Da bi na to opozorili še zaposlene, so v javnost poslali video, v katerem lepa uradnica provokativno liže lučko, kolegom srednjih let pa se ob tem cedijo sline. Finski odvetniki trdijo, da hočejo s tem pokazati, da obstaja več oblik spolnega nadlegovanja na delovnem mestu, nadlegovalec pa je lahko skoraj kdor koli.
''Hočemo spodbuditi razpravo o perečem problemu, ki je pogosto še vedno tabu,'' so zapisali na spletni strani zbornice. ''To je tudi zelo nedorečeno področje, ko ti primeri pridejo na sodišče, saj si pod spolnim nadlegovanjem v resnici vsak predstavlja kaj drugega.''
Največ raziskav na to temo so sicer opravili v ZDA, zato imajo prav Američani menda najbolj jasno izdelana stališča o tem, kdaj gre za nadlegovanje in kdaj ne. V primeru lučke iz videoposnetka bi se menda večina sodnikov odločila, da gre za nadlegovanje.
Po definiciji iz ZDA je spolno nadlegovanje ''nezaželeno verbalno, vizualno ali fizično obnašanje spolne narave, ki slabo vpliva na delovno okolje in ustvarja sovražno delovno okolje''. In v tem primeru bi šlo za vizualno nadlegovanje.
''Že mogoče, da ona samo uživa v sladici, a če drugi to vedenje dojemajo, kot da ima seksualni podton, je to lahko povod za tožbo,'' razlaga pravni strokovnjak Kevin Smith, ki dodaja, da na primer prebivalci ZDA kot nadlegovanje pogosto zaznajo takšno početje, če si ga privoščijo nadrejeni, medtem ko raziskave iz Južni Ameriki kažejo, da so tam zaposleni veliko bolj prizanesljivi do nadrejenih kot do sodelavcev. ''Očitno tam še vedno spoštujejo avtoriteto, ki ji je skupaj s položajem pač dovoljeno več.''
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV