drugi uspešni poslovneži so uspeli iz sebe in svojega imena narediti blagovno znamko, produkt, ki se ga trži. Je v Sloveniji možno kaj takega? Imamo kakšne primere dobrih praks?

'Seveda je možno. Večine predsednikov uprav večjih slovenskih podjetij ne poznamo. Vsi pa poznamo bivšega predsednika uprave Mercatorja, ki je danes ljubljanski župan.
Slovenski trg je premajhen, da bi se splačalo prodajati Jankovičeve parfume, oblačila, taksi prevoze … :)

Vemo, pa da se da na druge načine unovčiti blagovno znamko, kot jo ima recimo gospod Zoran Jankovič. Eden prvih, ki je prenesel moč svoje blagovne znamke na posel je bil recimo Bojan Križaj.

Skratka vse kar je možno v ZDA, je možno tudi pri nas. Samo, da se je potrebno prilagoditi velikosti in kupni moči trga. Pa še en problem imamo pri nas. V času tranzicije so mediji v nebo kovali predvsem poslovneže za katere danes vidimo, da sploh niso bili pravi poslovneži, pač pa bolj ali manj spretni plenilci tujega premoženja.

Na pravega self made slovenskega Bransona, takšnega, ki je vse ustvaril iz nič in brez državnih subvencij, še čakamo. No verjetno obstaja, ampak, ker proda večino v tujino se v Sloveniji bolje počuti, če se o njem ne govori preveč …

V šovu TOP 4 s Tjašo Kokalj sodelujete kot strokovni svetovalec? Kakšni so vaši vtisi o dekletih?

Šov TOP4 - 14
Šov TOP4 - 14FOTO: Damjan Žibert

'Dekleta, kot jih lahko srečamo povsod.'

Kaj vas je navdušilo, kaj mogoče razočaralo?

'Dekleta imajo veliko poguma, upajo si. Tudi samozavesti jim ne manjka. Malo slabše pa se odrežejo, ko je potrebno kaj dobro premisliti, ko se je potrebno na nalogo pripraviti, narediti domačo nalogo. Malo me spominjajo na moja dva osnovnošolca, ki bi rada imela vse, ne da bi se za to potrudila.

Tole moram bolje pojasniti. Dekleta so bila zelo prizadevna med samim izvajanjem naloge. Ni bilo lahko v 10 minutah pri 40 stopinjah Celzija prodajati naključnim mimoidočim v centru Ljubljane. Za to je potrebno veliko volje in vztrajnosti. Napako so dekleta naredila, ker se v urah preden so šle v akcijo, niso bolj pozanimale o svojem izdelku, ker niso med sabo vadile dialogov, ker se niso na pamet naučile glavnih koristi izdelka... '

Prelahko so kar skočile v vodo, ne da bi preverile ali znajo plavati in ali je voda globoka, hladna, vroča …

Kako so dekleta izpolnila naloge in pričakovanja Aleša Lisaca, si poglejte v 2. oddaji šova TOP 4 s Tjašo Kokalj. Pretekle oddaje si lahko pogledate na VOYO.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861