
Prvi so se za tak način reševanja svojih kadrovskih težav odločili na ministrstvu za finance oziroma pri Davčni upravi republike Slovenije. 20. julija so zaključili s sprejemanjem prijav pripravnikov, ki bodo naslednjih osem (tisti s šesto stopnjo izobrazbe), oziroma deset mesecev (tisti s sedmo stopnjo izobrazbe) delali zastonj.
Davčna uprava jim nudi možnost pridobivanja izkušenj, znanj, delovnih navad na koncu jim plačajo imenovanje v naziv. Plači, regresu, nadomestilu stroškov za prevoz na delo in malico se morajo kandidati odpovedati. Prav tako se jim opravljeno delo ne bo štelo v delovno dobo. Država jim ne bo plačala ne socialnega ne zdravstvenega zavarovanja. V času dela bodo sicer zavarovani za primer poškodb, invalidnosti ali smrti na delovnem mestu.
Pobuda je v javnosti sprožila nemalo polemik. Nekateri predstavniki civilne družbe so omenjeno delo celo enačili s suženjskim. A kot kaže, je omenjena ponudba kljub pomanjkanju materialnega nadomestila še vedno ugodna, saj so različni uradi (prijaviti se je bilo možno na vseh 16 izpostav širom Slovenije) do danes prejeli preko 200 prijav za razpisanih 52 pripravniških mest.

Dejstvo je, da delodajalci danes iščejo ljudi z znanjem in izkušnjami in da nekomu, ki je ravnokar končal fakulteto, izkušnje lahko prinesejo prednost pred konkurenti.
Toda, kdo so potencialni delodajalci 52 kandidatov, ki jih bodo izbrali za volontersko delo? Izkušnje, ki si jih bodo nabrali, in naziv, ki si ga bodo pridobili, jim bo seveda pomagal predvsem pri iskanju dela v državni upravi, za katero pa vemo, da zaposlovati ne sme. Možno je sicer, da bo čez deset mesecev, ko bodo s pripravništvom končali, vse drugače, a glede na razmere v naši državi, ga ni junaka, ki bi jim danes upal obljubiti službo, ki bo plačana iz proračuna.
Glede na to, da uradno, preko zavoda za zaposlovanje, kar 13.500 mladih išče prvo zaposlitev, bi že zaradi dejstva, da je za iskanje zaposlitve bolje, da si aktiven, kot da sediš doma, lahko pričakovali, da bo prijav mogoče celo več. Predvsem zaradi tega, ker se status s sprejemom pripravništva ne spremeni. Kar pomeni, da v času dela na Dursu, še vedno vsi lahko iščejo plačano zaposlitev ter v primeru, da jo dobijo, pripravništvo brez posledic tudi prekinejo. Če jim v tem času uspe dobiti tudi kakšno priložnostno delo, ga lahko brez težav tudi opravijo, seveda le, če je izven njihovega delovnega časa in da ne gre za delo na črno.
Zgledu Davčne uprave RS so sledili tudi pri Komisiji za preprečevanje korupcije, kjer pa so za javnost že dali izjavo, da bodo pripravnikom zagotovili povrnitev tako prevoznih stroškov kot tudi nadomestila za prehrano, poleg tega pa jim bo komisija omogočili tudi sodelovanje na strokovnih usposabljanjih, izobraževanjih in seminarjih.
Če vas tovrstno delo zanima in ste razpis Dursa zamudili, 19.07. je razpis za volontersko delo na svojih spletnih straneh objavilo tudi ministrstvo za pravosodje in javno upravo.
Komentarji (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV