Cekin.si
Največji avstralski rudnik zlata z vzdevkom 'Super jama'

Kariera

Tudi brez srednje šole dobi 150.000 evrov na leto. Toda, ali je vredno?

Ž.K.
24. 01. 2013 14.13
35

Avstralija in Nova Zelandija veljata za najbolj priljubljeni destinaciji ljudi, ki se v svet odpravijo zaradi iskanja zaslužka. Možnosti v treh deželah so res velike, toda, ali je vredno? Spoznajte zgodbo Jamesa, ki kot rudar zasluži kar 150.000 evrov letno.

Avstralija je ena največjih izvoznic železove rude na svetu. Večino nakopanih zalog potuje na Kitajsko, kjer povpraševanje zaradi hitrega razvoja neprestano raste. Da bi uspeli zadovoljiti potrebe industrije so morali rudniki močno povečati proizvodnjo, za to pa je potrebno ogromno delovne sile.

Največji avstralski rudnik zlata z vzdevkom 'Super jama'
Največji avstralski rudnik zlata z vzdevkom 'Super jama'FOTO: Wikipedia

Posledično je na voljo veliko dobro plačanih delovnih mest. James Dinnison ni zaključil srednješolskega izobraževanja. Že sedem let dela po avstralskih rudnikih. Trenutno opravlja delo upravljavca vrtalnega stroja. Njegova letna plača znaša kar 150.000 evrov na leto oziroma kar 12.500 evrov mesečno. Živi v veliki hiši, ima avto, v katerega je vložil skoraj 50.000 evrov, izvenserijski motor za 35.000 evrov, za čivavo je plačal 1.000 evrov. A delo v rudnikih ima tudi slabo plat.

Kot je Dinnison povedal za Wall Street Journal, se je za denar praktično odpovedal svojemu življenju. Rudniki so praviloma oddaljeni stotine kilometrov od civilizacije in bolj spominjajo na delovna taborišča kot kaj drugega. Delovniki trajajo 12 ur, delo poteka v nevarnih razmerah, po več tednov  skupaj. Skupaj naj bi v povprečju rudarji delali 250 dni. Nato sledi obdobje oddiha, ki je v glavnem namenjeno zapravljanju denarja. Alkohol, droge in prostitucija so stalni spremljevalci življenja rudarjev s polnimi žepi. Številne družine propadajo, pogost pa je tudi pojav depresije.

Dinnison dela kot upravljalec vrtalnega stroja.
Dinnison dela kot upravljalec vrtalnega stroja.FOTO: Wikipedia

James je s svojim delom zaslužil že več kot milijon evrov, a nima niti centa prihranka, a pravi, da mu ni žal. Ob tem omeni, da je zdaj že tako usposobljen, da dela ne bo nikoli izgubil. In kot kaže, se mu za njegovo delo vsaj še naslednjih nekaj let ni treba bati. Glede na statistične podatke, objavljene v Wall Street Journalu, naj bi rudarski industriji do leta 2017 primanjkovalo kar 90.000 delavcev.

Povprečna plača v avstralskih rudnikih naj bi znašala kar 100.000 evrov letno, naš rudar pa si že v kratkem obeta napredovanje na delovno mesto, ki mu bo na leto prineslo kar 260.000 evrov.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (35)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861