Cekin.si
230 evrov za tedenski najem študentske sobe

Kariera

Študentska soba za 10 tisoč evrov na leto

Neža Šabanovič Grmšek
29. 09. 2010 15.32
0

Cene študentskih sob dosegajo vrtoglave zneske, ki si jih povprečen študent brez posojila ali bogatih staršev ne more privoščiti.

230 evrov za tedenski najem študentske sobe
230 evrov za tedenski najem študentske sobeFOTO: iStockphoto

Najbolj vrtoglave cene študentskih sob dosegajo na fakulteti Sarah Lawrence v New Yorku. Manjši umetniški kolidž povprečno zaračunava skoraj 10 tisoč evrov na leto. Študentje omenjene fakultete pa si lahko sobo izberejo v eni izmed številnih prestižnih vil, v čudovitih predvojnih apartmajskih kompleksih ali pa v tradicionalni glavni hiši.

Nekaj manj dolarjev kot v New Yorku plačujejo študentje Univerze v Georgetownu. Za sobe, ki so menda zelo majhne in dotrajane, pa bodo na letni ravni odšteli 9.400 dolarjev.
Mesto Los Angeles, sodeč po cenah študentskih sob, prav tako ni nič bolj sprejemljivo. Kolidž Penona na obrobju mesta Los Angeles svojim stanovalcem zaračunava slabih 9 tisoč dolarjev na leto. Je pa vsekakor treba dodati tudi, da se omenjene sobe lahko primerjajo kar z bivanjem v palači.
Kako pa je s študentskimi sobami v Britaniji? Seveda bivanje  tudi tam ni poceni, poleg tega najemnine iz leta v leto še naraščajo. V zadnjih treh letih so se sobe, za katere poskrbijo britanske univerze, podražile za več kot 20 odstotkov. Cena najema na teden pa se vrti okoli 230 evrov.

Ena najdražjih študentskih „rezidenc“ je v lasti edinburške univerze na Škotskem in spada med tako imenovane 'premium' sobe. Za takšno sobo mora študent odšteti kar 250 evrov na teden.

Takoj za edinburško premium sobo je suita v škotskem St. Andrewu, ki s polno nadstandardno opremo dosega 220 evrov na teden. Primerljive cene sob pa ponuja tudi podjetje Unite, zasebno podjetje s široko ponudbo študentskih sob. Unite trgu predstavlja sobe z dovršenim interierjem, luksuznimi dodatki in visoko tehnologijo, kot so širokozaslonski televizorji. Za enako ceno pa je pravzaprav mogoče najti tudi eno ali celo dvosobno stanovanje v novem, vendar manj popularnem delu Edinburgha.

Seveda so študentje nad takšnimi cenami sob enostavno ogorčeni in so se že večkrat obrnili na rektorja Univerze v Edinburghu. Iain McWhirter pa na to odgovarja: „Resda so se name že večkrat obrnili študentje, ki so nad stroški za sobe ogorčeni. Naša univerza pa vztraja, da sobe v Edinburghu niso nič dražje kot primerljive sobe v Angliji.“ Obenem pa rektor še dodaja, da je povsem možno, da bodo študentje nezadovoljni s takšnimi stroški za študentsko sobo. Proti rektorju McWhirterju pa so se postavili mnogi študentski voditelji in drugi rektorji, saj so prepričani, da bodo previsoke cene sob odbijajoče za bodoče študente. Mnogi študentje so že tako ali tako zadolženi zaradi raznih posojil in naraščajočih stroškov za študentsko življenje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861