Po oceni zavoda za zaposlovanje bo konec leta prijavljenih več kot 65.000 brezposelnih, konec leta 2009 pa med 78.000 in 80.000. Na zavodu upajo, da bodo v prihodnje še vedno potrebe po delavcih v deficitarnih poklicih, predvsem v malih in srednje velikih podjetjih.

Kones letošnjega novembra je bilo brezposelnih 63.363 oseb, za 1,2 odstotka več kot v oktobru, na današnji dan pa je številka dosegla 65.000, je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani povedala direktorica zavoda za zaposlovanje Marija Poglajen.
V prihodnjem letu, predvsem v prvih dveh mesecih, pričakujejo veliko novih brezposelnih. "Ker se je v 75 odstotkih zaposlovalo za določen čas, lahko pričakujemo, da se jih bo večina prijavila na zavodu," je dejala in dodala, da upajo, da bodo še vedno potrebe po delavcih v deficitarnih poklicih, predvsem v malih in srednje velikih podjetjih.
V letošnjem letu bo po oceni zavoda tako stopnja brezposelnih pod sedem odstotkov (6,8 ali 6,9 odstotka), medtem naj bi v letu 2009 ta stopnja znašala 8–8,2 odstotka.
Število brezposelnih bo zagotovo odvisno tudi od ukrepov za reševanje krize, ki naj bi jih v četrtek sprejela vlada, še prej pa jih bo v sredo tudi uskladila na ekonomsko socialnem svetu. Delodajalci so vladi že danes predlagali vrsto ukrepov, ki naj bi hkrati z ohranitvijo delovnih mest, zagotavljali tudi večjo fleksibilnost trga delovne sile. Predlagajo tudi sklenitev novega socialnega sporazuma, ki pa bi zagotovo pomenil delno zmanjšanje pravic delojemalcev, kot so manjše odpravnine in skrajševanje odpovednih rokov. Po besedah mag. Dušana Semoliča se sindikati zaradi nepravilnih odločitev, hazarda in požrešnosti lastnikov kapitala, ne bodo odpovedali pravicam delavcev. "Socialni sporazum se v letu 2009 izteče in kot vedno smo ob prenehanju veljavnosti, pripravljeni skleniti novega. Sporna je le vsebina. Ne bomo pristali na ukinitev trideset minutnega odmora za malico, podlašanje delovne dobe, zniževanje nadomestil za brezposelnost in skrajševanje odpovednih rokov. Ti ukrepi namreč sodijo v 19. stoletje in ne v sodobno družbo," je še dodal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Dušan Semolič.
Borutu Pahorju se tako pred uvajanjem novih ukrepov, ki jih nujno potrebujemo, obeta še boj med socialnimi partnerji, za katerega po izkušnjah vemo, da se še nikoli ni končal hitro.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV