
Spoznajte 10 najbolj priljubljenih načinov nadzorovanja zaposlenih.
1. Prisluškujejo vašim telefonskim klicem
Večinoma imajo v podjetju možnost prisluškovati vašemu telefonu. Če vam je dovoljeno telefon uporabljati tudi v “zasebne” namene, bi naj s tem početjem prenehali, ko ugotovijo, da gre za zaseben klic in ne za pogovor s poslovnim partnerjem. V resnici se na to ne zanašajte preveč. Bi se sami lahko uprli skušnjavi? Če zasebnih klicev s službenega telefona ne smete opravljati, da lahko pristojni poslušajo karkoli. Mnogo podjetij ima tudi izpiske klicanih številk in zabeležene dolžine pogovorov.
Kako se zaščitite? Za telefonske pogovore, za katere ne želite, da bi jih slišal še kdo, uporabite svoj telefon.
2. Brskajo po vašem računalniku
Kje naj začnemo? Mogoče je nadzorovati prav vse, kar počnete na službenem računalniku. Obstajajo programi, ki nadzorujejo, katere spletne strani obiskujete (in tudi blokirajo dostop do nekaterih vsebin), programi, ki nadzorujejo podatke, ki jih prenašate, koliko časa preživite na določeni spletni strani, kaj vse tipkate po tipkovnici …
Pa nikar zdaj ne prekljapljajte panično na “zasebno brskanje” in ne čistite “zgodovine”. Ker je vaš računalnik priključen na mrežo podjetja, se podatki prenesejo takoj, zato – vaša kartoteka že obstaja.
Kako se zaščitite? Pa če je to to nasvet podjetja ali ne, ne brskajte po straneh, ki niso povezane z vašim delom ali pa to počnite čim bolj redko.

Ker gredo sporočila iz vašega službenega e-naslova čez strežnik podjetja, je njihova vsebina shranjena še dolgo potem, ko ste vi že pritisnili gumb “briši”. Poleg tega je precej enostavno vgraditi programe, ki s pomočjo ključnih besed preverjajo elektronska sporočila in iščejo vsebino, ki vašemu šefu najbrž ne bo všeč. Tudi brskanje po zasebni pošti s pomočjo brskalnika, ne bo ostalo neopaženo. Obstajajo namreč programi, ki izdelujejo “posnetke zaslona” vsakokrat, ko se prijavite v pošto.
Kako se zaščitite? Z zasebno e-pošto se raje ukvarjajte doma.
4. Posluša sporočila na vaši telefonski tajnici
Saj se spomnite kakšnega žgečkljivega tovrstnega sporočila, ki je pristalo v javnosti? Telefonske tajnice le še reko delujejo na kasete, ampak so sporočila digotalna in jih podjetja brez težav hranijo. Obstajajo tudi programi, ki ta sporočila prepišejo in s pomočjo ključnih besed poiščejo sporne vsebine, ki zanimajo vaše nadrejene.
Kako se zaščitite? Prepovejte družinskim članom in prijateljem puščanje zasebnih sporočil na službeni tajnici. Tudi drugače pazite, da vas vsebina sporočil na telefonski tajnici ne spravijo ob službo ali pa v težave z zakonom.
5. Snemajo vas z video kamero
Že res, da so kamere večinoma nameščene zaradi varnosti, a nikar si ne mislite, da bodo posnele le vlomilca. Ne, šef lahko tako preverja tudi vaše (ne)delo. Morda s številmini odmori, redno krasite posnetke …
Kako se zaščitite? Ne preživite večino delovnega časa pred vhodom in s cigareto v roki. Poleg tega pa ne počnite nič takšnega, za kar si nikakor ne želite, da bi končalo na Youtubeu.
6. Namesto ključa vam dajo “osebno kartico”
Kako lepo, da košček plastike nameston vas odpira vrata. Pomislite še enkrat! Vskakokrat ko kartico približate napravi, ta zabeleži, kdaj ste prišli, kdaj ste šli, v katerih službenih prostorih ste se zadrževali … Prepogosti “izleti” v prostore, kjer nimate kaj početi ali pa nočni obiski pisarne, lahko vzbudijo vprašanja.
Kako se zaščitite? Kartice ne dajajte sodelavcem. Če je ukradena, to takoj sporočite pristojnemu v vašem podjetju. Pa tudi s sodelavko se morda raje kot v računalniški sobi ali arhivu, sestajajte kje zunaj službe.
7. Na službenem telefonu berejo vaša SMS sporočila
Ponavadi na to ne pomislimo, ko prijatelju pošljemo šaljivo opazko ali se dogovorimo za kavo, a v podjetju znajo brati tudi takšna sporočila.
Kako se zavarovati? Če ne želite, da vsebino sporočila pozna še kdo, ga pošljite z zasebnega mobilnega telefona.

8. Facebook, Twitter, Instant Messager ...
Premislite, preden osvežite svoj status na socialnem omrežju. Noben šef ne vidi rad, da zaposleni v službenem času skrbijo za svoje družabno življenje. V težave vas lahko spravi tudi zapisana vsebina. Pa ne samo na socialnih omrežjih, obnoviti se da tudi pogovore iz hitrih sporočil.
Kako se zaščititi? Preverite, kakšen je v vašem podjetju odnos vodilnih do socialnih omrežij. In če že morate prijateljem sporočiti, kaj pravkar delate to storite na hitro in ne vsakih 10 minut.
9. V službenem avtomobilu preverjajo GPS
Ker je služben avto lastnina podjetja, želijo šefi ponavadi vedeti, kaj se dogaja z vozilom, ko gre “na teren”. In kaj vse GPS pove šefu? Kje ste bili, kako hitro ste vozili, kje ste parkirali, za kako dolgo …
Kako se zaščititi? Vedno domnevajte, da vas nadzorujejo in se držite pravil podjetja glede uporabe službenega avtomobila.
10. Preverjajo, koliko printate
Službeni tiskalnik je res odlična zadeva, če hočete na domačem tiskalniku prihraniti nekaj barve, vendar … Podjetja imajo ponavadi podatke, kdo printa največ. Če niste tajnica, se najbrž ne želite znajti na vrhu seznama.
Kako se zaščitite? Službenega tiskalnika ne uporabljajte v zasebne namene.
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV