Cekin.si
Nina Leban

Kariera

S prostovoljnim delom do prve službe

Mojca Šircelj
15. 10. 2012 07.48
1

V času, ko se vse več mladih sooča z neizprosnim trgom dela, le malokdo pomisli, da bi delal »zastonj«. Prostovoljno delo sicer ne ponuja materialnih koristi, daje pa mnogo več. Kdo ve, morda vas lahko pripelje tudi do prve prave zaposlitve.

S prostovoljstvom boste bogatejši za neprecenljiv občutek, da ste del svojega časa in znanja posvetili tistim, ki potrebujejo vašo pomoč in vam bodo zanjo neizmerno hvaležni. Ta prav posebna izkušnja bo obogatila vaš življenjepis in vam dala možnost sklepanja novih prijateljstev z enako mislečimi vrstniki. Pridobili boste tudi praktične veščine, ki vam jih študij ne more dati.

Nina Leban
Nina LebanFOTO: osebni arhiv

Nina Leban pripoveduje o svoji izkušnji s prostovoljstvom, ki ji je bila v veliko pomoč pri iskanju službe. Prvič se je s prostovoljnim delom srečala leta 2009, ko se je udeležila uvodnega usposabljanja za prostovoljce pri Slovenski filantropiji. Med drugim je delala tudi kot zagovornica pravic migrantskih delavcev. Ko so na Info točki Zavoda RS za zaposlovanje iskali novega sodelavca, je prav zaradi svojih izkušenj na tem področju Nina dobila službo.

Zakaj si se odločila za prostovoljno delo, kaj te je motiviralo?

Predvsem me je motivirala želja, da nekaj svojega časa koristno porabim za to, da pomagam, kolikor lahko, sem namreč zelo empatičen tip. Poleg tega sem takrat ravno diplomirala. Vedno sem vedela, da hočem opravljati delo, ki bo nekako povezano s pomočjo ljudem v težavah, zato sem si rekla, da bo prostovoljno delo pri Slovenski filantropiji pravi začetek.

Kje vse si delala kot prostovoljka in kakšne so bile tvoje naloge?

Kot prostovoljka Slovenske filantropije sem delala različne stvari, največ z otroki in mladostniki. Nekaj časa sem varovala otroke iz integracijske hiše v času, ko so njihovi starši obiskovali tečaj slovenskega jezika. Mladostnike, ki so v Slovenijo prebežali brez staršev, sem spremljala na informativne dneve na izbrane srednje šole, pomagala pri učenju slovenskega jezika, šli smo na izlete, v kino. Vključila sem se tudi v program zagovorništva pravic migrantskih delavcev. Sodelujem še v društvu za zaščito živali Ljubljana.

Če povzameš celotno izkušnjo s prostovoljnim delom – katere pozitivne stvari bi izpostavila, pri čem ti je pomagalo in kaj vse si od te izkušnje odnesla?

Najbrž bi izpostavila to, da sem spoznala ljudi, ki razmišljajo na podoben način in ki jim lasten (materialni) interes ni edini kompas. Potem je tu seveda zadovoljstvo, da si danes nekomu malce olajšal dan, ga morda celo polepšal. In pa zavedanje, da imaš srečo. Pomaga pa ti tudi pri organiziranju prostega časa, ki ga imamo vsi dovolj, le razporediti ga ne znamo.

So ti poznanstva, ki si jih pridobila s prostovoljnim delom, koristila še kako drugače, ne le kot pot do prve službe?

Koristijo mi vsak dan, saj so to poznanstva, ki me bogatijo, na katera sem ponosna in za katera si velikokrat rečem: kaj, če jih ne bi spoznala?

Kakšne so tvoje trenutne naloge na delovnem mestu, so ti izkušnje, ki si jih pridobila s prostovoljnim delom, kakor koli pomagale?

Delo samostojne svetovalke na Info točki za tujce je zelo razgibano. Po telefonu, e-pošti in osebno štirje sodelavci informiramo o postopkih za pridobitev delovnih dovoljenj, dovoljenj za prebivanje, možnostih za izobraževanje, pravicah, ki izhajajo iz delovnopravne zakonodaje … Omejitev ni, saj je zgodb in potreb toliko, kot je strank. Ker delam z enako populacijo, mi je sleherna izkušnja koristila, vključno z znanjem jezikov. Poleg tega te ljudi poznam in vem, kako do njih pristopiti.

Zakaj bi mladim priporočila prostovoljno delo? Kaj bi povedala vsem tistim, ki morda doslej še niso pomislili, da bi delali prostovoljno?

Tistim, ki o tem že razmišljajo, svetujem, naj ne razmišljajo preveč in naj se vključijo. Nova poznanstva, dobro razporejen prosti čas, razvijanje osebnosti, samozavest, ki pride iz zavesti, da si nekaj dobro naredil ... Vse to lahko pridobijo.
Prostovoljno lahko delajo na nešteto področjih in nekaj jih gotovo zanima. Ali pa ne vedo prav dobro, kaj jih zanima, in bodo na ta način to lažje ugotovili. Tudi prostega časa za druženje s prijatelji ne bo nič manj, lahko pa se celo zgodi, da se prostovoljno delo spremeni v druženje s prijatelji.

S spodbujanjem medgeneracijskega sodelovanja ustvarjamo vrednoto, ki se bo prenašala iz generacije v generacijo. Vsi se bomo čez leta znašli v svetu, ki se bo za nas razvijal prehitro in vsi si želimo, da bi tudi nam takrat kdo priskočil na pomoč. Vse, kar lahko narediš danes, se ti bo v prihodnosti obilno povrnilo. Ne zamudi te izkušnje. Kot pravi tudi Nina: »Aktiviraj se čim prej, saj ti ne bo žal

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861