Vedno več študentov si že v času šolskega leta poišče zaposlitev, še več pa je takih, ki delo iščejo le med počitnicami.

Anketiranje in selitve
Ponudba na študentskih servisih je velika in če imajo mladi le nekaj volje ter potrpljenja, lahko hitro najdejo delo. "S strani delodajalcev so najbolj iskana dela fizična dela, anketiranje, prodaja, promocije, trženje, gostinska dela. Dekleta največ povprašujejo po administrativnih delih, promocijah, prodaji, delu hostese pa tudi po lažjih delih kot so pakiranje, deklariranje, lepljenje. Fantje največ povprašujejo po dobro plačanih kratkotrajnih delih, npr. selitvah, po delu na računalniku in delu v proizvodnji. Študente višjih letnikov in absolvente bolj zanimajo dela, ki so povezana s smerjo študija oziroma s področjem dela, na katerem se želijo zaposliti," je povedala Katarina Bremec Slanič z e-Študentskega servisa.
Povprečna urna postavka je 4,50 evrov na uro.
Seveda je skoraj vedno prvo vprašanje štidentov in študenk, koliko bodo zaslužili na uro. Katarina Bremec Slanič je razložila: "Lažja fizična dela so plačana od 3,90 evrov na uro. Pri težjih fizičnih delih urne postavke dosežejo tudi 7 evrov, npr. selitve. Za lažja administrativna dela se postavke gibljejo od 4 evre dalje, pri zelo zahtevnih delih pa je plačilo tudi 5,50 na uro. Za prodajo se gibljejo urne postavke med 3,90 in 4,40 evre, pogosto podjetja plačilo tudi do 7, odvisno od zahtevnosti, znanja, ki ga študent potrebuje za uspešno študentom dodajo še odstotke od prodaje. Promocije so plačane zelo različno, urne postavke se začnejo pri 4,60 evrih na uro, bolje so plačane promocije med vikendi in v nočnih urah. Za strokovna dela so urne postavke zelo različne, glede na težavnost dela in zahtevana znanja. Pogosto so študenti plačani po projektih in ne po urah. Povprečna urna postavka za gostinska dela se giblje od 4,40 evrov dalje."
Dobro plačano delo je zasedeno že v uri ali dveh
Anja Arko iz Študentskega servisa Maribor je povedala: "Kako hitro študenti lahko pričnejo z delom je odvisno od ponujenega dela. Zanimivo in dobro plačano delo je lahko zasedeno že v eni do dveh urah, zanimanja za strežbo je manj, zato tudi dalj časa iščejo kandidate za delo."
"Študent lahko prične delati v dokaj kratkem času in sicer takoj po slenjenem končnem dogovoru z delodajalci ter seznanitvijo z ukrepi za zdravo in varno delo ter morebitnih dodatnih navodilih delodajalca. Pred pričetkom dela mora študent ali dijak dvigniti napotnico, katera je tudi podlaga za delo," pa je dodala Bremec Slaničeva.

Povedali pa sta še, da se obdobje trajanja dela lahko zelo razlikuje. Nekatera dela trajajo samo nekaj ur, npr. selitve, druga lahko potekajo tudi dlje časa, dlje časa z vmesnimi prekinitvami, pa traja tudi projektno. V počitniških mesecih, torej od junija do septembra, pa je opazen porast t.i. počitniških del, ki trajajo samo v poletnih mesecih.
Komentarji (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV