Cekin.si
Strah pred izgubo službe je v teh časih nekaj vsakdanjega.

Kariera

V katerih državah nikar ne iščite službe?

N.Š.
05. 04. 2010 16.17
4

Medtem ko večina sveta živi v pričakovanju konca gospodarske krize, vse kaže, da bodo izhod iz nje najtežje našle prav nekatere najbogatejše in najrazvitejše države. Kaj mislite, kje je še težje kot v Sloveniji priti do službe?

Zadnji podatki Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) so pokazali, da se je v zadnjem letu med tridesetimi najrazvitejšimi državami na svetu, vključujoč ZDA, Japonsko in Nemčijo, brezposelnost najbolj povišala prav v Evropi.

Čeprav se evropski politiki zadnje čase ukvarjajo predvsem z reševanjem finančnega poloma Grčije, tudi v ostalih evropskih državah delavci že kar nekaj časa neuspešno iščejo zaposlitev. Največji šok so na tem področju doživeli Irci, kjer se je brezposelnost v enem letu s 6,3 odstotka konec leta 2008 do letošnjega januarja povzpela na skoraj 14 odstotkov. Podobno slabo gre Slovaški, kjer se je brezposelnost v zadnjem letu povečala za 4 odstotne točke, na 13,7 odstotka.

Največja brezposelnost v "razvitem svetu“ pesti Španijo. Januarja je zaposlitev iskalo kar 18,8 odstotka Špancev oziroma 3 odstotki več kot leto prej.

V primerjavi s temi podatki je jasno, da je Američanom, ki sicer beležijo visoko 9,7-odstotno brezposelnost, uspelo odpuščanja vseeno obdržati pod kontrolo, saj se je brezposelnost v zadnjem letu celo znižala za 3 odstotke. Na Japonskem pa se je brezposelnost na primer povečala samo za 0,7 odstotka, na 4,9 odstotka.

Trend, ki je začel krizo, se tako nadaljuje, saj je kriza najhuje prizadela najrazvitejše, ki se sedaj najtežje pobirajo. Medtem ko se stvari v ZDA in na Japonskem po podatkih OECD vendarle umirjajo, pa so napovedi za Evropo še naprej slabe. Trend "pobiranja“ iz krize, ki se je dogajal zadnjih 10 mesecev, pa je že tudi izgubil svoj začetni elan.

Evropska ekonomija se še vedno sooča s težavami, trg dela pa si tudi leta 2010 ne bo opomogel,“ pravijo v Evropski komisiji. To niti ni presenetljivo, če upoštevamo, da se je ameriška ekonomija po podatkih Mednarodnega denarnega sklada v zadnjem letu skrčila za okoli 2,7, evropska pa kar za 4,1 odstotka. Največji upad se je zgodil v Litvi, Latviji in Estoniji.

V razviti Evropi so bile najtežje prizadete države, ki so najprej doživele velik razvojni bum zaradi cvetočega nepremičninskega trga in posledično gradbene revolucije, potem pa jih je zadela ohladitev povpraševanja po nepremičninah in velik upad cen. Irska, ki je nekoč veljala za "keltskega tigra“, se danes sooča z eno najvišjih brezposelnosti v Evropi, potem ko je delo izgubilo na tisoče gradbenih delavcev, ki zdaj neuspešno iščejo zaposlitev v drugih sektorjih. Irski BDP je leta 2009 upadel kar za 7,5 odstotka.

Ker pa si države odpuščanja visoko kvalificiranih in težko nadomestljivih delavcev v visoko tehnoloških branžah ne želijo privoščiti, se je na primer Nemčija namesto za odpuščanja odločila za krajšanje delovnega časa. Zahvaljujoč temu in še nekaterim ukrepom vlade se je brezposelnost lani povečala za pičlega 0,3 odstotka, kar Nemčijo skupaj z Norveško in Avstralijo uvršča med države z izrazito nizkim povečanjem brezposelnosti.

Na drugi strani pa najdemo Dansko, Turčijo, Islandijo in Španijo, ki so lani doživele pravi „razcvet“ brezposelnosti. Medtem ko je Islandijo in Španijo najbolj prizadela kriza v gradbeništvu in „pokanje finančnih balonov“, so težave Dancev bolj zanimive. 7,3-odstotna brezposelnost je morda sprejemljiva za marsikatero državo, za Dansko pa je že precej visoka, glede na življenjski standard države. Nevlia Konika, ekonomistka, pa izpostavlja, da čeprav je kupna moč v zadnjem času nekoliko narasla, danski trg dela zaradi zviševanja plač dejansko slabi, saj postaja država zato nekonkurenčna na področju storitev in izvoza. To bi lahko postal stalen evropski problem, menijo ekonomisti, ki izpostavljajo hitro "porecesijsko“ okrevanje vzhajajočih ekonomij, kot sta Brazilija in Kitajska, na drugi strani pa razvite države poskušajo vsaj približno obvladovati naraščajočo brezposelnost.

In v katerih evropskih državah boste trenutno najtežje našli delo?

10. Grčija, brezposelnost se je v zadnjem letu povečala za 2,2 odstotka in znaša 9,7 odstotka.

9. Madžarska, brezposelnost se je v zadnjem letu povečala za 2,3 odstotka, na 11,2 odstotka.

8. Nova Zelandija, brezposelnost se je v zadnjem letu povečala za 2,5 odstotka, na 7,2 odstotka.

7. Češka, brezposelnost se je v zadnjem letu povečala za 3 odstotke, na 8,2 odstotka.

6. Španija, brezposelnost se je v zadnjem letu povečala za 3 odstotke, na kar 18,8 odstotka.

5. Islandija, brezposelnost se je v zadnjem letu povečala za 3,2 odstotka, na 7,8 odstotka.

4. Turčija, brezposelnost se je v zadnjem letu povečala za 3,2 odstotka, na 13,1 odstotka.

3. Danska, brezposelnost se je v zadnjem letu povečala za 3,3 odstotka, na 7,3 odstotka.

2. Slovaška, brezposelnost se je v zadnjem letu povečala za 4 odstotke, na 13,7 odstotka.

1. Irska, brezposelnost se je v zadnjem letu povečala za 4,4 odstotka, na 13,8 odstotka.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861