"Ko danes gledam kakšen film, kjer nastopajo lepe stevardese, se spomnim na sedemdeseta. Takrat so bile te ženske res 'vroče'. Morda sem bil takrat še celo premlad, da bi razumel, kakšni atributi so pomembni za takšen opis, a vsekakor sem razumel, da so nam na letalu pijačo in prigrizke prinesle zares lepe ženske," je povedal za Business Insider.
Zdaj se je to spremenilo. 'Ne trdim sicer, da so zdaj grde, niso pa več tisto, po čemer je ta poklic slovel.' Najprej je bila za spremembo po njegovem kriva uredba. Dokler je cene letov določala država, so letalske družbe dejstvo, da so ponujale preveč letov po previsokih cenah, poskušale ublažiti tako, da so sedeže polnile z boljšo ponudbo. Boljša hrana, boljša storitev in lepše stevardese.
Po spremenjeni uredbi leta 1978 pa je postalo jasno, da ne glede na to, kako zelo radi predvsem moški gledajo lepe ženske, vseeno ne bodo plačevali dražjo letalsko družbo, če lahko sedejo na cenejše letalo.
Prvovrstno in lepo osebje je zahtevalo precej višjo plačo. Če bi to vseeno prinašalo več potnikov, bi bile letalske družbe najbrž pripravljene plačati tudi to, tako pa je večina le želela čim prej prispeti na cilj za čim manj denarja.
Letenje je z uredbo na drugi strani Atlantika postalo dostopno skoraj za vsakogar, število potnikov se je od takrat podvojilo, predvsem tistih, ki želijo potovati ceneje, kar potrjuje tudi priljubljenost nizkocenovnih letalskih prevoznikov.
Potem pa so tukaj seveda še spremembe na trgu dela. Včasih so za stevardese veljala stroga pravila. Niso smele biti poročene, niso se smele zrediti, zanositi in biti stare veliko čez 30. Danes naj seveda nič od tega ne bi bilo več razlog za odpoved. Zaradi spremenjene zakonodaje, feminističnih gibanj in pritiska sindikatov letalske družbe žensk ne odpuščajo več, ker so prekršile katero od naštetih 'zapovedi'. "Če danes letite s katero od velikih letalskih družb, je le malo stevardes starih okoli 20, kar je bila včasih že skoraj norma."
"Če pogledate nacionalne letalske prevoznike držav, kjer so zakoni o diskriminaciji in trgu dela le na papirju ali pa še tam ne, boste opazili, da ta podjetja zapravijo ogromno denarja za oglaševanje svojih 'vročih' stevardes. Trg dela jim namreč dovoljuje, da tiste, ki postanejo manj privlačne, hitro zamenjajo. V večini razvitih držav to brez zapletov skoraj ni mogoče. In najbrž je tako tudi prav."
Komentarji (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV