Cekin.si
image (28)

Kariera

Sprehajam pse, 'štiham' vrtove in stradam, ker mi je država dala 4500 €

Natalija Švab
15. 02. 2011 15.29
33

'Z iskanjem službe, ki bi me veselila in prinašala dohodek, ki bi omogočal preživetje moje družine, nisem imel sreče,' pravi 39-letni Andrej iz okolice Maribora. 'Podjetje, kjer sem dobil prvo zaposlitev, je po nekaj letih propadlo, nove službe pa ni bilo takoj oziroma sem se odločil, da si želim nekaj novega.'

In nova je bila v tem primeru zaposlitev kot voznik tovornjaka. Nemčija, Francija, Rusija, Turčija … Večina praznikov, nič dopusta, veliko srečanj s policisti. Tudi zato, ker je morala biti dostava opravljena dovolj hitro, pa čeprav na račun predpisanih odmorov. Nekaj kazni, ki so bile sicer posledica pritiskov delodajalca, je moral Andrej plačati celo sam. Čeprav je v desetih letih zamenjal tri delodajalce, se je zgodba ponavljala. Imela pa je še en skupni imenovalec. Vse to niso bile 'resne službe'. Večina je bila za določen čas, nekaj pa še to ne. Delo na črno. Pokojninske dobe se je v tem času nabralo le malo. In potem je prišla bolezen, z njo pa zahteva po spremembi načina življenja. Neredni obroki, vzdrževanje budnosti s kavo in cigareto niso prišli več v poštev in tako je bil Andrej primoran dati odpoved.

Znašel se je na zavodu za zaposlovanje. Strnjena verzija dolge zgodbe se konča tako, da se je na koncu po neuspelih razgovorih za delo odločil – tudi na prigovarjanje svetovalke – odpreti s. p. 'Najbrž me je v prvi vrsti premamila obljuba o 4500 evrih subvencije za samozaposlitev. Poleg tega sem si mislil, da če delaš in ti ni mar, za kakšno delo vse bo treba poprijeti, tudi 18 ur na dan, bi moralo iti,' razlaga Andrej. Pa ni šlo. 'Saj delo – takšna in drugačna dela na področju gradbeništva – sem še našel. Zapletlo se je pri plačilu. Vsi so obljubljali, plačali pa niso. In če si 'majhna riba', se je težko boriti.'

Danes, po skoraj enem letu, je Andrej uradno še vedno samostojni podjetnik. V resnici pa spet vozi tovornjak. 'Nisem hotel zapreti sp-ja, ker moram, če to storim prej kot v enem letu, vrniti subvencijo, pa tudi lažje je najti delodajalca, če mu rečeš, da boš delal preko sp-ja, da ni nobene potrebe, da te zaposli ...'

Samozaposlovanje je najuspešnejši program aktivne politike zaposlovanja?!

Tako so nam povedali na zavodu za zaposlovanje, kjer podobno kot minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik opažajo, da je zanimanja za subvencije za samozaposlitev vse več. Lani so jih razdelili za 11,5 milijona evrov, trenutno pa je na razpolago še dobrih 11 milijonov evrov.

Število sklenjenih pogodb za dodelitev subvencije za samozaposlitev po letih:

Leto:
Število sklenjenih pogodb za dodelitev subvencije
20051.643
20062.436
2007417
20081.599.
20094.330
20105.148
Vprašanje je le, na podlagi česa ocenjujejo to 'veliko uspešnost'. Naslednji podatek namreč pravi, da se približno 80 odstotkov samozaposlitev ohrani najmanj dve leti. Se pravi, da jih kljub subvenciji 20 ostotkov obupa že v prvih dveh letih. Ostali pa vztrajajo vsaj tako dolgo, kot je bilo dolgo časa zakonsko obvezno obdržati samozaposlitev, če niste želeli vrniti subvencije! Prej je bilo to dve leti, po letu 2009 pa eno leto. Znesek 4500 evrov pa približno pokrije stroške, ki jih imate s sp-jem v prvem letu. Dobljeno torej vrnete državi. Podatka o tem, koliko prejemnikov subvencije je svoja podjetja doslej zaprlo, tam, kjer denar delijo, nimajo! So pa bolj jasni podatki o vpisih in izpisih iz baze samostojnih podjetnikov, ki govorijo o tem, kako težko je biti v teh časih samostojni podjetnik. (Vir: ajpes)
Mesec (leto 2010)Št. vpisanih v register sp-jevŠt. izbrisanih iz registra sp-jev.
Januar1.155617
Februar717724
Marec742907
April672813
Maj645721
Junij7991.056
Julij1.161714
Avgust1.222874
September1.626845
Oktober1.532724
November1.1081.287
December8611.710

Andrejeva zgodba o sanjah, ki so neslavno propadle, tako še zdaleč ni edina, ljudje pa si vmes, preden se dokončno vdajo in odpravijo nazaj na zavod za zaposlovanje, omislijo marsikaj, da bi preživeli. 'Da plačam prispevke, okopavam vrtove, sprehajam pse, obrezujem sadna drevesa, pleskam ograje, praznim greznice in v lokalih čistim wc-je,' je na spletnem forumu priznal nek drug sp-jevec.

Pri nas lahko delate samo, če ste sp!

Seveda pa se vsi za samostojno podjetništvo ne odločijo sami. Mnogi nimajo izbire in teh je čedalje več. Vse v imenu fleksibilnega trga delovne sile, najbrž. Kajti država namerava takšne oblike zaposlovanja v prihodnje močno podpirati. Za državo je sistem vsekakor ugoden. Če so ljudje samozaposleni, so zaposleni, torej ne kvarijo statistike o brezposelnosti. Zadovoljni pa so tudi delodajalci, ki sem jim strošek, ki ga imajo z delavcem, občutno zniža. Odpuščanje takšnih ljudi – mala malica! Edini, ki v verigi ni na boljšem je – presenečenje – delavec.

Seveda ne gre dvomiti v to, da marsikomu posel zagotovo uspeva, pa če kot samostojen podjetnik dela zase ali za izbranega delodajalca. A niso redki z izkušnjo, podobno izkušnji naše bralke, recimo ji Maja.

'Delodajalec te noče zaposliti in te prisili, da odpreš s. p.,' razlaga Maja. 'Prvo leto imaš subvencijo in je vse, kot mora biti. Če si pameten, uradno ne presežeš zaslužka, ki ti 'nabije' stroške za zdravstvo in pokojnino v nebo.' Potem pa se po njenem začne zapletati. 'Drugo leto. Delaš kot nor, da pokriješ stroške, ki jih moraš plačati državi. Davčna tvoj zaslužek ocenjuje, ne da bi upoštevala ta odhodek. Banka, v kateri bi rad najel kredit, tvoje dohodke računa minus ta odhodek. Na kratko: plačaš obilno dohodnino, ne dobiš pa kredita.
Tretje leto. Ker si prejšnje leto tako pridno delal, ti država zviša stroške zavarovanja in zdravstva z 280 na okoli 500 evrov. Hkrati je tvoj delodajalec v krizi – pove ti, da bo dela manj, denarja manj. Ko to sporočiš državnim organom in želiš nižje prispevke, ti rečejo, da se to ne da. Oni zadevo računajo za leto nazaj – sam si kriv, zakaj si pa toliko delal? Ne gre več, obupaš. Greš na zavod za zaposlovanje. Ugotoviš, da tebi ne bodo dali nobenega nadomestila – kako le, saj si vendar samostojni podjetnik, tako rekoč mali tajkun.'

Zapiranje sp-ja: Odpustili ste sami sebe? Pozabite denarno nadomestilo!

Zakon o urejanju trga dela v členu, ki govori o pravici do nadomestila za brezposelnost na zavodu za zaposlovanje namreč pravi naslednje:

– Zavarovanci, ki niso bili zavarovani na podlagi delovnega razmerja, ne morejo uveljaviti pravice do denarnega nadomestila, če odjava iz vseh socialnih zavarovanj ni bila posledica objektivnih razlogov. Med objektivne razloge za odjavo iz zavarovanja se štejejo zlasti dalj časa trajajoča bolezen zavarovanca, insolventnost, stečaj, elementarna nesreča, večja materialna škoda na premoženju zavarovanca, izguba poslovnega prostora ali izguba poslovnega partnerja, na katerega je bilo v pretežni meri vezano poslovanje in drugi primerljivi objektivni razlogi.

– Ne glede na prejšnji odstavek zavarovanci, ki so bili prostovoljno vključeni v obvezno zavarovanje za primer brezposelnosti, ne morejo pridobiti pravice do denarnega nadomestila, če odjava iz vseh socialnih zavarovanj ni bila posledica prenehanja pravnega razmerja, ki je bilo podlaga za zavarovanje, temveč posledica prostovoljnega izstopa.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (33)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861