Cekin.si
Izmenjave študentov so vedno bolj popularne

Kariera

Po znanje in izkušnje v tujino!

Ž.K.
13. 01. 2010 13.48
2

Razmišljate o študiju in službi v tujini? Spoznavanju novih ljudi in kultur? Ustvarjanju priložnosti za prihodnost? Ena od možnosti, o katerih lahko razmislite, je program Erasmus.

Nič nas ne crkljajo, znat moramo lih toliko kot vsi ostali, popustov na izpitih ni. Ampak to pomeni, da žuramo ga pa VSEENO, ker pac ni smisel življenja buljit v knjige 24-7. —Študentka na enem izmed forumov

Erasmus je zagotovo najbolj znan in priljubljen program, namenjen študijskim izmenjavam za študente znotraj Evropske unije. S pomočjo izmenjav naj bi študenti pridobili poglobljeno znanje in izkušnje s posameznih študijskih področij, hkrati pa program omogoča dvigovanje kakovosti evropskega študijskega prostora. Erasmus študentom omogoča šolanje na tujih evropskih visokošolskih ustanovah, ob tem pa seveda pridobivanje življenjskih izkušenj, spoznavanje tujih kultur in vrednot …

Od ustanovitve v letu 1987 sta se za vključitev v program Erasmus odločila že dva milijona študentov, tudi Slovencev. Po podatkih Centra RS za mobilnost in evropske programe izobraževanja in usposabljanja (CMEPIUS) je bilo v študijskem letu 2007/2008 v program Erasmus vključenih 1195 slovenskih študentov, od tega se je 1021 študentov v tujino odpravilo na študijsko izmenjavo, 174 pa na prakso. V istem študijskem letu je bilo na Erasmusovi študijski izmenjavi v Sloveniji približno 900 tujih študentov.

Kdo je lahko Erasmus študent?
Erasmus študent lahko postane vsak, ki je redno vpisan v drugi letnik visokošolskega študija. Ob tem so lahko pri odločanju o tem, kdo se bo odpravil po izkušnje in znanje v tujino, odločilni tudi drugi dejavniki, kot so zadostna motiviranost, ustreznost izbranega študija oziroma prakse (povezanost z domačim študijem) ter znanje jezika države, v katero naj bi se napotil na izobraževanje.

Študentom, ki se odločijo za študijsko izmenjavo, so na voljo tudi štipendije v višini 300 evrov, tisti, ki se odločijo za opravljanje prakse v tujini preko programa Erasmus, pa lahko prejmejo pomoč v višini 500 evrov mesečno, vendar največ za obdobje pet mesecev, kljub temu da lahko praksa traja od 3 do 12 mesecev.

Preko programa Erasmus lahko v tujini opravite tudi prakso.
Preko programa Erasmus lahko v tujini opravite tudi prakso.FOTO: iStockphoto

Glede na to, da je v Erasmus programu na voljo študij v državah EU, EFTE ter Turčiji, vas bo bivanje v omenjenih državah zagotovo stalo več, kot je višina štipendije, zato si boste morali zagotoviti dodatna sredstva. Študentka, ki je dodatna znanja pridobivala na Dunaju, je na enem izmed forumov zapisala, da je mesečno zapravila najmanj 650 evrov, mesečno pa je prejemala 240 evrov štipendije, še dvajset evrov mesečno pa bo prejela ob dokazilu o uspešno opravljenih obveznostih.

Marsikoga zanima, ali je študij lažji ali težji v primerjavi z našimi ustanovami. Izkušnje so seveda različne, naša študentka pa pravi “da jih nič ne crkljajo” in da so deležni enakih kriterijev in zahtev kot domači študenti.

Na tuji instituciji so študentje vključeni v akademsko in družabno življenje oddelka. Obiskujejo predavanja in seminarje ter opravljajo predhodno dogovorjene obveznosti. Vse to je sestavni del njihovega študijskega programa na matični ustanovi.

Pred svojim odhodom v tujino se morajo študentje seznaniti s študijskim programom tuje institucije. S svojim mentorjem ali koordinatorjem se dogovorijo za program študija ter sestavijo študijski sporazum. Po zaključenem obdobju študija v tujini bo institucija gostiteljica poslala potrdilo o opravljenih študijskih obveznostih, v katerem bodo prikazani študentovi rezultati. Obdobje študija, opravljenega v tujini, bo matična institucija v celoti priznala, če bodo le izpolnjene vse obveznosti.

Izmenjave študentov so vedno bolj popularne
Izmenjave študentov so vedno bolj popularneFOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861