Cekin.si
denar

Kariera

Vas zanima, koliko znaša najvišja plača na svetu?

Ž.K.
16. 02. 2012 15.33
24

Najvišjo plačo na svetu je za svoje delo v letu 2011 prejel, tako kot se spodobi, direktor največjega podjetja na svetu (CEO) Tim Cook. V žep naj bi skupaj pospravil 290 milijonov evrov.

denar
denarFOTO: frugal-bachelor.com

Tim Cook, novi direktor Appla, naj bi, glede na poročanje businessweeka, za leto dela v tem podjetju, še preden se je dobro izkazal, prejel osupljivih 290 milijonov evrov. S tem je za seboj pustil celo kopico uspešnih direktorjev in seveda znova razplamtel debato o moralnosti enormnih nagrad, ki si jih izplačujejo voditelji največjih podjetij. Če v primeru Tima Cooka, ki vodi trenutno največje in najbolj uspešno podjetje, nagrada (še) ni sporna, pa so visoke nagrade, ki si jih izplačujejo menedžerji največjih svetovnih finančnih institucij, ki so povzročile krizo, milo rečeno sporne.

Kako pravzaprav pridejo do tako visokih zneskov?

Pri plačilih in nagradah, ki jih za svoje delo prejmejo direktorji največjih podjetij na svetu, je treba vedeti, da so sestavljene iz več elementov. Gre za mešanico fiksne plače, delnic in/ali opcij na nakup delnic podjetja, ki ga vodijo. Pri podjetjih, katerih vrednost delnic raste, se tako lahko te nagrade povzpnejo v nebo. Tim Cook je tako v gotovini v letu 2011 prejel 'le' 900.000 dolarjev (690.000 evrov), ostalo pa v delnicah (milijon delnic), s katerimi pa ne sme trgovati. S polovico bo lahko popolnoma razpolagal leta 2016, z drugo polovico pa šele leta 2021. Skoraj zanesljivo ima v pogodbi tudi pogoj, da bo do delnic prišel le v primeru, če bo v podjetju ostal do leta 2021.

Zelo pogost način nagrajevanja čez lužo so tudi opcije. Nekatera manjša, še neuspešna podjetja, ki imajo velik možnosti za uspeh, jih celo uporabljajo kot plačilo za storitve pogodbenih partnerjev. Kljub izredni priljubljenosti pa se jih nekatera večja podjetja zaradi malverzacij v preteklosti že izogibajo.

Delujejo tako (če poenostavimo), da podjetje s pogodbo omogoči zaposlenemu, da nekoč v prihodnosti kupi delnice po vnaprej dogovorjeni ceni. Največkrat gre za ceno, ki jo ima delnica podjetja v tistem trenutku. Npr. Francki, ki dela v Mercatorju, bi za uspešnost dali opcijo na pridobitev petih delnic po današnji vrednosti, torej 130 evrov za delnico. Ker Francka pridno dela na oddelku sadja in zelenjave, delnice Mercatorja rastejo in že v nekaj mesecih dosežejo vrednost 200 evrov za delnico. Francka je od trdega dela utrujena in bi si rada privoščila dopust, zato izkoristi svojo opcijo, kupi delnice, ki ji jih je Mercator obljubil po ceni 130 evrov za delnico in jih proda po 200. Ker je imela opcijo za nakup petih delnic, je tako zaslužila 350 evrov in se lahko odpravi v toplice.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (24)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861