Cekin.si
Roki za pridobitev študentskih sob so se že iztekli, obstaja pa še nekaj možnosti kako do sobe.

Kariera

Študentje, kje boste pa spali in za koliko?

STA, M.M.
26. 08. 2011 14.48
0

V slovenskih univerzitetnih prestolnicah je na voljo dobrih 16 tisoč postelj za študente. Roki za oddajo vlog za bivanje v študentskih domovih so se sicer že iztekli, obstaja pa še nekaj možnosti kako priti do sobe.

Sprejem brucov za šolsko leto 2010/2011 - 14
Sprejem brucov za šolsko leto 2010/2011 - 14FOTO: Miro Majcen
V letošnjem študijskem letu 2011/2012 je v Ljubljani, Mariboru, Kranju in na Primorskem na voljo skupno dobrih 16 tisoč postelj. Letošnji cenzus je po razpisu 2.242,32 evrov bruto mesečno na družinskega člana v letu 2010.

Cene mesečnih najemnin študentskih sob se gibljejo od slabih 50 do 129 evrov, odvisno od starosti doma, velikosti sobe in števila oseb v sobi, pri zasebnikih pa okoli 150 evrov. Ena od oblik subvencioniranega bivanja je namreč bivanje pri zasebnikih s subvencijo, pri katerem študentom del najemnine krije država. Najemnina lahko znaša najmanj 45 evrov in največ 105 evrov. Višina subvencije pa je 40 evrov.

Sicer so se že iztekli roki za oddajo vlog za bivanje v študentskih domovih, za podaljšanje bivanja v študentskih domovih in za bivanje pri zasebnikih s subvencijo, če ste zamudili nikar ne obupajte, saj obstaja še nekaj možnosti kako priti do sobe.

Veliko študentov si bo namreč moralo zaradi pomanjkanja prostora v študentskih domovih tudi letos namestitev poiskati sami. Pri tem jim lahko pomagajo tudi študentske organizacije, ki brezplačno posredujejo različne vrste namestitev na področju študija. Poleg tega pa študentom in najemodajalcem med drugim nudijo tudi brezplačno pravno pomoč.

Na Študentski organizaciji Univerze v Ljubljani (ŠOUL) z m2 brezplačno posredovalnico sob študentom posredujejo eno-, dvo- in več posteljne sobe, garsonjere, stanovanja in tudi hiše. Poleg tega študentom in lastnikom tudi brezplačno pravno svetujejo pri sklepanju najemnih pogodb, pri pridobitvi subvencioniranega bivanja pri zasebnikih ter seznanjajo lastnike stanovanj z možnostjo pridobitve subvencije, so sporočili iz ŠOUL. Posredovalnica je dosegljiva na spletnem naslovu svetovalnica.com.

V bazi m2 brezplačne posredovalnice sob je trenutno okoli 400 ponudnikov stanovanj ali sob s področja Ljubljane. Po njihovih podatkih najhitreje oddajo enoposteljne in dvoposteljne sobe, kjer sta prosti obe postelji. Pomembno prednost pa imajo stanovanja in sobe v bližini fakultet. Cene za nastanitev take vrste se v povprečju gibljejo od 120 do 180 evrov na osebo za dvoposteljno sobo in od 200 do 270 evrov za enoposteljno sobo. Stroški pa se v večini primerov plačujejo posebej, so še zapisali v ŠOUL.

Okviren cenik študentskih kapacitet

Roki za pridobitev študentskih sob so se že iztekli, obstaja pa še nekaj možnosti kako do sobe.
Roki za pridobitev študentskih sob so se že iztekli, obstaja pa še nekaj možnosti kako do sobe.FOTO: 24ur.com

V Študentski organizaciji Univerze v Mariboru in Zavodu PIP so za svoje študente, ki jim ne bo uspelo priti do proste postelje v študentskem domu, tudi letos pripravili borzo študentskih sob in stanovanj Kamrica. Najemnikom in najemodajalcem je prav tako na voljo tudi brezplačna pravna pomoč, so sporočili iz ŠOUM. Kamrica deluje v okviru portala za mlade Dostop.si, kjer sta zbrana tako ponudba kot povpraševanje po sobah in stanovanjih. Najemnikom in najemodajalcem pa Zavod PIP brezplačno nudi številne druge ugodnosti, med drugim še pravno pomoč, pripravo najemne pogodbe, posredovanje v primeru spora, pa tudi možnost arhiviranja najemnih pogodb.

Študentska organizacija Univerze na Primorskem (ŠOUP) pa ponuja brezplačno posredovalnico študentskih sob na spletnem naslovu www.mojcimer.si, kjer največ obiskov beležijo prav v avgustu. Poleg iskanja prostih sob, stanovanj in potencialnih sostanovalcev omenjena spletna stran nudi tudi aktualne informacije s področja študentskega bivanja in bivanjske problematike. Na resorju za socialo in študentsko problematiko ŠOUP so se za to odločili predvsem zaradi tega, da bi študentom omogočili lažje iskanje, najemodajalcem pa olajšali delo pri oddaji oglasov prostih najemniških kapacitet na Primorskem in drugod po Sloveniji.

Sprejem brucov za šolsko leto 2010/2011 - 25
Sprejem brucov za šolsko leto 2010/2011 - 25FOTO: Miro Majcen
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861