
Ker za svoje počutje nimate nobene pametne razlage, pa si morda celo mislite, da se vam od vsega hudega že meša? Obstaja možnost, da je krivo vaše delovno okolje.
Gradbinci so imeli vseskozi obdobja, v katerih so želeli prihraniti porabo energije. Morda je vaš delovni prostor nastal ravno v obdobju, ko so bila priljubljena majhna okna, jih sploh ni bilo ali pa jih ni mogoče odpreti. Cilj takšnih zgradb je bilo vzdrževanje enakomerne temperature, posledica pa je obupno pretakanje zraka. Znanstveniki so tako ugotovili, da je v nekaterih poslovnih ali proizvodnih prostorih zrak celo 100-krat bolj onesnažen kot na prostem.
Standardi onesnaženja v prostorih so bili seveda vedno spisani le za proizvodne objekte, ne pa tudi za pisarne, saj je večina živela v prepričanju, da ljudje v pisarnah ne le da delajo manj, tudi opravka z nevarnimi snovmi nimajo. Rezultat takšnega razmišljanja so bile trume pisarniških delavcev, ki so po letih dela tožili o podobnih zdravstvenih težavah, a zanje nihče ni našel pravega vzroka. Šele leta 1984 je Svetovna zdravstvena organizacija sporočila, da je okoli 30 % poslovnih zgradb na svetu zgrajenih tako, da škodujejo zdravju delavcev. Kako? Med bolj neverjetnimi težavami je bilo odkritje, da prezračevalni prostori 'podzemnih pisarn' čist zrak 'črpajo' s parkirišč, ki so nad pisarnami. Odlična mešanica kisika in predvsem izpušnih plinov za vaša pljuča.
Če ste za nevarne plesni slišali šele v zvezi s smrtjo igralke Brittany Murphy, nadloga žal obstaja mnogo dlje. Črne plesni sproščajo toksine, ki lahko povzročijo vse od slabosti do vrtoglavice, izgube spomina in celo neplodnost. Tovrstne zastrupitve na leto prizadenejo na tisoče ljudi, čiščenje pa je izjemno zapleteno.
Naslednja stvar, ki lahko povzroči bolečine v prsih, kašelj, oteženo dihanje in draženje grla, so vaši najboljši pisarniški prijatelji. Ste kdaj opazili, da se iz 'fotokopirca' širi nek 'čuden vonj'? To bo strupen ozon. Ker to vedo tudi proizvajalci, so vgradili posebne filtre. Samo … kdaj so filter v vaši pisarni nazadnje zamenjali? Nič boljši niso laserski tiskalniki, ki v zrak sproščajo zares majhne delčke tonerja, ki pa jih njihova majhnost niti slučajno ne dela nenevarne. Ko dihate, se naselijo v najbolj oddaljene kotičke vaših pljuč in povišajo možnost za nastanek raka. V najboljšem primeru je teh delcev v zraku vaše pisarne tako malo, da bo učinek takšen, kot če bi v življenju pokadili nekaj cigaret. V najhujšem pa kot bi redno delali v rudniku premoga.
Obsedenost s pretirano količino svetlobe je značilna za marsikatero pisarno. Saj doma ne sedite na terasi ob najbolj žgočem soncu in tipkate po prenosnem računalniku? Zakaj bi torej morali biti v službi osvetljeni kot komaj rojen piščanec? Večina zgradb, grajenih po drugi polovici devetdesetih, je zgrajenih tako, da je v prostorih ogromno svetlobe. Celo preveč, in če je okolica še mnogo svetlejša od vašega računalniškega zaslona, se vas bo prej ali slej zagotovo lotil glavobol, morda tudi občutek nemirnosti, kardiovaskularne bolezni ali celo erektilna disfunkcija. Pretirani količini naravne svetlobe namreč svoje dodajo še luči.
Če ni kriv prostor, pa lahko na vaše zdravje in počutje vplivajo odnosi na delovnem mestu. Kako so vam kaj všeč motivacijski sestanki? Namesto da bi končno dokončali delo in lahko šli domov, mirno poslušate kadrovskega guruja, telovadite, se držite za roke s sodelavci in se igrate po vašem neumne igre … Na koncu dneva naj bi bil to učinek, da se boste počutili dobro, da boste imeli radi svoje delo in svoje sodelavce. Pa še prepričati so vas hoteli, da bo vse dobro, če boste le veliko delali. Samo manjša težava je. Mnogo raziskav je ugotovilo, da takšni motivacijski sestanki na nekatere zaposlene vplivajo depresivno. Obstajajo celo ljudje, ki se jih pred tovrstnimi pisarniškimi 'srečanju' loti slabost, glavobol ali anksioznost.
Tudi dolgčas oziroma rutina na delovnem mestu lahko ubijata. Pričakovali bi, glede na dejstvo, da takšni ljudje dan preživijo brez pretiranega stresa in ne obremenjujejo srca, da bo učinek pozitiven. A v resnici ima vaše srce rado pozitivno razburjenje in nekaj stresa, na primer šport … Zato si v primeru, da je vaša služba povsem nezanimiva, najdite kak drug vir adrenalina.
Najbolj pa naj bi ubijalo sedenje. Pravzaprav vas bo vodilo v prehitro smrt. Vse so nas že kot otroke svarili, kaj pomeni napačno sedenje za hrbtenico, da so lahko posledice glavobol, bolečine v križu … Manj pa so povedali, da ure sedenja v službi večajo možnosti za nastanek srčno-žilnih obolenj in raka. Pa nič ne pomaga, če se potem trikrat na teden potite v telovadnici. Študije trdijo, da imajo ljudje, ki sedijo, redno povišan krvni tlak in krvni sladkor, pogosto pa še preveč maščobe in holesterola v krvi. Tudi kilogrami se pridno kopičijo. Strokovnjaki zato predlagajo, da se tudi v pisarni čim večkrat pretegnete, sprehodite … ali pa omislite mizo, pri kateri boste morali nekaj ur na dan stati. A tudi stoječe delo ima svoje slabosti.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV