
Dejanski delovni teden v Evropski uniji je lani znašal 39,5 ure na teden. Največ ur so delali v Romuniji - 41 ur tedensko - ter v Luksemburgu in Veliki Britaniji - v obeh 40,9. Najmanj ur na teden dejansko opravijo na Finskem in v Franciji - 37,3 ure, je razvidno iz poročila evropske fundacije za izboljšanje življenjskih in delovnih razmer Eurofound.
Zaposleni v članicah, ki so se Uniji pridružile leta 2004 ali pozneje, opravijo 40,1 ure na tedne, medtem ko zaposleni v starih članicah na teden v povprečju dejansko opravijo 39,3 ure.
V analizi delovnega časa so primerjali tudi delovne tedne po petih sektorjih, in sicer v kemični in kovinski industriji, bančnem sektorju, trgovini na drobno in javni upravi. Najkrajši dogovorjen delovni teden so imeli v bančništvu in je znašal 37,6 ure, najdaljši pa v trgovini na drobno, kjer je znašal 38,4 ure.
Primerjali so še dolžine dopusta v članicah in na Norveškem - Slovenija spada med države z najkrajšim zakonsko določenim minimalnim dopustom 20 dni. V skupino z najdaljšim minimalnim zagotovljenim dopustom 25 dni se med drugim vključujeta slovenski sosedi Avstrija in Italija.
Sicer je leta 2014 letni dopust v Uniji v povprečju znašal 25,1 dneva. Od tega je v prvotnih 15 državah članicah povprečno trajal 26,4 dneva, v novejših pa precej manj oziroma 21 dni.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV