Nekateri dijaki, predvsem pa študentje, si bodo med študijskim letom poskušali poiskati tudi študentsko delo, da bodo lažje preživeli iz meseca v mesec. Tistim, ki pa se bodo posvetili izključno študiju, pa bo vsekakor prav prišla tudi državna štipendija. Do državne štipendije so upravičeni vsi, ki ob prvem vpisu v prvi letnik poklicne oziroma srednje šole niso starejši od 18 let, ter upravičenci, ki ob prvem vpisu v prvi letnik višješolskega ali visokošolskega izobraževanja oziroma ob prvem vpisu na prvo, drugo ali tretjo stopnjo izobraževanja niso starejši od 26 let, kot narekuje 9. člen Zakona o štipendiranju.
Kandidati za državne štipendije so upravičeni do denarja, če povprečni mesečni dohodek na družinskega člana v preteklem koledarskem letu pred vložitvijo vloge ne presega 65 odstotkov minimalne plače v istem obdobju za tiste upravičence, ki se šolajo ali študirajo v kraju svojega stalnega prebivališča in od 66 do 68 odstotkov minimalne plače za tiste upravičence, ki se šolajo ali študirajo zunaj kraja svojega stalnega prebivališča ter 70 odstotkov minimalne plače na družinskega člana, če gre za kandidate iz enostarševskih družin, kandidate s posebnimi potrebami oziroma kandidate, katerih sorojenci so osebe s posebnimi potrebami.
Višina državne štipendije brez dodatkov od 1. julija 2011 znaša 38,97 evra za dijaka in 58,47 evra za študenta. Štipendist lahko prejema državno štipendijo eno leto za posamezni letnik na isti stopnji izobraževanja. Za kandidate, ki prvič uveljavljajo državno štipendijo, rok ni omejen. Za štipendiste, ki pa so jo v preteklem šolskem oziroma študijskem letu že prejemali pa je rok za oddajo vloge za nadaljnje prejemanje štipendije 7. september 2011 za dijake in 7. oktober 2011 za študente. Državna štipendija z vsemi dodatki ne sme presegati minimalne plače.
K državni štipendiji pa se lahko dodelijo naslednji dodatki:
1.Dodatek glede na dohodek v družini štipendista
2. Dodatek za vrsto in področje izobraževanja
Določi ga minister, ki je pristojen za delo, glede na potrebe trga dela in letos znaša 30,31 evra.
3. Dodatek za učni oziroma študijski uspeh

4. Dodatek za izobraževanje zunaj stalnega prebivališča
Za bivanje se letos k državni štipendiji prišteje 85,53 evra dodatka za izobraževanje zunaj stalnega prebivališča. Dodatek pa se prišteje tudi za prevoz v primestnem ali medkrajevnem prometu v oddaljenosti pet kilometrov in več do kraja izobraževanja od kraja stalnega prebivališča.

5. Dodatek za štipendiste s posebnimi potrebami
Letos se za štipendiste s posebnimi potrebami namenja 50,89 evra. Upravičenost pa se ugotavlja na podlagi odločbe ali strokovnega mnenja o usmeritvi v skladu s predpisi, ki urejajo področje usmerjanja otrok s posebnimi potrebami, oziroma na podlagi odločbe o priznanju dodatka za nego otroka v skladu s predpisi, ki urejajo področje starševskega varstva in družinskih prejemkov, ali na podlagi odločbe o invalidnosti oziroma sklepa o telesnih okvarah pristojnega organa po predpisih, ki urejajo področje pokojninskega in invalidskega zavarovanja.
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV