Trije mednarodno priznani strokovnjaki so Envit d.o.o. Ustanovili po približno treh letih klesanja načrta. “Smo še v zelo začetni fazi, tako da tudi investitorjev še nimamo, čeprav se z njimi pogovarjamo na različnih podjetniških delavnicah. Upamo, da se bo po prejemu naziva Start up podjetje leta tudi to spremenilo,” je optimistična direktorica Neža Finžgar.
Envit je sicer podjetje za okoljske tehnologije in inženiring, ki se ukvarja s sanacijo onesnaženih območij. Računajo, da jim bo s patentirano tehnologijo uspelo na sam vrh. V raziskavi trga so namreč ugotovili, da je v Evropi s težkimi kovinami onesnaženih vsaj 90.000 območij, sanacija, ki je nujno potrebna, pa naj bi države in zasebnike po trenutnih ocenah stala okoli 7500 milijard evrov. Prav Envitova tehnologija naj bi stroške sanacije precej oklestila, saj gre za inovativno in mnogo bolj učinkovito tehnologijo.
Nagrada Start-up je odskočna deska
Tako meni direktor podjetja, ki si je naziv, 10 000 evrov denarne nagrade in sodelovanje na prestižnih podjetniških izobraževanjih priborilo lani. G-1 Simona Štrancarja se medtem razvija v uspešno mednarodno podjetje, Štrancar pa uspeh pripisuje tudi dejstvu, da so zelo hitro našli osebo, ki je verjela vanje in jih finančno podprla. “Mislim, da če imaš dobro idejo, vira financiranja ni težko najti. V nas je takrat verjel Mirko Tuš.”
Je pa prav financiranje tisto, ki marsikomu sesuje sanje o lastnem podjetju. Banke drznosti pač ne podpirajo, razen če imate sredstva – priljubljene so predvsem nepremičnine, s katerimi boste posojila zavarovali. Je pa pomoč države inovativnim podjetnikom včeraj obljubil razvojni minister Mitja Gaspari.
“Pomagajte si sami in država vam bo dala”
Kot je dejal, je vlada februarja letos sprejela izhodno strategijo, v kateri je med prioritetami uvrstila prav vzpodbujanje podjetništva, zlasti malih in srednjih podjetij, ki prinašajo nova delovna mesta z visoko dodano vrednostjo. "V ospredje tako postavljamo inovativnost, kreativnost, internacionalizacijo podjetij, informacijsko družbo, nove zelene tehnologije, sodobno in kakovostno visoko šolstvo ter učinkovito javno upravo,” je povedal. Zato je vlada letos uvedla tudi programsko usmerjeni proračun.
Koliko denarja bo vlada na koncu podjetnikom, ki svojo pot šele začenjajo, namenila na koncu, bomo še najlažje videli po tem, ko bo Slovenija letos do konca izčrpala evropska sredstva s tega naslova in bo razvoj podjetništva postal izključno naloga naše vlade.
Smo pa Slovenci menda precej inovativni in podjetniški, meni član izborne komisije Start up podjetje Iztok Lesjak: “Čeprav nas večinoma ocenjujejo kot trgovce, se to počasi vsaja v nas. 40 let nepodjetništva je pač terjalo svoj davek, ampak z novimi generacijami se to spreminja, čeprav glavna težava – odpor Slovencev do sodelovanja – ostaja. To “navado” skušamo nekoliko blažiti v podjetniških inkubatorjih.” Prav iz kroga okoli univerz in podjetniških inkubatorjev, prihaja tudi največ kandidatov za start up podjetja.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV