Pred šestimi leti je Mark Zuckerberg v sobi študentskega naselja ustvaril Facebook. Danes je milijarder, spletno socialno omrežje pa ima pol milijarde članov. Njihovo število narašča iz ure v uro. Vse več 'navadnih smrtnikov' si namreč želi ustvariti še 'javno identiteto' in vsaj delček sebe deliti s širnim svetom.
Na Facebooku pa najdete tudi ustanovitelja. Njegov profil pravi, da ima 3 sestre Randi, Donno in Arielle. Njegova spletna prijatelja sta tudi njegova starša Karen in Edward. Maturiral je na akademiji Philips Exeter in študiral na Harvardu. Obožuje komika Andyja Samberga, njegovi najljubši glasbeniki pa so Green Day, Jay-Z, Taylor Swift in Shakira.
Pravi, da mu je blizu minimalizem, da je rad revolucionar, med knjigami pa mu je najljubša Ender's game Orsona Scotta Carda, ki pripoveduje zgodbo o dečku, ki obožuje vojno računalniško igrico - vse dokler ne ugotovi, da je v resnici vpleten v pravo vojno.
Zuckerberg ima okoli 900 spletnih prijateljev. Ti imajo dostop tudi do njegovega e-naslova in številke mobilnega telefona. Odkar je svojemu profilu dodal še aplikacijo Places, pa ga je precej lahko izslediti – od tega, kjer sestankuje pa do restavracij, ki jih obišče.
Se vam zdi, da 26-letni milijarder z javnostjo deli preveč informacij? V 'biografiji' na svojem profilu razkriva, da je njegov cilj 'spremeniti svet v odprt prostor'. Tako bi njegova pripravljenost za deljenje informacij le odsevala njegovo osebno filozofijo, a v resnici velja, da ljudje potrebujejo 'vzornika'. In več kot je ljudi, ki s pripravljeni svoje zasebne informacije deliti s svetom, več denarja se steka v Zuckerbergov žep. In trenutno je mladenič na dobri poti, da pristane čisto na vrhu lestvice najbogatejših Zemljanov, trdijo poznavalci.
Naj vas njegov Facebook profil torej ne zavede: Zuckerberg le izjemoma govori z mediji in ne mara javnega nastopanja. Svojo zasebnost dobro skriva pred javnostjo.
Da film ne bi pokvaril javne podobe mladega milijarderja, je Zuck, kot ga kličejo prijatelji, le nekaj dni pred premiero v dobrodelne namene podaril zajeten kupček denarja. Kljub temu, da se je v javnosti veliko govorilo o tem, da si filma ne bo ogledal, pa je na ogled povabil celo svoje zaposlene.
Njegovi prijatelji sicer trdijo, da ga je računalniški svet zares povsem posrkal vase. Včasih celo govori kot Instant Messenger. Kratko in vse v istem tonu … In prav program za komunikacijo v obliki kratkih sporočil je pravzaprav kriv za Facebook.
Zuckerbergov oče zobozdravnik, se je leta 1996 odločil, da ne more več poslušati sebe in svoje tajnice, kako iz ordinacije v čakalnico in obratno vpijeta 'naslednji' tako glasno, da to sliši pol ulice. In Mark je sprogramiral ZuckNet – primitivno verzijo AOL Instant Messengerja, ki je omogočil sporazumevanje preko vseh računalnikov v hiši.
Najstniška leta je Zuckerberg nato preživel ob programiranju računalniških igric. „Imel sem prijatelje, ki so bili umetniki. Oni so narisali like, dali ideje, jaz sem programiral.“ Starši so nadarjenega sina vpisali na računalniški tečaj 'najvišje stopnje' na bližnji Mercey College. Ko ga je oče pripeljal prvič, so mu povedali, da z otrokom res ne more na predavanje in ostali brez besed, ko je povedal, da bo tečaj pravzaprav obiskoval njegov sin.
V srednješolskih letih je ustvaril program Synapse. Zgodnjo verzijo Pandore. Program, ki uporablja umetno inteligenco, da bi ugotovil uporabnikove navade pri poslušanju glasbe, je vzbudil pozornost, Mark pa je dobil ponudbi AOL-a in Microsofta, ki sta želela odkupiti program in mladeniču dati službo. Zavrnil je obe ponudbi in se odpravil na Harvard.
Bled fant s kodrastimi lasmi in ne ravno visoko postavo, čeprav zaradi vzravnane drže deluje višji kot je v resnici, je tukaj že na eni prvih zabav spoznal Priscillo Chan, ki je njegovo dolgoletno dekle. „Čakali smo v vrsti pred straniščem in povedal je neko 'visoko tehnološko' šalo, namenjeno samo poznavalcem računalnikov,“ pravi Priscilla. Burnega smeha sicer ni bilo, je pa bilo dovolj, da je očaral Chanovo. „Bil sem čudak. Še vedno sem, nič se ni spremenilo,“ pa pravi Zuckerberg, znan tudi po svoji redkobesednosti. Pogosto odgovarja z da in ne, če ga vprašanja sogovornika ne zanimajo, pa jih tudi povsem ignorira.
„Mark je vedno imel nos za 'izume', ki ljudi posrkajo vase,“ pravi njegov prijatelj. Na Harvardu je tako najprej ustvaril orodje s katerim je bilo mogoče ugotoviti, katere predmete je dobro izbrati glede na osebnost, sledilo je orodje, kjer so študentje med dvema fotografijama izbirali, kateri sošolec ali sošolka se jim zdi bolj seksi. Aplikacijo je univerza hitro ukinila.
Potem pa se je pridružil dvojčkoma Winklevoss, ki sta potrebovala pomoč pri projektu Harvard Connections. Spor je še danes na sodišču, saj dvojčka trdita, da je ukradel njuno idejo za nastanek Facebooka, Zuckerberg pa trdi, da je sam želel ustvariti socialno omrežje, dvojčka pa 'zmenkarski portal'. Čeprav je kazalo, da bo s poravnavo – šlo naj bi za 65 milijonov dolarjev- spor rešen, sta se dvojčka pritožila, ker naj bi Zuckerberg skrival pravo vrednost Facebookovh delnic.
Sta pa dvojčka, da bi dokazala krajo, obelodanila tudi nekaj Zuckerbergovih sporočil, ki res niso koristila njegovi javni podobi. Kraje niso dokazovala, so pa marsikoga zaskrbela, eno izmed sporočil namreč pravi:
Zuckerberg: „Če boš kdaj potreboval kakšne informacije o kom na Harvardu mi samo povej. Imam 4000 e-mailov, naslovov in fotografij.“
Prijatelj: „Kaaaj? Kako ti je pa to uspelo?“
Zuckerberg: „Nimam pojma. Kar sami dodajajo kupe informacij. Menda mi 'zaupajo'. Bedaki neumni! J*** se naj!“
Zuckerberg danes seveda trdi, da besed 19-letnika ne gre jemati resno. Se pa boji, da bo to ostala njegova javna podoba po tem, ko si bodo ljudje ogledali 'Social Network'. Film ga namreč prikazuje kot čudaka brez prijateljev v zgodbi o ljubosumju in izdaji, kjer naj bi 'pameten fant', ki se nikakor ni 'vklopil', iskal kakršen koli način za vstop v elitni klub uspešnih. In vstopnica sta bila Wiklevossa. Poleg tega naj bi Facebook nastal tudi zaradi Zuckerbergovega neuspeha pri dekletih.
Scenarist Aaron Sorkin trdi, da ni hotel napasti Zuckerberga, a tega je razočaral že sam obstoj filma, zato je s svojega Facebook profila izbrisal podatek, da je njegova najljubša nadaljevanka Zahodno krilo, prav tako Sorkinov izdelek.
Tako kot se sedaj Zuckerberg boji, da se bo o njem ustvarila napačna podoba, se veča tudi strah uporabnikov Facebooka o zasebnosti podatkov, ki jih objavljajo na tem socialnem omrežju. „Zuckerberg trdi, da bi bil svet boljši in bolj pošten, če bi bili ljudje odkriti in ne bi ničesar skrivali,“ pravi Anil Dash, eden najbolj priznanih blogerjev na svetu. „A to je razmišljanje nekoga, ki ni bil nikoli reven, ki je bil vse življenje priden in zlat deček in v resnici nima nobene skrivnosti, ob kateri bi se, če bi postala javna počutil nelagodno. Ali pa vsaj misli, da nima česa skrivati ali pa mu je čisto vseeno, kaj si drugi mislijo. Resnica pa je, da je na svetu veliko ljudi, ki jim ni vseeno in ki jih lahko portali kot je Facebook stanejo kariere, družine in celo življenja.“
Komentarji (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV