Cekin.si
Pazite, kako se pogovarjate s šefom, da si ne boste uničili kariere.

Kariera

'Šef, motiš se' vam lahko uniči kariero

Š.Z.
27. 07. 2016 16.03
3

Zaradi izjav "ne morem delati z njim", "on je tepec", "kaj Nina v resnici sploh počne" in "zakaj Jan lahko, jaz pa ne" izpadete otročji. Služba ni vrtec in obnašajte se temu primerno.

Včasih je v službi bolje biti tiho, kot vse povedati iskreno in na glas. Predvsem je treba biti previden med pogovorom s šefom, kjer lahko že manjša napaka pomeni veliko v vaši karieri. Zato vedno premislite, preden spregovorite.

Nikoli, ampak res nikoli, ne bi smeli šefu na primer reči: "Motiš se." Raje pojasnite, da imate morda napačne informacije, da ste dobili drugačen vtis. Skušajte biti prijazni in pomagati, namesto da kritizirate. Stavek, ki ga ne bi smeli izreči, je tudi "ne morem", ker dajete vtis nesposobnosti ali odpora.

Neumna je izjava "to ni moje delo", saj kažete neprilagodljivost, pa tudi, da vam je vseeno za uspeh podjetja. Obenem boste bolj nepogrešljivi, če boste znali več in ne manj. Slaba izbira besed je "ne vem", bolje je ugibati z obljubo, da se boste pozanimali.

Pazite, kako se pogovarjate s šefom, da si ne boste uničili kariere.
Pazite, kako se pogovarjate s šefom, da si ne boste uničili kariere.FOTO: Thinkstock

"Ne" je včasih nujen, vendar je zraven priporočljivo prijazno ponuditi razlago. Če vas šef na primer vpraša, ali lahko pomagate sodelavcu pri projektu, raje kot "ne" odgovorite: "Danes težko, ker pripravljam projekcijo za predavanje. Ali bi raje, da delam na projektu?"

"Bom poskusil" je odgovor, ki pušča v negotovosti. Predstavljajte si, da bi vam šef na vprašanje, ali bo plača nakazana 15. v mesecu, odgovoril: "Bom poskusil, morda." Verjetno ne bi bili najbolj srečni.

"Kaj imam jaz od tega?" je neprimerno vprašanje za nekoga, ki dobiva plačo za svoje delo. Šefi imajo radi timske delavce. "Žal mi je, ampak ..." ob napaki ne bo dovolj. Raje recite: "Žal mi je, naslednjič bom bolj pazljiv."

Z "no, potrudil sem se po najboljših močeh" poveste, da niste dovolj dobri. Raje recite, da bo naslednjič zagotovo bolje. Zaradi grožnje "dal bom odpoved" vas bo šef dojel kot tveganje, v katerega se morda ne splača več vlagati. In nikoli ne krivite sodelavcev. Če res niste krivi, razložite zakaj. Če ste, prevzemite odgovornost.

Nikoli ne recite naglas, da vam je dolgčas, saj morate vedno najti in videti delo. Šef bo lahko hitro poskrbel, da bo vaša služba postala bolj "zanimiva". Ne priznajte, da ne poznate rešitve. Vodje iščejo rešitve, podrejeni pa govorijo o težavah. Pa tudi s stavkom "to ni mogoče" ne boste prišli daleč.

Nikoli ne zahtevajte, vedno prosite. Če si želite pred dopustom oditi prej, ne izjavite: "Danes bom zaključil dve uri prej." Raje vljudno vprašajte: "Danes je zadnji dan pred dopustom. Misliš, da bi lahko odšel dve uri prej?" Dober šef vam bo verjetno ugodil.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861