Tradicija ohranjanja stikov med bivšimi diplomanti in fakulteto izhaja iz 19. stoletja, ko so bili v ZDA ustanovljeni prvi alumni klubi. Harvard Alumni Association je bil tako ustanovljen leta 1840, Alumni Association of Princeton University leta 1826, na spletni strani univerze Yale pa lahko preberemo, da so prvi zametki povezovanja diplomantov nastali že leta 1792, čeprav so uradno združenje dobili 'šele' leta 1890. Trenutno najštevilčnejši alumni klub ima Harvardska poslovna šola. Šteje namreč več kot 320.000 članov, prihajajo pa iz vseh koncev sveta.

Združevanje diplomantov fakultet seveda ni namenjeno le obujanju spominov na študijska leta, ampak zagotavljajo poslovne in karierne povezave, deljenje dobrih praks med diplomanti, študenti in univerzo, hkrati pa uspešni posamezniki s svojimi uspehi dvigujejo tudi ugled izobraževalne institucije v kateri so pridobili izobrazbo. Predvsem ameriške univerze preko klubov svojih nekdanjih študentov uspešno zbirajo tudi denarna sredstva.
Alumni klube v Sloveniji naj bi bili bolj primerljivi s Skandinavskimi, kot z ameriškimi. Prve smo dobili v devetdesetih letih prejšnjega stoletja. Od leta 1996 je naprimer aktiven Alumni MBA Radovljica, ki združuje diplomante rednega MBA programa Ekonomske fakultete. Ekonomska fakulteta v Ljubljani je Alumni klub diplomantov ustanovila leta 2001, danes pa lahko rečemo, da praktično ni več fakultete, ki ne bi imela svojega alumni kluba.

V času, ko je za napredek nujno potrebno povezovanje teoretičnih znanj, za katere skrbijo fakultete, in dobrih praks, ki nastajajo v uspešnih podjetjih, je pomen alumni klubov vedno večji. S tem, se glede na izjavo strinja tudi Zoran Janković, župan Mestne občine Ljubljana in predsednik Alumni kluba EF: "Alumni klub Ekonomske fakultete je stičišče tako mladih diplomantov Ekonomske fakultete v Ljubljani, ki šele začenjajo svojo poklicno pot, kot tudi starejših kolegov, ki svoja znanja in izkušnje posredujejo mladim, saj je eden od pomembnih vidikov druženja nadgradnja teorije s prakso. Mladi naj verjamejo vase - oni so tisti, ki bodo s pridobljenim znanjem in izkušnjami pomembno vplivali na gospodarski razvoj Slovenije."
Na Ekonomski fakulteti v Ljubljani vzajemno sodelovanje poteka tako, da se diplomant vrača na fakulteto, bodisi na dodatne aktivnosti, ki jih izvaja fakulteta izvaja (npr. poslovno izobraževanje), bodisi kot gost ali predavatelj (okrogle mize, predavanja, diskusije, itd.) in na ta način obstoječim študentom približa poslovno prakso.
Dejavnost alumni kluba je zelo pomembna tudi za mednarodni ugled izobraževalne ustanove. Ekonomska fakulteta v Ljubljani se lahko pohvali z akreditacijama EQUIS (European Quality Improvement System) in AACSB (The Association to Advance Collegiate Schools of Business), ki pričata o statusu in kvaliteti fakultete. Za ohranitev omenjenih certikatov se izvajajo stalna mednarodna preverjanja kakovosti in med pomembnejše dele ocene sodi tudi delovanje alumni kluba.
Ohranjanje starih študentskih vezi, ustvarjanje novih poznanstev, izmenjava in prepletanje znanj in izkušenj ter ustvarjanje novih poslovnih in osebnih priložnosti, so vsekakor koristi, ki si jih pri grajenju kariere želi vsak. Glavni namen je, da člani v podpori s fakulteto ustvarjajo okolje, ki bo, tako kot je za Alumni klub pomembno, v večstransko korist: ustvarjanje dodane vrednosti za diplomanta, za fakulteto, za poslovni svet in posledično gospodarstvo vključno s prenosom dobrih praks trenutnim in bodočim študentom.
Seveda pa so srečanja nekdanjih študentov dostikrat namenjena tudi zabavi, druženju in dobrodelnosti. Tako se bodo pod okriljem alumni kluba, 22.09. v ljubljanski dvorani Stožice, srečali nekdanji diplomanti Ekonomske fakultete v Ljubljani.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV