Situacija, o kateri pišemo danes, je precej pogosta. Ljudje pač za enako delo prejemajo različno plačilo. Višina plače je odvisna od izkušenj, znanja, izobrazbe, osebnih pogajalskih sposobnosti in celo od obdobja, v katerem se je delavec pridružil podjetju. Podjetjem gre pač včasih bolje, včasih slabše in tako se običajno gibajo tudi honorarji.
O višini plače posameznih zaposlenih se govori zelo redko. A kljub temu se je že marsikdo znašel v situaciji, ko je izvedel za honorar sodelavca. Kaj torej storiti, če ste prepričani, da ste vi tisti, ki si zasluži višjo plačo?
Najslabše, kar lahko storite, je, da užaljeno pritečete do nadrejenega in začnete udrihati po svojem sodelavcu. Poleg tega, da sebi s tem ne boste prinesli nobene finančne koristi, se boste izkazali za zdraharja. V najslabšem primeru bo nadrejeni zmanjšal plačo vašemu sodelavcu, kar zagotovo ne bo pripomoglo h kolegialnim odnosom.
Naš nasvet:
Pogajanja o višini svojega honorarja jemljite kot poslovni dogovor. K njim pristopite racionalno. V pogovoru z nadrejenim ne izpostavljajte sodelavca, ampak višino njegovega honorarja jemljite kot izhodišče. V pogajanjih izpostavite količino dela, ki ga opravite, naštejte področja, ki so popolnoma odvisna od vas, poudarite svoje mentorske sposobnosti.