
Zabava se je po poročanju Jutarnjega, slabo končala za vsaj eno izmed njih, saj so bili kmalu po objavi fotografij v šolo poklican njeni starši. Dekleta zdaj trdijo, da jim je vodstvo šole, skupaj s komentarjem 'poglejte, kaj počnejo vaši otroci', pokazalo tudi sporne fotografije.
Starši nad videnim niso bili navdušeni, prijateljice dekleta pa zdaj trdijo, da je naslednji dan prišla v šolo polna modric. Vir škandala je seveda vprašanje, katere zakone o zasebnosti je šola prekršila s tem, ko so staršem pokazali Facebook fotografije njihovega otroka. Ravnateljica je prepričana, da je ravnala prav, saj je svetovni splet kraj, kjer se dogaja veliko vrstniškega nasilja, zato želijo otroke opozoriti na nevarnosti, ki jih prinaša neprevidno vedenje na internetu.
Del javnosti pa je seveda prepričan, da si dekleta za sporne fotografije ne zaslužijo opomina, ukora, možnosti izključitve in niti slučajno tega, da šola o tem obvešča starše, čeprav gre za mladoletnice. Gre namreč za kršenje otrokove pravice do zasebnosti. Kako zaseben je Facebook pa je seveda že drugo vprašanje.
Uničeno življenje zaradi seksi fotografije
S pravico do zasebnosti otrok, ki se ne zavedajo, kakšne so lahko dolgoročne posledice, se nikakor ne strinja Američanka Angie Varona. Nekoč je bila vesela najstnica, ki je sanjala o potovanjih in študiju. Danes je stara 17 let. Vsak teden obišče psihologa, kamor koli gre, jo spremlja odrasla oseba, izpisala se je iz šole in ima domače učitelje. Vsak dan vse ključavnice zaklene vsaj trikrat.
Angie je pred tremi leti posnela nekaj fotografij, na katerih je lepa najstnica v kopalkah in jih poslala fantu. Niso imele neposredne seksualne konotacije. Po vdoru v njen spletni račun, pa so se fotografije po spletu razširile kot požar. Ko je svoje ime nazadnje vpisala v Google, je za našel 356.000 zadetkov!
Angie ves čas nadlegujejo moški, ki izbrskajo njen spletni ali domač naslov ali pa telefonsko številko. Širjenja fotografij ne more ustaviti, pravi pa, da se je spremenila v živčno razvalino. Pravi, da si je z neprevidnostjo uničila življenje in opozori na 14-letnega Jameyja Rodemeyerja, ki je zaradi nadlegovanja na spletu kasneje storil samomor.
Univerze in delodajalci so postali detektivi
Potem pa je tukaj še ameriška raziskava, po kateri vsaj 30% univerz pred sprejetjem preveri še spletno aktivnost in zgodovino bodočih študentov. 'S tem po svoje ni nič narobe, saj gre za prestižne ustanove, ki na ta način ščitijo svoj ugled, ki so ga gradile dolga desetletja,' je prepričan eden od raziskovalcev.
Na drugi strani pa je seveda dejstvo, da bo po tej selekciji marsikdo zaradi objavljanja moralno ali celo zakonsko spornih fotografij, ostal pred vrati želene šole. Kot se je to že zgodilo komu, ko je prosil za službo Delodajalci namreč zaposlene na spletu preverjajo še raje kot univerze študente. To naj bi namreč počelo kar 80% delodajalcev.
Kaj pa menite vi? Imajo šole pravico nadzirati spletne aktivnosti učencev in v primeru potencialne nevarnosti obveščati starše ali ne?
Komentarji (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV